*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ \ ۴ شعبان ۱۴۳۹ \ Saturday, April 21, 2018
جانشین مدیر حوزه علمیه اصفهان در گفتگو با «حوزه» تشریح کرد:
فرایند چابک سازی ساختار حوزه علمیه اصفهان / ارتقا کیفیت آموزشی طلاب با تجمیع برخی از مدارس
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین باطنی تصریح کرد: حوزه اصفهان هم، مانند هر مجموعه دیگری باید مصالح خود را در نظر بگیرد، براین اساس، تحول و چابک سازی که مطالبه مقام معظم رهبری در سفر به قم بود، در اولویت قرار گرفته است.
۱۳۹۶/۳/۹ - ۱۰:۳۳
در گفتگو با استاد حوزه مطرح شد؛
مدیریت حوزه رشته های در حال انقراض را احیا کند/ علم نجوم با احکام ارتباط مستقیم دارد
حوزه /بخشي از درسهاي حوزه قبل از انقلاب توسط استعمار كمرنگ شده و كسي جرات نداشت آن را تدريس كند. دانش نجوم كه دانش پيامبران است و بيش از اديان ديگر در اسلام و قرآن بر آن تاكيد شده است متاسفانه امروز مورد غفلت واقع شده است.
۱۳۹۵/۱۲/۱۴ - ۱۰:۲۱
روند تحصیل در حوزه(۲۰)
سبک های مختلف و متنوع دروس خارج
حوزه/ در سبک دو مرحله ای، درس در دو جلسه برگزار می شود؛ جلسه اول به صورت استادمحوری است و در جلسۀ دوم به صورت شاگردمحوری تا افراد کم استعداد بتوانند کمبود خود را جبران نمایند.
۱۳۹۵/۱۲/۷ - ۱۱:۲۳
روند تحصیل در حوزه(۱۹)
چه کسانی در پایان درس خارج حوزه مجتهد هستند؟
حوزه/ طلبه با اتمام درس خارج می تواند آراء، مبانی و ادله تفصیلی احکام و دیگر رشته های تخصصی این مقطع مانند کلام را شناسایی، ارزیابی، نقد و بررسی و نظریه نهایی خود را اختیار نماید.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۰۰:۱۰
روند تحصیل در حوزه(۱۸)
آشنایی با علم درایۀ الحدیث/ کارایی مدرک سطح سه حوزه
حوزه/ طلبه (با سپری کردن پایه دهم) سفر طولانی و پربار علمی خود را در مقطع سطح حوزه به پایان برده و خود را برای رسیدن به بلندای قله اجتهاد و فقاهت آماده می سازد.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۲:۱۹
روند تحصیل در حوزه(۱۷)
شکل‌گیری شخصیت علمی طلاب در این مقطع اتفاق می‌افتد
حوزه/ محقق خراسانی (ره) با بهره گیری از اندیشه های استادش شیخ انصاری (ره) و نقد و بررسی آن ها دیدگاه های نوینی را در علم اصول مطرح کرد که موجب شد منهج و مکتب جدیدی در اصول به نام وی ثبت گردد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۱۰:۰۳
روند تحصیل در حوزه(۱۶)
نگاهی به کارایی مدرک سطح دو حوزه
حوزه/ فارغ التحصیلان دوره سطح دو می توانند با شرکت در آزمون ورودی کارشناسی ارشد دانشگاه ها در گرایش های پنج گانه رشته الهیات و معارف اسلامی (علوم قرآن و حدیث، تاریخ تمدن و ملل اسلامی، ادیان و عرفان، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی) و رشته زبان و ادبیات عرب ادامه تحصیل دهند.
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۱۶:۱۹
روند تحصیل در حوزه(۱۵)
کاربرد علم تفسیر و رجال
حوزه/ فهم معانی و مقاصد آیات قرآن برای استخراج معارف و احکام دین دارای اهمیت بسیار خواهد بود. این مهم جز با فراگیری دانش تفسیر و آشنایی با متون تفسیری حاصل نمی شود.
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۱۴:۴۹
روند تحصیل در حوزه(۱۴)
۱۴ ویژگی مکاسب محرّمه و فرائدالاصول شیخ انصاری
حوزه/ دکتر عبدالرزاق سنهوری از حقوق دانان بزرگ مصری دربارۀ کتاب مکاسب می گوید: «اگر پیش از تألیف کتاب "الوسیط" به کتاب مکاسب شیخ انصاری (ره) دست پیدا می کردم، بسیاری از مبانی فقهی خود را تغییر می دادم».
۱۳۹۵/۱۱/۱۸ - ۱۲:۳۰
روند تحصیل در حوزه(۱۳)
اهداف سطح دو حوزه و کتاب های درسی آن
حوزه/ دقت نظر در آثار فقهای نامدار (در دروس سطح دو حوزه) از آن روست که ظرافت های فن اجتهاد و استنباط در ذهن طلبه تصویربرداری شود و در یک کارگاه فقهی – اصولی از نزدیک بررسی های فقهی فقهای بزرگ را مشاهده نماید و در این کارگاه با...
۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۶:۴۹