*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ \ الثلاثاء ١ جمادى الثانية ١٤٣٨ \ Tuesday, February 28, 2017
روند تحصیل در حوزه(۲۰)
سبک های مختلف و متنوع دروس خارج
حوزه/ در سبک دو مرحله ای، درس در دو جلسه برگزار می شود؛ جلسه اول به صورت استادمحوری است و در جلسۀ دوم به صورت شاگردمحوری تا افراد کم استعداد بتوانند کمبود خود را جبران نمایند.
۱۳۹۵/۱۲/۷ - ۱۱:۲۳
روند تحصیل در حوزه(۱۹)
چه کسانی در پایان درس خارج حوزه مجتهد هستند؟
حوزه/ طلبه با اتمام درس خارج می تواند آراء، مبانی و ادله تفصیلی احکام و دیگر رشته های تخصصی این مقطع مانند کلام را شناسایی، ارزیابی، نقد و بررسی و نظریه نهایی خود را اختیار نماید.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۰۰:۱۰
روند تحصیل در حوزه(۱۸)
آشنایی با علم درایۀ الحدیث/ کارایی مدرک سطح سه حوزه
حوزه/ طلبه (با سپری کردن پایه دهم) سفر طولانی و پربار علمی خود را در مقطع سطح حوزه به پایان برده و خود را برای رسیدن به بلندای قله اجتهاد و فقاهت آماده می سازد.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۲:۱۹
روند تحصیل در حوزه(۱۷)
شکل‌گیری شخصیت علمی طلاب در این مقطع اتفاق می‌افتد
حوزه/ محقق خراسانی (ره) با بهره گیری از اندیشه های استادش شیخ انصاری (ره) و نقد و بررسی آن ها دیدگاه های نوینی را در علم اصول مطرح کرد که موجب شد منهج و مکتب جدیدی در اصول به نام وی ثبت گردد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۱۰:۰۳
روند تحصیل در حوزه(۱۶)
نگاهی به کارایی مدرک سطح دو حوزه
حوزه/ فارغ التحصیلان دوره سطح دو می توانند با شرکت در آزمون ورودی کارشناسی ارشد دانشگاه ها در گرایش های پنج گانه رشته الهیات و معارف اسلامی (علوم قرآن و حدیث، تاریخ تمدن و ملل اسلامی، ادیان و عرفان، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی) و رشته زبان و ادبیات عرب ادامه تحصیل دهند.
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۱۶:۱۹
روند تحصیل در حوزه(۱۵)
کاربرد علم تفسیر و رجال
حوزه/ فهم معانی و مقاصد آیات قرآن برای استخراج معارف و احکام دین دارای اهمیت بسیار خواهد بود. این مهم جز با فراگیری دانش تفسیر و آشنایی با متون تفسیری حاصل نمی شود.
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۱۴:۴۹
روند تحصیل در حوزه(۱۴)
۱۴ ویژگی مکاسب محرّمه و فرائدالاصول شیخ انصاری
حوزه/ دکتر عبدالرزاق سنهوری از حقوق دانان بزرگ مصری دربارۀ کتاب مکاسب می گوید: «اگر پیش از تألیف کتاب "الوسیط" به کتاب مکاسب شیخ انصاری (ره) دست پیدا می کردم، بسیاری از مبانی فقهی خود را تغییر می دادم».
۱۳۹۵/۱۱/۱۸ - ۱۲:۳۰
روند تحصیل در حوزه(۱۳)
اهداف سطح دو حوزه و کتاب های درسی آن
حوزه/ دقت نظر در آثار فقهای نامدار (در دروس سطح دو حوزه) از آن روست که ظرافت های فن اجتهاد و استنباط در ذهن طلبه تصویربرداری شود و در یک کارگاه فقهی – اصولی از نزدیک بررسی های فقهی فقهای بزرگ را مشاهده نماید و در این کارگاه با...
۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۶:۴۹
روند تحصیل در حوزه(۱۲)
آشنایی با منابع و شروح دروس اصلی و عمومی سطح یک
حوزه/ طلاب پس از اتمام سطح یک، برای ادامه تحصیل وارد مدارس عمومی یا آزاد می شوند. یعنی مدارسی که طلاب در انتخاب استاد کاملاً آزاد هستند؛ اما شرکت آنان در امتحانات نیم سال الزامی است.
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ - ۱۳:۱۸
عضو گروه تدوین متون آموزشی حوزه تشریح کرد:
روند تدوین متون جدید آموزشی حوزه/ جمع بندی‌های متون را به تایید مراجع تقلید می رسانیم
حوزه/ در هر دوره ای، سخنان و نظریه های جدید به میدان آمده و دانش پژوهان باید از این تحولات، آگاهی داشته باشند؛ پس نیازمند تغییر متون درسی حوزه بوده تا طلاب و فراگیران علوم دینی بتوانند با نظرات روز آشنا شده و پاسخگوی نیازهای جامعه باشند.
۱۳۹۵/۱۱/۱۰ - ۱۰:۲۷