*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۵ شوال ۱۴۴۰ \ Wednesday, June 19, 2019
کد خبر: 402900 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۹/۲۹ - ۱۶:۴۱ | سرویس: استان‌ها 56
حجت الاسلام و المسلمین محمدی قایینی:
هدف طلبه و دانشجو علم آموزی باشد نه مدرک گرایی
حوزه/ استاد حوزه علمیه همدان  ابراز داشت: مراکز علمی باید هدفشان حقیقت یابی باشد نه مدرک گرایی، که این مطلب در دو نهاد دانشگاه و حوزه مرسوم شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در همدان، حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی قائینی، ظهر امروز در کرسی آزاد اندیشی مدرسه علمیه آیت الله آخوند(ره) همدان گفت: علوم دانشگاهی علوم تجربی هستند و مربوط فعل خداوند متعال است؛ ولی حوزویان با قول خداوند متعال که شامل اوامر و نواهی می شود سر و کار دارند.

استاد حوزه علمیه همدان تصریح کرد: علم حقیقتی است دارای سه زیر محموعه، نخست عمل به احکام، دوم اعتقاد به باری تعالی و سوم رعایت اخلاق انسانی که تمامی علوم زمانی نافع می شوند که وابسته به این امور شوند و فرقی بین علوم حوزوی و دانشگاهی نیست.

وی در ادامه در رابطه با وحدت بین حوزه و دانشگاه بیان کرد: معنای دانشجو و طلبه یکسان است و هر دو دنبال رو علم هستند و فرقی نیز در علوم نظری و تجربی نیست، در زمان رضا شاه این تفرقه انداخته شد و حوزه را مانع پیشرفت نامیدند.

استاد حوزه علمیه همدان ابراز داشت: مراکز علمی باید هدفشان حقیقت یابی باشد نه مدرک گرایی، که این مطلب در دو نهاد دانشگاه و حوزه مرسوم شده است.

وی افزود: مساله پژوهش باید در راس کارها قرار گیرد، حال فرقی ندارد که در مسایل فیزیک و علوم تجربی باشد یا متافیزیک، باید تولید علم در کشور افزایش یابد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی قائینی در رابطه با مساله وحدت بین حوزه و دانشگاه، گفت: نباید به همدیگر اتهام بزنیم، مثلا حوزویان بگویند دانشگاه بی بند و بار است و همچنین دانشگاه حوزه را متحجر معرفی نکند.

وی در پایان گفت: حوزه و دانشگاه باید تبادل نظر داشته باشند و از تجارب یکدیگر در راستای تحقق بخشیدن به اهداف مقدس انقلاب اسلامی و پیشرفت کشور استفاده کنند.    

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی