*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ \ الاثنين ٢٩ ربيع الأوّل ١٤٣٩ \ Monday, December 18, 2017
کد خبر: 405133 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۲:۲۰ | سرویس: حوزه علمیه قم 3

بیانیه اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در سوگ حکیم انقلاب
حوزه/ در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیامی از سوی اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، در گرامی‌داشت و تسلیت فقدان آن حکیم انقلاب صادر شد.

به گزارش خبرگزاری«حوزه»، متن این پیام به شرح زیر است:

 بسم‌الله الرحمن الرحیم
 در سوگ حکیم انقلاب
مرگ چنین خواجه نه کاری است خُرد!
از دیرباز گفته‌اند که قوام و دوام تمدن‌ها، مدنیت‌ها و حکومت‌ها درگرو حاکمیت و نقش‌آفرینی حکیمان و فرزانگان است تا جایی که پدر فلسفه سیاسی جهان اسلام، فارابی، بر آن شده که با نبودِ حکیمِ حاکم، بهتر آن است که حکومتی در کار نباشد! و البته در نظر او، مدینه بدون حکیم بالمآل، سرنوشتی جز فروپاشی نخواهد داشت!
بی‌تردید، انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی به‌رغم همه نشیب و فرازهایش، در ماندگاری و اثرگذاری نسبی‌اش مرهون درایت‌ها و دلسوزی‌های فرزانگان خویش است که نه جاذبه‌ها و نه دافعه‌های قدرت و دنیا، وزانت و سنجیدگی در رفتار و گفتار را از ایشان سلب نکرد.
اینک ما در سوگ یکی از این استوانه‌های حکمت و تدبیر این ملک و مملکت نشسته‌ایم. با فقدِ آیت‌الله هاشمی، با قاطعیت می‌توان گفت که ایران و نظام اسلامی‌اش و حتی منطقه و جهان یکی از فرزانگان و حکیمان خود را ازدست‌داده است. حکیمانْ نظام سیاسی و اخلاقی خود را همواره بر عدالت و اعتدال استوار کرده‌اند. حکیم انقلاب ما نیز همواره بر اعتدال و میانه‌روی پای می‌فشرد.
او با اهتمام نظری و عملی‌اش بر اعتدال، بیش از آنکه به دنبال حاکم شدن جریان یا حزب سیاسی خاصی باشد می‌خواست قطار انقلاب و نظام اسلامی را که به‌مقتضای انقلابی و نوپا بودنش گاه و بی گاه از خط مستقیمِ اعتدال بیرون رفته به ریل برگردانَد.
دیدگاه و سیرت این استوانه و شناسنامه انقلاب، ملهَم و برگرفته از مطالعات قرآنیِ عمیق و گسترده و نیز تأمل وی در تاریخ و روزگار معاصر بود. حتماً برای آیندگان، مایه شگفتی خواهد بود که مرد مبارزات دوران ستم‌شاهی که مقاومتش در برابر فشارها و شکنجه‌ها زبانزد همگان بود، چگونه داعیه‌دار اعتدال در این سرزمین استبدادزده شد!
بسی شگفت‌انگیز است که مرد دنیادیده‌ای که مظالم نظام سلطه و قدرت‌های استکباری را به‌ویژه در دوران فرماندهی‌اش بر جنگ، با تمام وجود لمس کرده بود، چگونه سکان‌دار تعامل با دنیا شد!
و این شگفتی پایان ندارد که چگونه شخصیتی با این بزرگی و نقش‌آفرینی در همه عرصه‌ها و صحنه‌های انقلاب و جمهوری اسلامی، این‌قدر در معرض تهمت‌ها و محدودیت‌های رسمی و غیررسمی قرار گیرد و هرگز از انقلاب و نظام و رهبری آن دست نکشد و باز بر میانه‌روی اصرار بورزد!
آن بزرگ‌مرد با مشی اعتدالی و اخلاقی‌اش که برگرفته از وسطیت قرآن و اعتدال اهل‌بیت علیهم‌السلام بود، توانست هم نگاه مثبت سیاستمداران دنیا را به خود و کشورش جلب کند و هم این توفیق را یافت که قلوب میلیون‌ها ایرانی و غیر ایرانی را که حتی برخی از آن‌ها از منتقدان وی بودند تسخیر کند.
اینک او پس از رساندن کشتی انقلاب و نظام به ساحل آرامش و اعتدال، و با کوله باری از خدمات سترگ و ماندگار، از میان ما رفت و با طمأنینه‌ای زائدالوصف، در آغوش رحمت الهی آرام گرفت.
اینک ماییم و میراث فکری و دستاوردهای عینی او!
ماییم و انقلابی که او برایش از همه هستی و حیثیتش گذشت!
ماییم و نظامی که او رکن تأسیس، تثبیت و استواری‌اش بود!
ماییم و رهبری‌ای که او هیچ‌گاه تضعیفش را نپسندید و همواره خیرخواهش بود و هرگز پیوندش را با او نگسست!
چنین شاید و باید که میراثش را پاس بداریم و با میانه‌روی در نظر و عمل، راهش را همچنان بپیماییم!

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی