*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ \ ۱۱ جمادى الأولى ۱۴۴۰ \ Thursday, January 17, 2019
«فقه مقارن» روانه بازار نشر شد
حوزه/ دهمین شماره مجله علمی ـ پژوهشی «فقه مقارن» دانشگاه مذاهب اسلامی به عنوان نخستین مجله تخصصی در زمینه فقه مقارن چاپ و روانه باز نشر شد.
۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۶:۲۸
قطره ای از دریا:
دلیل وجود قصاص در اسلام چیست؟
حوزه/ در جامعه ‏اى كه متجاوز قصاص نشود، عدالت و امنیّت از بین مى رود و آن جامعه گویا حیاتى ندارد و مرده است. چنانكه در پزشكى و كشاورزى و دامدارى، لازمه حیات و سلامت انسان، گیاه و حیوان، از بین بردن میكروب‏ها و آفات است.
۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۲۱:۳۰
قطره ای از دریا:
قصاص؛ نمونه ای از عدالت در احکام اسلامی در مقابل یهود و مسیحیت
حوزه/ اسلام، نه مانند یهود تنها راه را قصاص می داند و نه همچون مسیحیّت بهترین راه را عفو می شناسد، بلكه راه هاى مختلفى مثل قصاص، خون‏ بها و عفو را مطرح می كند. «كتب علیكم القصاص... فمن عفى».
۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۲۱:۲۰
آیت الله العظمی نوری همدانی:
مسئولان هرچه زودتر، عاملان جنایت خیابان پاسداران را قصاص کنند
حوزه/ تقاضای ما از مسئولان این است که به جرائم مجرمان هرچه زودتر، رسیدگی کرده و عاملان این جنایات را قصاص کنند.
۱۳۹۶/۱۲/۵ - ۱۳:۲۹
آیت الله العظمی سبحانی:
در پیشگاه الهی بین زن و مرد تفاوتی نیست/ زن و مرد در طبیعت و در مقام ارزشیابی هم یکی هستند
حوزه/حضرت آیت الله سبحانی به تشریح تفاوت دیه زن و مرد پرداختند و اظهار داشتند: نباید بین دیه و قصاص اشتباه شود که قصاص غیر از دیه است و قصاص در حقیقت تجاوزی است که به انسان شده است ولی دیه ربطی به انسانیت ندارد و به ضرر مادی مربوط است.
۱۳۹۶/۶/۲۲ - ۱۲:۵۱
آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
تقریب حقوقی در جهان اسلام شکل بگیرد/ قوانین مربوط به مضاربه در نظام حقوقی کشور عقب افتاده است
حضرت آیت الله مکارم شیرازی،با انتقاد از دست و پاگیر بودن برخی قوانین مربوط به حقوق خانواده و حقوق جزا، گفتند: آقایان بر حفظ قوانین موجود تعصب دارند در حالی که بعضی از این قوانین واقعا هیچ شرعیت ندارد و طبق موازین شرع نیست.
۱۳۹۶/۲/۱۱ - ۲۱:۳۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۱۷)؛
اعدام، عاقبت فقیری که ثروتمند شد!
حوزه/ یکی از سؤالاتی که زیاد مطرح می‌شود این است، چرا برخی حاجات، با وجود اصرار فراوان، هیچ‌گاه اجابت نمی‌شوند؟! در پاسخ باید گفت: در آنچه خداوند حکیم به انسان می‌دهد و آنچه نمی‌دهد، حکمتی وجود دارد که در خیلی از مواقع از آن آگاه نیستیم و این حکمت مانع اجابت دعا می‌گردد.
۱۳۹۵/۸/۵ - ۰۹:۳۷
انتشار مجله علمی پژوهشی آموزه های حقوق کیفری
حوزه /دهمین دو فصلنامه آموزه های حقوق کیفری با درجه علمی پژوهشی به صاحب امتيازی دانشگاه علوم اسلامي رضوي و مدير مسئولی حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر فرزانه منتشر شد.
۱۳۹۵/۶/۸ - ۱۳:۱۷
نوآوری های قانون مجازات اسلامی جدید در بوته نقد حوزویان
حوزه/ نشست نوآوری قانون مجازات اسلامی جدید در عرصه حدود، قصاص و دیات با حضور رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی قضا، در مرکز آموزش های تخصصی فقه برگزار شد.
۱۳۹۴/۶/۲۸ - ۱۱:۲۷
پیوند عضو پس از قصاص (۲)
حکم تکلیفی عضو قطع شده پس از پیوند
حوزه/ عضوی که پس از قطع شدن پیوند زده شود، از نظر تکلیفی چه حکمی دارد؟ آیا مردار و نجس است و نماز با آن صحیح نبوده و باید جدا شود یا چنین نیست؟
۱۳۹۴/۳/۲۳ - ۰۹:۳۵