*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
پنج شنبه ۶ تیر ۱۳۹۸ \ ۲۳ شوال ۱۴۴۰ \ Thursday, June 27, 2019
کد خبر: 405292 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۱:۳۱ | سرویس: علمی، فرهنگی 116
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۷)؛
پذیرایی طلبگی از ناصرالدین‌شاه با طعم انگور
حوزه/ در متون ديني ما در باب مخالفت با تجملات دنيوی و دنياگرايی تأكيدات فراواني شده است، يكي از كمالات اخلاقي انسان ساده زيستي است، زاهدانه زیستن، پاسخ انسان‌های دانا و متفکر به زندگي ناپايدار دنياست که در پرتو آن، آرامش درون و برون برایشان حاصل می‌شود.

آیه:

خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:

وَ مَا الْحَياةُ الدُّنْيا إِلاَّ مَتاعُ الْغُرُورِ حدید/20

زندگی دنيا جز متاعي فريبنده چيزي نيست.

آینه:

حکایت؛ مرحوم شیخ هادی نجم‌آبادی متصدی ساختمان بیمارستان وزیری تهران که موقوفه یکی از رجال است، شده بود و همه روزه به بنّا و کارگر سرکشی می‌کرد و نظارت داشت، روزی ناصرالدین‌شاه همراه تنی چند از وزیران و رجال دولت، بی‌خبر به دیدار شیخ رفت و از کارگرانی که سرگرم خاک‌برداری بودند، پرسید آقا شیخ هادی کجاست؟

گفتند نمی‌دانیم آقا شیخ هادی کیست؟ البته دو تا شیخ همه‌روزه اینجا می‌آیند و اینک بر روی آن خاک‌ها دراز کشیده‌اند،

وقتی نزدیک شدند، شیخ بر خاک رویی دراز کشیده بود، احترامات لازمه را بجا آوردند، شیخ به‌سادگی و وارستگی از سلطان و درباریانش پذیرائی طلبگی کرد، ازقضا در آن نزدیکی‌ها دوره‌گردی انگور فروش از نداشتن مشتری و بینوائی در خماری بود، شیخ مقداری انگور از او خرید و نزد مهمانان گذاشت، شاه که حالت وارستگی و آخوندی شیخ هادی نجم آبادی را دید، برای خوشایند وی دستور داد تا همراهان انگورها خریداری کنند، همه  برای خوشایند شاه از یکدیگر پیش‌دستی کرده و انگورها را به قیمت گزاف خریدند و شیخ از اینکه تیره‌بختی به نوایی رسید شاد شد.

آری! جناب شیخ چنین در کنار مردم و افراد بی‌بضاعت در کمال سادگی و به‌دوراز تجملات می‌زیست و دنیا برای ایشان بسیار بی‌ارزش بود.1

رو قناعت کن صغیرا تا که کار آسان شود                         گر تو آسان گیر باشی کارها دشوار نیست

1.       با اقتباس و ویراست از کتاب مردان علم در میدان عمل

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی