*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ \ ۱۰ جمادى الأولى ۱۴۴۰ \ Wednesday, January 16, 2019
کد خبر: 386857 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۴/۲۰ - ۱۰:۰۱ | سرویس: علمی، فرهنگی 87
با آثار برگزیده کتاب سال حوزه
روش های تربيت اخلاقی در الميزان
حوزه / این رساله، در الگویی که ارائه می کند، ابتدا روش ها را به سه بخش ،شناختی ، انگیزشی و عملی و سپس هر بخش را به زمینه سازی، ایجابی و رفع موانع تقسیم کرده است.

به گزارش سرویس علمی فرهنگی خبرگزاری «حوزه» کتاب روش های تربيت اخلاقی در الميزان  اثرحجت الاسلام سيد احمد فقيهي که از سوی موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)  چاپ و منتشر شده، در همایش کتاب سال حوزه  در گروه علمی:  علوم تربيتي و روانشناسي به عنوان اثر شایسته تحسین معرفی شده است.

این رساله در پی آن است که «رو شهای تربیت اخلاقی قرآن در المیزان » را به دست آورد. به باور نگارنده، روشهای تربیت اخلاقی، راهکارهای تحقق تربیت اخلاقی هستند و تربیت اخلاقی، فرایند زمینه سازی و به کارگیری راهکارهای شناختی، انگیزشی و عملی و از میان بردن موانع آنها برای رشد و شکوفایی و رسیدن انسان به قرب الهی است.

این رساله، در الگویی که ارائه می کند، ابتدا رو شها را به سه بخش ،شناختی ، انگیزشی و عملی و سپس هر بخش را به زمینه سازی، ایجابی و رفع موانع تقسیم کرده است.

در رو شهای زمینه ساز شناخت، کنترل قوه خیال، صیانت از قلب، خروج از غفلت، معاشرت با صالحان و در رو شهای ایجابی شناخت، انسان و خداوند و موانع آنها بحث شده است. در رو شهای زمینه ساز شکوفایی میل ها، نقش علم و در رو شهای ایجابی، انذار و تبشیر و محبت و شناخت حقیقت دنیا مطرح و موانع آن، تعارض میل ها و افراط در بهره مندی از لذتهای مادی بیان شده است.

در رو شهای زمینه ساز عمل، به شناخت، طلب توفیق ، مرابطه و بهره گیری از وسائط فیض پرداخته شده و در رو شهای ایجابی، عبادات جوانحی و جوارحی ، توبه، صداقت، تقوا، تطبیق کلیات بر امور جزئی و صبر ارائه و از موانع آنها یاد شده است.

نتیجه ای که از این رساله حاصل شده آن است که در تربیت اخلاقی، به ترتیب منطقی، باید از رو شهای شناختی، سپس انگیزشی و در نهایت عملی استفاده شود.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی