*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ \ ۳ شوال ۱۴۳۹ \ Monday, June 18, 2018
کد خبر: 401998 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۱۰/۱۰ - ۰۹:۳۵ | سرویس: استان‌ها 45
معاون حوزه علمیه مازندران:
اسلامی سازی علوم انسانی بدون تعامل حوزه و دانشگاه تحقق نمی یابد
حوزه/ معاون حوزه علمیه مازندران حوزه‌هاي علميه را تأمين‌كننده نيازهاي ديني و دانشگاه را پاسخگوي مطالبات و مقتضيات علمي و فني كشور عنوان کرد و گفت: در حقيقت حضور هر يک از اين مراكز علمي در كنار هم براي پيشبرد اهداف نظام اسلامي ضروري است.

حجت الاسلام ابوالحسن میرعمادی،  در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری حوزه ازمازندران، اسلامی سازی علوم انسانی را ضرور خواند و با اشاره به این که تعامل و همکاری حوزه و دانشگاه موجب پيشرفت و تعالي علوم و فناوري در کشور خواهد شد، گفت:  در حقيقت موتور علمي کشور با دستان طلاب و دانشجويان روشن خواهد شد. دانشگاه از لحاظ ساختاري با متد روز ساخته شده‌ و با اين روش مي‌تواند در جامعه مؤثر باشد، حوزه نيز در عرصه‌هاي فکري، عقيدتي و عرصه علوم انساني تأثيرگذار است.

وی خاطرنشان کرد: فاصله گرفتن اين دو نهاد علمي و بي‌بهره شدن دانشگاه از علوم اسلامي و نگرش غلط حوزه نسبت به دانشگاهيان موجب سلب اعتماد مردم نسبت به اين دو قشر خواهد شد و در نهايت حوزه و دانشگاه نمي‌توانند از علوم و تجربيات يکديگر براي تعالي و رشد استفاده کنند.

معاون حوزه علمیه مازندران افزود: دانشگاه مي‌تواند با استفاده از روحانيان خوش فکر و صاحب انديشه که در حوزه‌هاي علميه از لحاظ علمي و اخلاقي صاحب سبک و نظر هستند، بهره‌مند شود و علوم دانشگاه را از لحاظ اسلامي و فرهنگ ديني پيش ببرد و ذهنيت منفي ميان حوزه و دانشگاه را از بين ببرد.

حجت الاسلام میرعمادی ادامه داد: يکي از راه‌هاي همکاري حوزه و دانشگاه اين است که تا حدودي زمينه وحدت فکري ميان اين دو قشر فراهم شود،  به گونه اي که هر دو، مباني فکري مشترکي بيابند و در اين مرحله، به يقين دانشگاهيان مسلمان با مباني ديني، اصول اعتقادي و فرهنگ ديني آشنايي کامل مي‌يابند و جامعه اسلامي شاهد يگانگي در نيروهاي تحصيل کرده خود خواهد شد و ديگر عناويني مانند دانشگاهي يا حوزوي و قرار دادن اين دو در برابر هم، بي معنا و ريشه‌هاي نفاق خشکانده مي‌شود.

وی با اشاره به این که انقلاب اسلامی ایران در حوزه پیدایش و ایجاد به طور قطع با وحدت و انسجام اقشار مختلف به پیروزی رسیده است که برای ادامه راه هم به این امر ارزنده نیاز دارد، افزود: انقلاب اسلامی در عرصه ساختار فکری و بسیج کنندگی به طور یقین نقش حوزه های علمیه و علما و بزرگان حوزه و دانشگاه ها و اساتید و دانشجویان برجسته و شاخص است.

حجت الاسلام میرعمادی با بیان این که اردوگاه مخالف انقلاب اسلامی از پیوند حوزویان و دانشگاهیان هراسان هستند، گفت: دشمنان از تعامل فکری و نظری این دو قشر مهم سخت هراسان بوده و با همه ظرفیت در ایجاد اختلاف حوزه و دانشگاه تلاش می کنند.

وی، حوزه‌هاي علميه را تأمين‌كننده نيازهاي ديني و دانشگاه را پاسخگوي مطالبات و مقتضيات علمي و فني كشور عنوان و خاطرنشان كرد: در حقيقت حضور هر يک از اين مراكز علمي در كنار هم براي پيشبرد اهداف نظام اسلامي ضروري است.

معون حوزه علمیه مازندران، تفرقه و بدبيني ميان حوزه و دانشگاه را فرصتي براي چپاول فرصت‌ها و انديشه‌هاي انديشمندان و نخبگان داخلي براي دشمنان دانست و گفت: بر همين اساس نظام سلطه طي ساليان متمادي با شيوه‌ها و روش‌هاي مختلف تلاش‌ گسترده‌اي براي فاصله بين دانشگاه و حوزه‌ها داشته است كه با وحدت و اتحاد اين دو مركز علمي نبايد كوچكترين فرصت براي بهره‌برداري دشمنان نظام فراهم شود.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی