*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Saturday, July 20, 2019
احکام استدلالی تقلید (۴)؛
اگر شناخت مجتهد اعلم مشكل باشد، چه بايد كرد؟
حوزه/ اگر شناختن اعلم مشكل باشد به احتياط واجب بايد از كسى تقليد كند كه گمان به اعلم بودن او دارد؛ بلكه اگر احتمال ضعيفى هم بدهد كه كسى اعلم است و بداند ديگرى از او اعلم نيست، به احتياط واجب بايد از او تقليد نمايد و اگر چند نفر در نظر او اعلم از ديگران و با يكديگر مساوى باشند بايد از يكى از آنان تقليد كند.
۱۳۹۷/۴/۱۰ - ۰۴:۰۵
احکام استدلالی تقلید (۳)؛
چگونه مجتهد اعلم را بشناسیم؟
حوزه/ اگر دو نفر عالم عادل كه مي توانند مجتهد اعلم را تشخيص دهند اجتهاد يا اعلم بودن كسي را تصديق كنند حجت شرعي ثابت مي شود؛ يعني فرد مقلد در صورت عمل به آن در پيشگاه خداي متعال معذور است.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۷:۱۶
چهلم امام جمعه فقید آبیک برگزار شد+ عکس
حوزه/ تولیت مدرسه علمیه شهرستان آبیک گفت: راه‌اندازی حوزه علمیه خواهران با پیگیری حجت‌الاسلام موسوی امام جمعه فقید شهر آبیک، بیانگر استقامت ایشان در رفتار و فهم دقیق او از اوامر خدا است.
۱۳۹۷/۳/۷ - ۱۴:۳۴
مدیر حوزه علمیه استان قزوین:
روح اجتهاد بر شورای نگهبان حاکم است
حوزه/ مدیر حوزه علمیه استان قزوین با بیان این که روح اجتهاد بر شورای نگهبان حاکم است و اعضای آن آگاه به مسایل روز هستند، گفت: شورای نگهبان را می‌توان به عنوان یکی از نمادهای نظام جمهوری اسلامی نام برد، نهادی که به قوانین هویت اسلامی عطا می‌کند و به حاکمیت دین و شریعت در جامعه جامه عمل می‌پوشاند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۳:۰۱
نماینده مردم ایلام در مجلس خبرگان رهبری:
حکم حکومتی ولی فقیه بر همگان و حتی مجتهدین نافذ است
حوزه/ حجت الاسلام و المسلمین سعیدی با اشاره به نقش و جایگاه ولایت فقیه، حفظ و پاسداری از آن را از ماموریت های اصلی مجلس خبرگان دانست و تصریح کرد : حکم حکومتی ولی فقیه بر همگان و حتی مجتهدین، نافذ است و نباید رایی برخلاف آن ابراز گردد.
۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۱:۴۴
عضو خبرگان رهبری:
پرداختن به علم تاریخ حدیث در راس واجبات دانشی در حوزه قرار دارد
حوزه/ رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تاخیر در فعال سازی تاریخ حدیث خسارت بار است، گفت: پرداختن به علم تاریخ حدیث در راس واجبات دانشی در حوزه های علمیه قرار دارد.
۱۳۹۶/۵/۲۱ - ۰۹:۴۵
آیت الله استادی:
نیازمند تربیت مجتهدان رجالی هستیم
حوزه/ دبیر شورای عالی حوزه های علمیه بیان کرد: آیت الله العظمی بروجردی در ابعاد مختلف تحول ایجاد کردند؛ کار رجالی ایشان از ابتدای تحصیل شروع شد و در این زمینه دغدغه خاصی داستند تا ثابت کنند فقه ما دارای یک چارچوب است.
۱۳۹۵/۱۱/۷ - ۱۱:۵۹
آیت الله العظمی جوادی آملی :
زن می تواند مجتهد و فقیه نامی باشد
حوزه/حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند: کمال علمی در مجتهد و فقیه شدن است و زن می تواند مجتهد و فقیه نامی باشد و شاگردانی تربیت کند که هر کدام از آنها دارای مرجعیت باشند.
۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۷:۲۵
آیت الله فاضل لنکرانی در جمع علما و روحانیون قزوین:
حوزه متکفل بقای دین و دیانت مردم است/ شهرها خالی از مجتهدان بزرگ اند
حوزه/ رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) بر ضرورت تقویت حوزه های علمیه تاکید کرد و گفت: در دوره های گذشته مدارس علمیه بسیاری در شهرها وجود داشت و عالمان، بزرگان و فرهیختگان در شهرها بودند، ولی متاسفانه امروز اغلب شهرها از مجتهدین و بزرگان خالی هستند.
۱۳۹۵/۲/۲۹ - ۱۳:۵۷
آیت الله العظمی نوری همدانی:
دلیل مشکلات منطقه عدم پایبندی به ولایت فقیه است
حوزه/ رکن مهم انقلاب ولایت فقیه است، اگر کشورهای منطقه در رأس حکومت خود، ولی فقیه داشتند این همه گرفتار نبودند.
۱۳۹۵/۲/۲۶ - ۱۵:۰۷