*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ \ ۱۶ جمادى الثانية ۱۴۴۰ \ Thursday, February 21, 2019
عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم:
فقه شیعه در آستانه تحول نوین قرار دارد
حوزه/ عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان این که برخی فقها اعتقاد به فقه نظامات داشته اما عده دیگر می گویند با همان منطق موضوعات جدید می توان پاسخ گرفت، گفت: این ادعاها نشان می دهد فقه شیعه در آستانه تحول نوین قرار دارد.
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۰۸:۵۲
تحلیل رهدار از جایگاه فقه و نقش آن در اداره جامعه
حوزه/ رئیس مؤسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی فتوح اندیشه با بیان اینکه فرزند زمانه نیستیم و در تاریخ فقه غرق‌شده‌ایم، گفت: انقلاب اسلامی با اسمش دنیا را فتح کرده است، آن‌وقت ما دعوا داریم که آیا روایت مرتبط با حکومت داریم یا نه؛ با حکومت باشیم یا مستقل؛ روحانیت مسئولیت قبول کند یا نه؟.
۱۳۹۷/۱۱/۱۶ - ۱۵:۰۲
عضو خبرگان رهبری در مدرسه دارالحکمه تهران:
بدون نظام سازی اجتماعی ضمانتی برای اجرای احکام الهی وجود ندارد
حوزه/ عضو خبرگان رهبری در جمع اساتید و طلاب مدرسه دارالحکمه تهران گفت: بدون نظام سازی اجتماعی ضمانتی برای اجرای احکام الهی نخواهیم داشت و به مرور بسیاری از آموزه های دینی فردی هم از بین خواهند رفت.
۱۳۹۷/۱۰/۹ - ۱۲:۴۷
استاد سطوح عالی حوزه:
پژوهش های مرتبط با فقه حکومتی مورد حمایت جدی قرار بگیرند
حوزه/ استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم بر لزوم حمایت جدی تر از پژوهش های مرتبط با فقه حکومتی و فقه نظام در شرایط کنونی تاکید کرد.
۱۳۹۷/۹/۲۸ - ۱۳:۳۴
توضیحات تفصیلی آیت الله اراکی درباره فقه نظام؛
فقه نظام جدای از فقه موجود نیست / اگر می ترسید پرده ی سیاست پای شما را بگیرد بگویید فقه اجتماعی
حوزه / استیحاش دارید بگویید فقه حکومتی و می ترسید پرده ی سیاست پای شما را بگیرد بگویید فقه اجتماعی. بعضی ها استیحاش از بعضی از واژه ها دارند. حالا چه بگوییم فقه اجتماعی و چه بگوییم فقه نظام و چه بگوییم فقه حکومتی همه اش فقهی است که تکلیف نظم جامعه را و تکلیف افرادی را که می خواهند یک رفتار منظم اجتماعی باهم را انجام بدهند.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۹:۴۰
عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم:
دانش های تحولی حوزه باید مبدا تحول در علوم انسانی باشند
حوزه/ عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان این که دانش های تحولی حوزه باید مبدأ تحول علوم انسانی باشند، گفت: تحول انسانی و به تبع آن سایر علوم امکان دستیابی به الگوی پیشرفت اسلامی، انسانی را فراهم می کنند.
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۱۴:۲۸
مدیر موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلامی:
حوزه های علمیه برمدل های عملیاتی منطبق با فقه جواهری متمرکز باشند
حوزه/ مدیر موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلامی گفت: حوزه علمیه اگر بخواهد در آینده به سمتی حرکت کند که بتواند اعمال مهندسی فکری، فرهنگی داشته باشد باید روی مدل های عملیاتی بر اساس فقه جواهری و حکمت شیعی متمرکز باشد.
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۱۴:۲۶
تبیین یک بحث علمی ؛
فقه نظامات، توهم یا واقعیت؟
حوزه/ آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در درس خارج خود به توضیح مسئله «فقه نظامات» پرداخت.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۱۴:۴۹
کارگاره علمی «رویکرد شناسی فقه حکومتی» برگزار می شود
حوزه/ کارگاه علمی «رویکرد شناسی فقه حکومتی» به همت مؤسسه علمی فرهنگی آفاق حکمت و پژوهشگاه باقرالعلوم(ع) در قم برگزار می شود.
۱۳۹۷/۶/۶ - ۱۵:۰۰
حجت‎الاسلام والمسلمین محمدی:
مباحث فقه حکومتی در فضایی مومنانه، و همدلانه و جدی بحث شود
حوزه/ دبیر دومین گردهمایی هم اندیشی فقه حکومتی بر لزوم برگزاری جلسات علمی پیرامون این موضوع در فضایی مومنانه، همدلانه و جدی تاکید کرد.
۱۳۹۶/۸/۱۱ - ۱۴:۵۷