*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ \ ۳ شوال ۱۴۳۹ \ Monday, June 18, 2018
کد خبر: 404672 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۱۰/۱۶ - ۱۵:۴۰ | سرویس: علمی، فرهنگی 70
آشنایی با آثار برگزیده جشنواره علامه حلی؛
بازخوردهای ضد امنیتی هستی ‏شناسی اجتماعی سلفیت جهادی
حوزه / بنیادهای نظری هر مکتب فکری زمینه ‏ساز بروز رفتارها، کنش ‏ها و بازخوردهای ویژه‏ای است که به طور ویژه‏ای به متمایز شدن پیروان مکتب از اتباع دیگر مکاتب فکری می‏ انجامد.

به گزارش سرویس علمی فرهنگی خبرگزاری «حوزه»، " بازخوردهای ضد امنیتی هستی‏ شناسی اجتماعی سلفیت جهادی   " ، اثر هادی معصومی زارع  در جشنواره علامه حلی در بخش ویژه حائز رتبه برتر شد .

بنیادهای نظری هر مکتب فکری (اعم از هستی ‏شناسی، معرفت ‏شناسی و روش‏ شناسی) زمینه‏ ساز بروز رفتارها، کنش‏ ها و بازخوردهای ویژه‏ای است که به طور ویژه‏ای به متمایز شدن پیروان مکتب از اتباع دیگر مکاتب فکری می‏ انجامد. به طور طبیعی جریان سلفی‏ گرایی نیز از این مقوله مستثنی نخواهد بود.

در این میان هستی ‏شناسی سلفیت و زاویه نگاه آن به «هستی» که بر پایه ثنائی متخاصمِ «خودی ـ دشمن» تعریف شده است، مولّد و هدایت‏گر طیفی از رفتارهای ضد امنیتی و خشونت ‏بار از سوی پیروان این فرقه علیه دیگران است که چالش‏ های فراوانی را برای جوامع مختلف به دنبال داشته است.

در یک جمع‏ بندی کلان، می‏ توان مهم‏ترین بازخوردهای ضد امنیتی چنان هستی ‏شناسی‏ای را در مؤلفه ‏های رفتاری مشخصی همچون دگرستیزی نظری و عملی یا مخالفت خشونت ‏بار فکری و عملی علیه دیگران، خودستیزی نظری با سرکوب فطرت‏ های الهی ـ انسانی، جامعه‏ ستیزی و مبارزه با هندسه هنجارها و عرف‏های اجتماعی، رادیکال‏ سازی فضای اجتماعی و در نهایت تحرک‏ پذیری مرزستیزانه جستجو نمود.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی