*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ \ الأحد ١ رجب ١٤٣٩ \ Sunday, March 18, 2018
کد خبر: 402683 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۹/۲۷ - ۲۳:۵۰ | سرویس: استان‌ها 53
محقق حوزه ارومیه:
وحدت نیاز ضروری جوامع مسلمین است
حوزه/محقق و پژوهشگر حوزه و دانشگاه ارومیه گفت: بزرگترین خسارت تفرقه در جهان اسلام این است که توانمندی های جهان اسلام و جذابیت های فرهنگ و تمدن اسلامی را به ضعف و نفرت تبدیل می کند.

حجت الاسلام کریم جباری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری«حوزه» در ارومیه، با اشاره به مهمترین چالش های پیش روی وحدت اسلامی اظهار داشت: متاسفانه در این زمینه نوعی درک غلط از اسلام، قرآن، فرهنگ اسلامی و میراث اهل بیت(ع) در قالب نگرشی جغرافیایی و فرقه ای و اثبات یک مذهب بر اساس نفی مذاهب دیگر به چشم می خورد.

وی افزود: از سوی دیگر ضمن ناتوانی در برخورد محترمانه و منطقی در مواجهه با سایر مذاهب اسلامی، بی توجهی به نیازها، دردها و دشمنان مشترک جهان اسلام از جمله چالش های پیشرو محسوب می شود.

به گفته این محقق حوزوی، نداشتن زبان و ادبیات مناسب برای وحدت اسلامی و نیز نقادی سایر مذاهب اسلامی همراه با توهین رفتارهای خلاف ادب و منطق نیز از جمله چالش های پیش روی وحدت شیعه و سنی به شمار می رود.

وی با ابراز تاسف از اینکه بزرگترین خسارت تفرقه در جهان اسلام این است که توانمندی های جهان اسلام و نیز جذابیت های فرهنگ و تمدن اسلامی را به ضعف، نفرت، واگرایی و از هم گسیختگی تبدیل می کند تصریح کرد: پس این خود می تواند بزرگترین سرمایه برای دشمنان اسلام و مسلمانان باشد.

 این استاد حوزوی با ابراز تاسف از اینکه دشمنان اسلام، مسلمانان را به دست خود خوار و ذلیل می کنند، بیان داشت: از سوی دیگر متاسفانه موج اسلام گرایی را نیز در جهان امروزی مهار کرده و به نفع خود مصادره می کنند، ضمن اینکه به تدریج هدایت جریان های اسلامی را از ملل اسلامی به غرب منتقل و صرف بازیچه های سیاسی خود می کنند .

حجت الاسلام جباری خاطرنشان کرد: متاسفانه آسیب دیگر تفرقه نیز، مشکل همزیستی، همدلی طوایف و فرق مسلمین با یکدیگر، تمایل هر چه بیشتر به مهاجرت، ارتباط بیشتر با بیگانگان و باز کردن راهی برای دخالت آنان در سرنوشت مسلمین و اوضاع اسف بار برخی کشورهای اسلامی به شمار می رود.

وی با تاکید بر اینکه این تفرقه ها به شدت آسایش، امنیت، رفاه، رشد علمی و ثبات اقتصادی و اجتماعی را به خطر می افکند، تصریح کرد: بی شک در چنین شرایطی بدون آسایش و امنیت و روابط اجتماعی سالم، انگیزه های زندگی سالم و موفق و امید به آینده ای روشن در میان مسلمین از بین رفته و روحیه مردم را به کلی به هم می ریزد و علاوه بر آن، زندگی شیعه و سنی را همواره با دلهره و نگرانی های بی پایان عجین می سازد .

 انتهای ییام

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی