*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۹ رمضان ۱۴۴۰ \ Saturday, May 25, 2019
توضیحات تفصیلی آیت الله اراکی درباره فقه نظام؛
فقه نظام جدای از فقه موجود نیست / اگر می ترسید پرده ی سیاست پای شما را بگیرد بگویید فقه اجتماعی
حوزه / استیحاش دارید بگویید فقه حکومتی و می ترسید پرده ی سیاست پای شما را بگیرد بگویید فقه اجتماعی. بعضی ها استیحاش از بعضی از واژه ها دارند. حالا چه بگوییم فقه اجتماعی و چه بگوییم فقه نظام و چه بگوییم فقه حکومتی همه اش فقهی است که تکلیف نظم جامعه را و تکلیف افرادی را که می خواهند یک رفتار منظم اجتماعی باهم را انجام بدهند.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۹:۴۰
تبیین یک بحث علمی ؛
فقه نظامات، توهم یا واقعیت؟
حوزه/ آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در درس خارج خود به توضیح مسئله «فقه نظامات» پرداخت.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۱۴:۴۹
یادداشت؛
از حکومت اسلامی تا فقه نظام
حوزه/ ادله و مناقشات نظری و روشی باورمندان و منکران «فقه نظام» در وضعیتی نیست که مدعای یک طرف به وضوح اثبات یا رد شده باشد. همان‌گونه که امکان فقه نظام رد نشده، ضرورت و تحقق آن نیز اثبات نشده است و تلاش‌های علمی می‌تواند به تقویت و غلبه یکی از این دو مسلک بیانجامد.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۰۹:۵۱
یادداشت رسیده:
اشکالاتی به مقوله نفی فقه نظامات
حوزه/ مجموعه نظام های فقهی در ذیل فقه نظام اجتماعی قرار می گیرند و فقه نظام اجتماعی به نوبه خود جزئی از منظومه معرفت دینی است و بر این فرض محذوری مترتب نمی شود.
۱۳۹۷/۹/۱۰ - ۱۰:۲۶
آیت الله اراکی در نشست نظریه فقه نظامات اجتماعی:
علم فقه پاسخگو به نیازها و احکام شرعی است/نظام ولایتی ،نظام امر و نهی است
حوزه/ با ارایه بحث از سوی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب پیرامون "نظریه فقهی با تاکید بر نظریه نظامات آیت الله شهید صدر"، اولین نشست تبیین نظریه فقه نظامات اجتماعی در پژوهشکده فقه نظام در قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۴:۰۸