*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ \ ۱۷ رجب ۱۴۴۰ \ Sunday, March 24, 2019
کد خبر: 408555 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۱۰:۵۲ | سرویس: علمی، فرهنگی 87
آثار برگزیده کتاب سال حوزه(۵)
الصحابه الکرام کتابی در باره ۵۶۷ صحابی
حوزه/ کتاب الصحابه الکرام، اثر مرحوم حجت الاسلام محمدعلی احمدیان درگروه علمی: حدیث، درایه و رجال در هجدهمین همایش کتاب سال حوزه اثر برگزیده شناخته شد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» مؤلف در این اثر کوشیده است بر اساس تعریفی که از عدالت صحابه ارائه می دهد، عدول صحابه را از میان اصحاب رسول الله ( ص )شناسایی و معرفی کند.

 این اثر، مجموعه ای است تراجم نگاری در باره صحابیان گرامی رسول خدا  ( ص )که مرحوم شیخ محمدعلی احمدیان نجف آبادی، متوفای 1۴17 قمری، آن را در باره ۵67 صحابی به نگارش در آورده است.

مؤلف در این اثر کوشیده است بر اساس تعریفی که از عدالت صحابه ارائه می دهد، عدول صحابه را از میان اصحاب رسول الله ( ص )شناسایی و معرفی کند.

از نظر وی، آن دسته از صحابه ای که بر منهج و طرق اسلامی مشی کنند، عادل هستند. به بیان دیگر، عمل هر صحابی را با سیره رسول خدا ( ص )  باید سنجید که ا گر موافق و مطابق آن بود، صحابی، عادل و إلاّ غیر عادل است. پس معیار عدول و عدم عدول اصحاب، عملکرد آنان است.

ویژگی منحصر این کتاب، نخستین بودنش در معرفی صحابه امامیه است که از آن می توان به «تراجم الصحابة الإمامیِة من أصحاب رسو لالله »( ص ) نیز نام برد.

این مجموعه، دارای مقدمه ای علمی است که در آن مؤلف قائل به تساوی بین اصحاب شده است و تفاضل و عدم تفاضل میان اصحاب را مبتنی بر عملکرد آنان می داند.

 وی، نظر جمهور اهل تسنن را در باب صحابه تبیین و پاسخ می دهد و در انتها، به هدف خود از تألیف این اثر مبارک که همان ترجمه صحابه شیعه است، می پردازد.

کتاب الصّحابة الکرام، بر اساس حروف الفبا در 26 باب مرتب شده که باب پایانی آن، در باره کنیه ها است.

این اثر در مرکز احیای تراث اسلامی،با روشی علمی، تصحیح و تحقیق شده و در سه جلد توسط انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شده است.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی