*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ \ ۵ شوال ۱۴۳۹ \ Wednesday, June 20, 2018
دلیل اصلی «طلاق ها» از نظر امام جمعه همدان
حوزه/ آیت الله طه محمدی گفت: متاسفانه نه در دانشگاه و حوزه و نه در خانواده ها نحوه صحیح همسر داری به جوانان آموزش داده نمی شود و نتیجه آن هم طلاق هایی است که با کوچک ترین دعوا اتفاق می افتد.
۱۳۹۷/۳/۱۷ - ۱۵:۴۰
جانشین مدیر حوزه علمیه اصفهان در گفتگو با «حوزه» تشریح کرد:
فرایند چابک سازی ساختار حوزه علمیه اصفهان / ارتقا کیفیت آموزشی طلاب با تجمیع برخی از مدارس
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین باطنی تصریح کرد: حوزه اصفهان هم، مانند هر مجموعه دیگری باید مصالح خود را در نظر بگیرد، براین اساس، تحول و چابک سازی که مطالبه مقام معظم رهبری در سفر به قم بود، در اولویت قرار گرفته است.
۱۳۹۶/۳/۹ - ۱۰:۳۳
در گفتگو با استاد حوزه مطرح شد؛
مدیریت حوزه رشته های در حال انقراض را احیا کند/ علم نجوم با احکام ارتباط مستقیم دارد
حوزه /بخشي از درسهاي حوزه قبل از انقلاب توسط استعمار كمرنگ شده و كسي جرات نداشت آن را تدريس كند. دانش نجوم كه دانش پيامبران است و بيش از اديان ديگر در اسلام و قرآن بر آن تاكيد شده است متاسفانه امروز مورد غفلت واقع شده است.
۱۳۹۵/۱۲/۱۴ - ۱۰:۲۱
روند تحصیل در حوزه(۲۰)
سبک های مختلف و متنوع دروس خارج
حوزه/ در سبک دو مرحله ای، درس در دو جلسه برگزار می شود؛ جلسه اول به صورت استادمحوری است و در جلسۀ دوم به صورت شاگردمحوری تا افراد کم استعداد بتوانند کمبود خود را جبران نمایند.
۱۳۹۵/۱۲/۷ - ۱۱:۲۳
روند تحصیل در حوزه(۱۹)
چه کسانی در پایان درس خارج حوزه مجتهد هستند؟
حوزه/ طلبه با اتمام درس خارج می تواند آراء، مبانی و ادله تفصیلی احکام و دیگر رشته های تخصصی این مقطع مانند کلام را شناسایی، ارزیابی، نقد و بررسی و نظریه نهایی خود را اختیار نماید.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۰۰:۱۰
روند تحصیل در حوزه(۱۸)
آشنایی با علم درایۀ الحدیث/ کارایی مدرک سطح سه حوزه
حوزه/ طلبه (با سپری کردن پایه دهم) سفر طولانی و پربار علمی خود را در مقطع سطح حوزه به پایان برده و خود را برای رسیدن به بلندای قله اجتهاد و فقاهت آماده می سازد.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۲:۱۹
روند تحصیل در حوزه(۱۷)
شکل‌گیری شخصیت علمی طلاب در این مقطع اتفاق می‌افتد
حوزه/ محقق خراسانی (ره) با بهره گیری از اندیشه های استادش شیخ انصاری (ره) و نقد و بررسی آن ها دیدگاه های نوینی را در علم اصول مطرح کرد که موجب شد منهج و مکتب جدیدی در اصول به نام وی ثبت گردد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۱۰:۰۳
روند تحصیل در حوزه(۱۶)
نگاهی به کارایی مدرک سطح دو حوزه
حوزه/ فارغ التحصیلان دوره سطح دو می توانند با شرکت در آزمون ورودی کارشناسی ارشد دانشگاه ها در گرایش های پنج گانه رشته الهیات و معارف اسلامی (علوم قرآن و حدیث، تاریخ تمدن و ملل اسلامی، ادیان و عرفان، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی) و رشته زبان و ادبیات عرب ادامه تحصیل دهند.
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۱۶:۱۹
روند تحصیل در حوزه(۱۵)
کاربرد علم تفسیر و رجال
حوزه/ فهم معانی و مقاصد آیات قرآن برای استخراج معارف و احکام دین دارای اهمیت بسیار خواهد بود. این مهم جز با فراگیری دانش تفسیر و آشنایی با متون تفسیری حاصل نمی شود.
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۱۴:۴۹
روند تحصیل در حوزه(۱۴)
۱۴ ویژگی مکاسب محرّمه و فرائدالاصول شیخ انصاری
حوزه/ دکتر عبدالرزاق سنهوری از حقوق دانان بزرگ مصری دربارۀ کتاب مکاسب می گوید: «اگر پیش از تألیف کتاب "الوسیط" به کتاب مکاسب شیخ انصاری (ره) دست پیدا می کردم، بسیاری از مبانی فقهی خود را تغییر می دادم».
۱۳۹۵/۱۱/۱۸ - ۱۲:۳۰