*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ \ ۴ ربيع الثاني ۱۴۴۰ \ Tuesday, December 11, 2018
کد خبر: 379736 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۲/۲۴ - ۲۲:۵۳ | سرویس: حوزه علمیه قم 3
آیت الله مصباح یزدی:
جدایی دین از سیاست ایده شیاطین و دشمنان است/اختلاف فتوا نباید باعث تضعیف نظام شود
حوزه/ اختلاف فتوا، نباید باعث تضعیف نظام شود رفتار باید به گونه ای باشد که تضعیف نظام را به همراه نداشته باشد و این بزرگترین خطری است که جامعه را تهدید می کند و خطر دیگر این است که از خطی که امام راحل ترسیم کرده فراتر رویم.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، آیت الله مصباح یزدی امروز در همایش فارغ التحصیلان مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم که در این مؤسسه برگزار شد با بیان اینکه روحانیت در حال حاضر به عنوان دین شناس شناخته شده است گفت: همین دین شناسی رسالت حوزویان را سنگین کرده  است، برای شناخت دین لوازمی نیاز است که یکی  از آن معرفت در مفاهیم دینی است.

ایشان بیان داشت: قلمرو دین در همه عرصه ها است و اختصاص به زمان و مکان خاصی ندارد و هم مربوط به دنیا و هم آخرت است.

رئیس مؤسسه آموزشی امام خمینی(ره) عنوان کرد: بعضی فکر کرده اند دین تنها همان نماز و روزه است و به مسائل اجتماعی و سیاسی کاری ندارد و برنامه ندارد و همین دلیل باعث شد، بعضی آمده اند بعد وفات پیامبر(ص) همه چیز را تمام شده دیدند و برای بعد پیامبر به فکر انتخاب سرپرست افتادند و معتقد بودند دین نباید در سیاست دخالت کند و رهبر جامعه را انتخاب کند.

آیت الله مصباح یزدی افزود: تفکیک دین از سیاست ایده شیطانی بوده که از بعد پیامبر شروع شد و موجب  خانه نشینی اهل بیت(ع) گردید و بعد هم سلاطینی به وجود آمدند که انواع جنایت ها را به اسم اسلام انجام داده اند وامروز تشکیل داعش هم دنباله همان تفکر است.

ایشان بیان داشت: خدا به وسیله امام راحل منت بر جامعه اسلامی گذاشت و گفت، دین در همه مسائل دخالت دارد حتی در مسائل اجتماعی و آن قدر مبارزه کرد تا توانست  دخالت دین در سیاست و اجتماع  را اثبات کند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: در گذشته سلاطین تنها برای تظاهر به روحانیت احترام می کردند، اما بعد از طلوع امام راحل جامعه روحانیت در اوج قله افتخار قرار گرفت.

آیت الله مصباح یزدی افزود: در مباحث علمی نباید به موضوعاتی پرداخت  که اصلا دردی  از زندگی و جامعه را دوا نمی کند و اثری هم ندارد. متاسفانه از اصل افتادیم و به فرعیات وابسته شدیم و در تحقیقات هم این گونه عمل می کنیم.

ایشان بیان داشت: روحانیت میراث دارد انبیاء هستند و رسالت هم همان رسالت انبیاء الهی است. به هر حال دین  هر چه که هست باید آن را فرا گرفت و این در حال حاضر نصیب روحانیت شده است. دین بسیار گسترده است و تنها علمای گذشته یک بخش فردی آن را فرا گرفتند ولی این کافی نیست. باید همه ابعاد دین را در همه موضوعات مختلف شناخت.

آیت الله مصباح یزدی افزود: در حال حاضر این شناخت دین در همه ابعاد  رسالت مهم برای ادامه کار و فعالیت است و این هم باید عالمانه صورت گیرد.

استاد حوزه بیان داشت: بعد از معرفت دین رسالت دیگر حوزه نشر معارف و اقامه دین است و این امر همت همه جانبه می خواهد و متاسفانه در زمانی هستیم که بعضی ها آگاهانه با دین برای رسیدن به منافع خود مخالفت می کند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: باید تا جایی که امکان دارد از ایجاد اختلاف در دین  و تفرقه در جامعه اسلامی جلوگیری کرد. بدتر از همه  اینکه حتی در خود نظام انقلاب ایجاد تشکیک کردند و باعث تضعیف پایه های نظام و اسلام شدند. 

آیت الله مصباح یزدی افزود: اختلاف فتوا، نباید باعث تضعیف نظام شود رفتار باید به گونه ای باشد که تضعیف نظام را به همراه نداشته باشد و این بزرگترین خطری است که جامعه را تهدید می کند و خطر دیگر این است که از خطی که امام راحل ترسیم کرده فراتر رویم.

وی بیان داشت: انقلابی بودن به معنای این است که همه پیرو ولایت فقیه و نظام و در صدد تقویت ارکان انقلاب باشند.

عضو خبرگان رهبری گفت: شهدا رفته اند تا بتوانیم در مورد فقه بحث کنیم  و نظام را حفظ نماییم؛ جوانان شهید نشدند تا  اینکه نظام از سوی بیگانگان اداره شود.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی