*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵ \ الجمعة ٢١ ربيع الثاني ١٤٣٨ \ Friday, January 20, 2017
آیت الله اعرافی در درس خارج فقه؛
آیا توان کودکان برای فراگیری شرط آموزش است؟
حوزه/ مربی، مکلف است کودک و فرد غیربالغ را به تکالیف تمرینی و زمینه ‌ساز وادار کند؛ اینجا اگر برای بچه حرج باشد، قاعده «لاحرج» برای غیرمکلف جاری نیست؛ زیرا...
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۰۹:۰۳
آیت الله اعرافی در درس خارج فقه؛
لذت گرایی و نقش آن در تعلیم و تربیت
حوزه/ آیا لذت و ألم امری مطلق است یا نسبی؟؛ آنچه محل تردید نیست آن است که ألم و لذت مطلق نیست. بلکه ألم و لذت، تابعی از ادراک انسان است و همچنین میل فرهنگی وی....
۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۱۳:۲۴
آیت الله اعرافی در درس خارج فقه؛
تأثیر میل و رغبت در تعلیم و تربیت
حوزه/ معنای پنجم در باب قدرت و توانایی عبارت از: آرامش، آسایش و راحتی شخص است. «مقدور باشد» یعنی کار، روان و آسان باشد؛ نه به معنای اینکه اگر انجام دهد به سختی و حرج می ‌افتد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۱۶:۵۳
آیت الله اعرافی در درس خارج فقه؛
قدرت مکلف فلسفی است یا عرفی؟
حوزه/ جایی توان وجود دارد که «قابل» هم ظرفیت داشته باشد. مقدور بودن به مفهوم ظرفیت قابل است. این معنی در امکان ذاتی وجود دارد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۱۶:۰۰
در درس خارج فقه مطرح شد؛
مفهوم شناسی قدرت و استطاعت در مربی و متربی
حوزه/ قدرت شرط فعلیت حکم است. اصل حکم و فعلیت آن مقید به قدرت است؛ خطاب متوجه فرد ناتوان نیست. فعلیت تکلیف مقید به استطاعت نیست.
۱۳۹۵/۱۰/۶ - ۱۶:۴۷
نگاهی به مفهوم شناسی و تفاوت اصل و روش
حوزه/ روح حاکم بر عمل، اصل است و خود عمل و فیزیکال آن، روش است. برای خودسازی، مراقبه و محاسبه و داشتن آرامش و طمأنینه به عنوان اصل مطرح است.
۱۳۹۵/۹/۳۰ - ۱۳:۱۷
در درس خارج فقه مطرح شد؛
رابطه تفکیک موضوعات و توسعه فقه
حوزه/ منظرهای مختلف فقه از هم جدا نیست، جداسازی، فوایدی دارد، ظرفیت ‌سازی می‌کند. اما همه الگوها با یکدیگر مندمج است.
۱۳۹۵/۹/۹ - ۱۳:۴۷
در درس خارج فقه مطرح شد؛
نسبت بین فقه تربیتی با کتب فقهی موجود
حوزه/ برخی کتب فقهی از جهتی داخل در فقه تربیتی است و از جهت دیگر کتاب مجزا ملحوظ می ‌شود. موضوعاتی از کتب موجود فقهی که ارتباط تنگاتنگی با فقه تربیتی دارد، این دسته موضوعات از کتب موجود باید برش بخورد و به فقه تربیتی اضافه شود.
۱۳۹۵/۸/۳۰ - ۱۳:۳۳
در درس خارج فقه مطرح شد؛
تعبیر متفاوت آیت الله اعرافی از فقه الاخلاق
حوزه/ اخلاق بنابر برخی نظریات دانشی است که موضوع و محمول خود را دارد و جزیی از فقه است اما ما معتقدیم که داوری اخلاق باید به یکی از قواعد و ادله معتبر باشد.
۱۳۹۵/۸/۱۸ - ۱۰:۵۰
رابطه فقه و اخلاق و تفاوت آنها با یکدیگر
حوزه/ حکم فقهی قطعاً با حکم اخلاقی متفاوت است. حسن و قبح را اعتباری می ‌دانیم. اگر حکم عقل یا حکم معتبر عقلاء باشد، اتوماتیک ‌وار، فقه می ‌آید. فقه بلافاصله بعد از داوری عقل یا عقلا وارد میدان می ‌شود اما نوع حکم جای دقت دارد.
۱۳۹۵/۸/۱۰ - ۲۳:۲۵