*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ \ ۵ شوال ۱۴۳۹ \ Wednesday, June 20, 2018
کد خبر: 399998 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۸/۲۷ - ۲۲:۴۰ | سرویس: بین الملل 129

برگزاری سمینار بین المللی «حقوق بشردوستانه و قوانین اسلامی» در فیلیپین
حوزه/ سمینارهای «بررسی مکاتبات میان حقوق بشردوستانه و قوانین اسلامی مرتبط با منازعات مسلحانه و جنوب فیلیپین» با همکاری کمیته بین المللی صلیب سرخ و کمیسیون ملی مسلمانان فیلیپین برگزار شدند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری حوزه به نقل از icrc.org، سمینار بین المللی «بررسی مکاتبات میان حقوق بشردوستانه و قوانین اسلامی مرتبط با منازعات مسلحانه و ارتباط آن با جنوب فیلیپین» توسط کمیسیون ملی مسلمانان فیلیپین، موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه فیلیپین و با همکاری کمیته بین المللی صلیب سرخ، در دانشگاه فیلیپین در کزون سیتی برگزار شد. در همین راستا سه سمینار مشابه در سه شهر دیگر فیلیپین، زامبوآنگا، مراوی و کوتاباتو برگزار شدند.

هدف از برگزاری این سمینارها، عمیق‌تر کردن گفتمان میان موسسات اسلامی و صلیب سرخ در راستای اهداف مشترک و  به منظور محافظت از زندگی و کرامت قربانیان خشونت‌های مسلحانه بود.

رابطه قوانین حقوق بشر مدرن و اسلام

اندرو بارتلز اسمیت، مشاور محلی صلیب سرخ در امور بشردوستانه گفت: قوانین زیادی برای حفاظت از زندگی و کرامت قربانیان در هنگام جنگ مدون شده‌اند. اصلی‌ترین این قوانین نیز که متعلق به کنوانسیون ژنو می‌باشند توسط تمامی کشورهای دنیا پذیرفته شده‌ هستند، با این وجود بسیاری شهروندان و افراد مسلح در کشورها از این قوانین آگاه نبوده و بیشتر یه ارزش‌ها و باورهای سنتی و مذهبی خودشان پایبند هستند. ما در اینجا قصد داریم بر رابطه میان قوانین حقوق بشر مدرن و اعتقادات اسلامی تاکید کنیم.

دکتر احمد الداوودی، مشاور قانونی صلیب سرخ در قوانین و فقه اسلامی نیز گفت: این گفتمان به غلبه بر سوءتفاهمات و افزایش درک دیدگاه‌های همدیگر کمک می‌کند. این سمینارها همچنین در همگرایی دیدگاه دانشمندان و جوامع برای کمک و حمایت از افراد آسیب‌پذیر و دسترسی بهتر به جمعیت‌ها و مناطق جنگ زده مفید است.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی