*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ \ ۳ شوال ۱۴۳۹ \ Monday, June 18, 2018
کد خبر: 401905 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۹/۲۱ - ۲۳:۰۵ | سرویس: گفتگو 31
عضو جامعه مدرسین حوزه مطرح کرد؛
چهار نکته اساسی در تبیین جایگاه و عملکرد روحانیت
حوزه/ عضو خبرگان رهبری،ضمن تاکید بر منوّیات مقام معظم رهبری پیرامون حوزه انقلابی و انقلابی ماندن حوزه ها چهار نکته اساسی در تبیین جایگاه و عملکرد روحانیت بیان کرد.

آیت الله حسینی خراسانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، پیرامون حوزه انقلابی و انقلابی ماندن حوزه ها و رسالت حوزویان و نقش آنان در صیانت از دین اظهارداشت: جا دارد ابتدا،‌حدیثی را یادآور شوم که آسیب و تهدیدهای متوجه کیان دین و اصول بنیادین انقلاب و دستاوردهای نظام اسلامی و هم نقش و رسالت روحانیت و حوزه های علمیه را در مقابله با آسیب و تهدیدها به خوبی بیان می کند. مرحوم کلینی در کتاب فضل العلم اصول کافی از امام صادق(ع) نقل کرده است. «انّ العلماء ورثةالانبیاء» آنگاه در ادامه می فرماید: «فان فینا اهل البیت فی کل خلف عدولاً ینفون عنه، تحریفا لغالین، و انتحالالمبطلین و تأویل الجاهلین» (اصول کافی/1/77/باب2/ح2 دارالحدیث) با توجه به این حدیث شریف در پاسخ به پرسش شما به نکاتی اشاره میکنم.

استاد حوزه  افزود:در سخن راستین و نورانی امام صادق(ع) به خوبی بیان شده است، همواره دین و احکام دینی و اصول اسلامی و جامعه اسلامی در معرض آسیب ها و خطرهایی قرار دارد؛ همچون عداوت ها و دشمنی هایی که مخالفان اسلام با دین دارند و نیز برداشتهای سوء و غلطی که عدهای به عنوان مدافع دین و طرفدار دین از مبانی دینی دارند که زیان و ضرر این برداشت های غلط مدعیان دین شناسی اگر بیشتر از ضرر و زیان دشمنان دین نباشد، کمتر نیست و گاهی هم از ناحیه جریان هایی تند و کند افراطی و تفریطی آسیب هایی جامعه اسلامی و فرهنگ اسلامی و ادب اسلامی و امت اسلامی را تهدید می کند.

آیت الله حسینی خراسانی ادامه داد: در دوره غیبت امام معصوم(عج)، شناسایی و افشای این آسیب و تهدیدها و مقابله با آنها بر عهده روحانیت است و جزو رسالت راستین روحانیت به شمار می آید، در هر دوره از تاریخ و ادوار اسلام به مقتضای لطف پروردگار و عنایت ویژه الهی، کسانی در جامعه اسلامی وجود و حضور دارند که این آسیب ها را می شناسند، این آسیب ها را افشا و به مردم معرفی میکنند و با این آسیبها مقابله میکنند که مشخصاً در این سه محور، روایات ما این حقیقت را بیان کردند که مقابله با تحریف غالیان تندرو و مدعیان فرصت طلب و برداشت های جاهلان فاقد سرمایه لازم علمی توسط علمای راستین صورت می گیرد؛ ماهیت انحرافی و خائنانه آنها به مردم معرفی می شود و با این جریان مقابله می کنند.

وی افزود: تحریف غالین یعنی افرادی که در دین و دینداری و دین باوری دچار غلو، تندروی و افراط هستند، و افراطی گری را که صد درصد به زیان دین و دینداری است دامن می زنند از حق تجاوز می کنند و خط قرمزها را زیرپا می گذارند؛ این گروه هم همواره به عنوان یک تهدید و یک خطر در جامعه وجود دارند که مقابله با این دسته جزو مسئولیتهای سنیگن علمای دین و روحانیت راستین است.

استاد حوزه ادامه داد: جریان دوم، افراد اهل انتحال هستند؛ یعنی در واقع هیچ ارتباطی با دین و دینداری ندارند ولی برای فریب افکار عمومی، برای رسیدن به مقاصد شوم و شیطانی خود، دین را یدک می کشند و در کسوت و جمع اهل دین، جایی برای خودشان باز می کنند و خودشان را با دین مرتبط کرده و خود را به دین نسبت می دهند! ماهیت این گروه هم اگر در یک جامعه دینی شناسایی و افشا و برملا نشود و با آنها مقابله و برخورد مناسب صورت نگیرد، ممکن است در جامعه دینی انحراف ایجاد کرده و به آموزههای دینی آسیب وارد کنند؛ در روایات ما مقابله با این جریان های ضددینی و انحرافی خطرناک و فرهنگ سوز، وظیفه روحانیت معرفی شده است. روایاتی به این معنا در منابع دینی ما از کافی شریف تا بقیه کتابها به طور متعدد و مکرر ذکر شده است.

آیت الله حسینی خراسانی گفت: جریان سوم، برداشت های جاهلانه عده ای به ظاهر دلسوز اسلام است که حقایق را وارونه نموده و اموری که بی ارتباط با اسلام است را به نام اسلام به افکار عمومی القا می کنند و در نتیجه بدعت ها را رواج می دهند، نکته دوم این است که آیا به راستی روحانیت راستین که چنین رسالت سنگینی را بر عهده دارد، از عهده این رسالت برآمده و به این وظیفه خطیر و پرخطر عمل کرده است یا نه؟ این سؤال هم بنابر روایات و شهادت و گواهی خود ائمه اطهار(ع) پاسخش مثبت است، ما شخصیت های برجسته علمی را در تاریخ داشته ایم که به شهادت و گواهی ائمه معصومین(ع) به خوبی از عهده این مسئولیت برآمده اند و به این وظیفه خطیر به بهترین شکل ممکن عمل کرده اند. ما شخصیت هایی را داریم که البته جزو اصحاب و دست پرورده خود ائمه(ع) هستند و از چهره های شاخص و برجسته علمای دین  به شمار می آیند، مثل زرارةبن اعین، محمدبن مسلم و برید بن معاویه عجلی و ابوبصیر که در روایات ما از این بزرگان به عنوان حافظان دین خدا، امینان پروردگار بر حلال و حرام خدا و خادمان امت اسلامی تعبیر شده است.

عضو خبرگان رهبری افزود: اگر این علمای متعهد و رجال علمی، مسئولیت پذیر و دلسوز به اسلام نبودند، از آثار نبوت چیزی باقی می ماند و از بین می رفت و احکام الهی، مندرس و کهنه می گردید؛ و بدعت ها، انحراف ها، مفاسد، فراگیر می شد. اینها هستند که بر اساس مسئولیت و رسالت سنگین الهی خود، در برابر انحرافات به پا می خیزند. چنانکه رسول خدا(ص) فرمود: «اذا ظهرت البدع فی امتی فلیظهر العالم علمه، فمن لم یفعل، فعلیه لعنةالله» (کافی/1/135/ح2) آنگاه که در میان امت اسلامی و جامعه اسلامی یک حرکت انحرافی، فکر و اندیشه انحرافی و یک نظام انحرافی شکل گرفت که همه اینها تحت عنوان بدعت می توانند مندرج باشند، بر عالمان متعهد و راستین دین واجب است که به مقابله برخیزند، شناسایی، افشاگری، روشنگری و مبارزه کنند و این جریان های انحرافی ضددینی را از جامعه دور کنند و عالمان متعهد دینی در طول تاریخ موفق عمل کردند.

وی گفت: اما نکته سوم این است که آیا فقها و علمای بزرگ و دانشمندان متعهد ما، بعداز آن دوره و دوره های بعدی آیا چنین رسالتی دارند و آیا به چنین رسالتی عمل کرده اند، از عبارات بزرگان فقهای ما همچون علامه حلی، صاحب جواهر و امام خمینی(ره) به روشنی استفاده می شود که علما درهمه ادوار همان رسالتی را بر عهده دارند که سلف صالح آنان داشته اند و از عهده آن رسالت به خوبی در دوران زندگی خودشان برآمده اند. علامه حلی وقتی از فقها یاد می کنند، می فرمایند «فان الفقهاء سلاما لله علیهم» و جالب است اینکه هنگام ذکر نام فقها صلوات بر آنها فرستاده شود و سلام بر آنها فرستاده شود مطلبی است در خود روایات مطرح شده است و ائمه(ره) به هنگام ذکر نام فقها مثل زراره، ابوبصیر، محمدبن مسلم و برید عجلی فرمودند «علیهم صلوات الله و رحمته احیانا و امواتا» اینها چه در دوران حیات و چه پس از وفات شان همواره از چنین جایگاهی برخوردار هستند.

آیت الله حسینی خراسانی بیان داشت:صاحب جواهر در موارد متعددی می فرماید این علما که فقهای ما باشند، علمای الهی و حجج پروردگار هستند در میان مردم و در زمین، امام خمینی(ره) در آن تعبیرشان که ترجمان و چکیده همه این روایات و همه این عبارات و همه این کلمات است، می فرمایند: «اگر فقها نبودند اسلام نبود» و یا وقتی امام از یکی از چهره های سرشناس و مبارز و انقلابی روحانی پرصلابت و عزت مدار شیعه به نام مرحوم میرزای شیرازی یاد می کنند میفرمایند: سلام الله علیه.

وی به نکته چهارم اشاره کرد و افزود: در رابطه با روحانیت عصر انقلاب است که یکی از نهادهای این روحانیت، نهاد علمی، انقلابی و سیاسی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است. جامعه مدرسین با سوابق درخشان علمی، سیاسی، یک تابلوی بسیار درخشان و گویا و یک سند بسیار محکمی است بر حقانیت، و نقش آفرینی و مسئولیت پذیری روحانیت شیعه؛ و یک سند زندهای است که روحانیت چگونه از اصول دیانت و از اصول اسلام و ارزشها، صیانت و حفاظت و پاسداری کرده است. من در این جا نکته ای را به عنوان نکته پایانی عرض کنم و آن، این است که ملت عزیز ما می دانند، جوانان و نوجوانان عزیز هم بدانند که قاعده و قله نظام اسلامی، فقه و فقاهت است، آن چیزی که این نظام بر آن استوار است و از آنجا الهام گرفته و با تکیه بر آن شکل و اوج گرفته و به پیروزی رسیده است و این همه دستاورد و ثمرات به حول و قوه الهی با حمایت مردم با ایثار و فداکاری جوانان این کشور در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی، در داخل، در منطقه و در سطح بین الملل به ارمغان آورده و به همراه داشته است، همان فقه و فقاهت است. آنچه از رسالتها و دستاوردها گفته شد، همه علما و همه دانشمندان دینی مؤثر و سهیم هستند و باید سهیم باشند؛ اما نقش درجه یک، مختص فقه و فقاهت و علماست؛ فلذا «فقه، فقاهت، فقها» قاعده محسوب میشوند و قله به شمار می آیند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  گفت: اگر این انقلاب که حقیقتاً باید آنرا معجزه بزرگ قرن دانست، همه حرکتها و همه جریانها و همه اندیشه ها و همه تفکرات را در عرصه بین المللی تحت تأثیر خودش قرار داده و با این قدرت شکل و اوج گرفت و به پیروزی رسید، به برکت همین «فقه و فقاهت» برآمده از فقه محمد و آل محمد(ع) است و اگر با این قدرت و صلابت پیش می رود و موانع را یکی پس از دیگری درهم می شکند و مشکلات را پشت سر می گذارد، بازهم با تکیه بر همین سیستم مقدس «فقه و فقاهت» است و چکیدهاش برای مردم می شود، فتوا، تقلید، و تبعیت مردم از مرجع تقلید، اگر به این قله رسیده است و قرار است این حرکت را قدرتمندانه و شتابان به سمت قله های بلندتر و توسعه بیشتر و پیشرفت بهتر ادامه بدهد باز هم در گرو «فقه و فقاهت» است و اینهمه دلیلش این است که دشمنان ما با استفاده از همه امکانات آن نقطهای را که مورد هدف قرار داده اند و از هر سو و با ساز و کارها و ابزارها و امکانات فرهنگی و اقتصادی و سیاسی و اخلاقی و نظامی مورد حمله قرار دادهاند، همین نقطه ثقل فقه و فقاهت است که همه ما مؤظف هستیم از این نقطه، صیانت و حفاظت کنیم.

انتهای پیام   313/17

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی