*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۹ رمضان ۱۴۴۰ \ Saturday, May 25, 2019
رئیس دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع):
وظیفه فقه سیاسی مدل‌سازی نیست/ پیشنهاد راه اندازی اجتهاد شورایی در حکومت
حوزه/ اگر قرار باشد حکومت­داری اسلامی داشته باشیم و فقه به متن زندگی سیاسی و اجتماعی ورود پیدا کند لازمه ­اش این است که یک اجتهاد شورایی در حکومت شکل بگیرد. منظور من از اجتهاد شورایی این است که جمعی از فقها و مراجع ذی‌صلاح توانمند در حوزه اجتهاد ...
۱۳۹۸/۲/۲۸ - ۱۷:۴۲
یادداشت به مناسبت روز جهانی آب:
مصرف بهینه آب و اهمیت آن در منابع اسلامی
حوزه/ فقه اجتماعی و حکومتی با توجه به اهمیت و جایگاه و همچنین آینده زیستی کشور، بر مصرف بهینه منابع آبی و پرهیز جدی از استفاده آب های زیرزمینی و سطحی کشور تاکید دارند.
۱۳۹۸/۱/۲ - ۱۶:۱۶
عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم:
فقه شیعه در آستانه تحول نوین قرار دارد
حوزه/ عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان این که برخی فقها اعتقاد به فقه نظامات داشته اما عده دیگر می گویند با همان منطق موضوعات جدید می توان پاسخ گرفت، گفت: این ادعاها نشان می دهد فقه شیعه در آستانه تحول نوین قرار دارد.
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۰۸:۵۲
تحلیل رهدار از جایگاه فقه و نقش آن در اداره جامعه
حوزه/ رئیس مؤسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی فتوح اندیشه با بیان اینکه فرزند زمانه نیستیم و در تاریخ فقه غرق‌شده‌ایم، گفت: انقلاب اسلامی با اسمش دنیا را فتح کرده است، آن‌وقت ما دعوا داریم که آیا روایت مرتبط با حکومت داریم یا نه؛ با حکومت باشیم یا مستقل؛ روحانیت مسئولیت قبول کند یا نه؟.
۱۳۹۷/۱۱/۱۶ - ۱۵:۰۲
عضو خبرگان رهبری در مدرسه دارالحکمه تهران:
بدون نظام سازی اجتماعی ضمانتی برای اجرای احکام الهی وجود ندارد
حوزه/ عضو خبرگان رهبری در جمع اساتید و طلاب مدرسه دارالحکمه تهران گفت: بدون نظام سازی اجتماعی ضمانتی برای اجرای احکام الهی نخواهیم داشت و به مرور بسیاری از آموزه های دینی فردی هم از بین خواهند رفت.
۱۳۹۷/۱۰/۹ - ۱۲:۴۷
استاد سطوح عالی حوزه:
پژوهش های مرتبط با فقه حکومتی مورد حمایت جدی قرار بگیرند
حوزه/ استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم بر لزوم حمایت جدی تر از پژوهش های مرتبط با فقه حکومتی و فقه نظام در شرایط کنونی تاکید کرد.
۱۳۹۷/۹/۲۸ - ۱۳:۳۴
توضیحات تفصیلی آیت الله اراکی درباره فقه نظام؛
فقه نظام جدای از فقه موجود نیست / اگر می ترسید پرده ی سیاست پای شما را بگیرد بگویید فقه اجتماعی
حوزه / استیحاش دارید بگویید فقه حکومتی و می ترسید پرده ی سیاست پای شما را بگیرد بگویید فقه اجتماعی. بعضی ها استیحاش از بعضی از واژه ها دارند. حالا چه بگوییم فقه اجتماعی و چه بگوییم فقه نظام و چه بگوییم فقه حکومتی همه اش فقهی است که تکلیف نظم جامعه را و تکلیف افرادی را که می خواهند یک رفتار منظم اجتماعی باهم را انجام بدهند.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۹:۴۰
عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم:
دانش های تحولی حوزه باید مبدا تحول در علوم انسانی باشند
حوزه/ عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان این که دانش های تحولی حوزه باید مبدأ تحول علوم انسانی باشند، گفت: تحول انسانی و به تبع آن سایر علوم امکان دستیابی به الگوی پیشرفت اسلامی، انسانی را فراهم می کنند.
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۱۴:۲۸
مدیر موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلامی:
حوزه های علمیه برمدل های عملیاتی منطبق با فقه جواهری متمرکز باشند
حوزه/ مدیر موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلامی گفت: حوزه علمیه اگر بخواهد در آینده به سمتی حرکت کند که بتواند اعمال مهندسی فکری، فرهنگی داشته باشد باید روی مدل های عملیاتی بر اساس فقه جواهری و حکمت شیعی متمرکز باشد.
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۱۴:۲۶
تبیین یک بحث علمی ؛
فقه نظامات، توهم یا واقعیت؟
حوزه/ آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در درس خارج خود به توضیح مسئله «فقه نظامات» پرداخت.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۱۴:۴۹