*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ \ الثلاثاء ٣ رجب ١٤٣٩ \ Tuesday, March 20, 2018
کد خبر: 408907 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۱۷:۰۷ | سرویس: حوزه علمیه قم 3
حجت الاسلام والمسلمین کلباسی:
هزار آیه قرآن مربوط به مهدویت است
حوزه/ رئیس مراکز تخصصی حوزه های علمیه گفت: کسی نمی رود خاک را جعل کند؛ فقط طلاست که ارزش جعل کردن دارد و موضوع مهدویت در این مثال دقیقا اینگونه است؛ امروزه جوانان ما به شدت نیازمند انرژی مکتبی برای اهداف بزرگ و مشخص هستند که تمام این ها در این مهدویت انقلابی قابل فهم و لمس است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام و المسلمین مجتبی کلباسی عصر امروز در همایش دو روزه معاونین آموزشی و فرهنگی کانون های فرهنگی مساجد و بنیاد مهدی موعود(عج) در قم اظهار داشت: مهدویت در بعد اجتماعی و تاریخ سازی، موضوعی است که بعد از اصل اسلام بی بدیل است؛ به عنوان مثال عباسیان از سفاح گرفته تا آخر تحت عنوان مقدس مهدویت حرکت نموده و پنج قرن بر مردم حکومت کردند؛ زیرا مهدویت در بعد اجتماعی نیز بسیار بی بدلیل است و یا حرکت فاطمیون در تاریخ که بر اساس اندیشه مهدویت بوده است و یا تشکیل موحدین در اندلس که تماما بر اساس مهدویت بود.

وی تاکید کرد: مثال بارز این موضوع در ایران، حکومت صفویه می باشد که بر اساس مهدویت بوده که شاه اسماعیل صفوی در آن مدعی بود که از جانب حضرت مهدی(عج) ماموریت دارد و باعث تشکیل فرقه ای به اصطلاح نواب بود.

رئیس مرکز تخصصی مهدویت بیان داشت: به عبارت دیگر قدرت عظیم صفویه در قرن نهم و دهم بر اساس آرمان مهدویت تشکیل شد و بین عموم مردم پا گرفت؛ نهضت مشروطه، ملی شدن صنعت نفت تا انقلاب اسلامی همه و همه در خصوص نیابت امام زمان(عج) است.

وی تصریح کرد: موضوع مهدویت در همه اعصار مهم و بسیار حساس و البته آسیب خیز بوده است؛ فرقه هایی نیز در همین باب ایجاد شده و مدعیان دروغین ظهور کرده اند مانند فرقه یمانی و سایر فرق انحرافی که متاسفانه تا بدین روز به فعالیت خود ادامه داده و حتی مبلغ و سفیر ناشناس در بین مردم دارند.

حجت الاسلام و المسلمین کلباسی ابراز داشت: کسی نمی رود خاک را جعل کند؛ فقط طلاست که ارزش جعل کردن دارد و موضوع مهدویت در این مثال دقیقا اینگونه است؛ امروزه جوانان ما به شدت نیازمند انرژی مکتبی برای اهداف بزرگ و مشخص هستند که تمام این ها در این مهدویت انقلابی قابل فهم و لمس است.

وی با بیان اینکه قرآن کریم می‌فرماید فقط عباد صالح، منصور هستند و مجدد تاکید می‌کند که حتما شک نکنید، اظهار داشت: حقیقتا که مهدویت بعد از سه رکن اصلی " توحید، نبوت و معاد " کارسازترین و روح انگیزترین موضوع در موضوعات اساسی دین مبین اسلام است.

وی تصریح کرد: هر موضوع و فصلی که انسان می‌خواهد در آن موضوع به صورت جدی تلاش کند باید اهمیت و جایگاه آن را بداند؛ زیرا اگر ارزش و نقش آن را نداند، نه تنها نمی تواند درست استفاده کند؛  بلکه خرابی و خسارت هم به بار می‌آورد.

حجت الاسلام و المسلمین کلباسی افزود: قرآن مجید 6236 آیه داشته که از این تعداد در حدود یک هزار آیه مرتبط با مهدویت است و از طرف دیگر احادیث معتبر شیعه و اهل سنت است که به شکل‌های مختلف سبب تفسیر مهدویت و جهان بینی آینده می‌باشد.

وی در ادامه به بیان تعدادی از آیات قرآن کریم که به صورت مستقیم از مهدویت و  ظهور منجی جهان بشریت حکایت می‌کند پرداخت و اذعان داشت: خداوند در سوره صافات، آیه 171 با تاکید فراوان در خصوص آینده تاریخ، آینده مهدویت و آینده انسانیت می‌فرماید " وَلَقَدْ سَبَقَتْ كَلِمَتُنَا لِعِبَادِنَا الْمُرْسَلِينَ ".

حجت الاسلام و المسلمین کلباسی تاکید کرد: در حقیقت این آیه می‌خواهد بگوید مسئله مهدویت یک مسئله باسابقه و بسیار اساسی است که نشأت گرفته از یک قانون و قاعده اصلی است و آن این که این موضوع به همه عباد مرسل ابلاغ شده است و در ادامه تاکید می‌کند این ها(عباد صالح) منصور هستند و مجدد می‌گوید حتما این ها منصور هستند.

وی اظهار داشت: بحث آینده انسانیت، فرجام تاریخ بشریت و این موضوع که چه کسانی و جه نقش هایی داراری ارزش و اهمیت هستند مسئله دیروز و امروز نیست، از قرن اول مورد توجه و اهمیت است.

مسئول امور مراكز تخصصی حوزه‌های علمیه گفت: بیش از هزار حدیث غیر مکرر(تکرار نشدنی) در باب مهدویت موجود است که در معجم امام مهدی(عج) جمع شده است و در حقیقت می‌توان ادعا داشت که کمتر موضوعی است که ما این همه حدیث در خصوص اهمیت آن در دست داشته باشیم.

رئیس مراکز تخصصی حوزه های علمیه گفت: از صدر اسلام یعنی از قرن اول تاکنون مؤلفین صدها و هزاران تالیف پیرامون مهدویت داشته اند، حتی قبل از تولد حضرت مهدی(عج) در فقه اهل سنت نیز در این خصوص کتاب ها نوشته شده است.

انتهای پیام   313/17

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی