*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۳ شوال ۱۴۴۰ \ Monday, June 17, 2019
کد خبر: 411383 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۱:۴۲ | سرویس: علمی، فرهنگی 87
آثار برگزیده کتاب سال حوزه(۱۵)
جستاری در اصطلاح شناسی و مبانی ادبیات داستانی دفاع مقدس
حوزه/ کتاب جستاری در اصطلاح شناسی و مبانی ادبیات داستانی دفاع مقدس، اثر احمد شا کری درگروه علمی ادبیات و هنردر هجدهمین همایش کتاب سال حوزه به عنوان اثر شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» این پژوهش، پیش از تبیین مبادی معرفتی و زمینه های شکل گیری اصطلاح ادبیات داستانی دفاع مقدس، ماهیت و مراتب «دفاع » و «تقدس » را در معارف اسلامی بررسی و نسبت این دو را با ادبیات روایی نوین نشان داده است.

تنوع اصطلاحات موجود در حوزه ادبیات داستانی دفاع مقدس و فقدان پژوهش های بنیادین در مقایسه و تحلیل

 اصطلاح ها و ارجاع هر یک به مبانی نظری، حقیقت دفاع مقدس را در پس مشترکات لفظی و شبهات ادبی و غیر ادبی از دید اهالی ادب پنهان ساخته است.

بنابراین، پرداختن به اصطلاح شناسی، اولین گام برای تصور گونه ادبیات داستانی دفاع مقدس و مدخلی برای ورود به چیستی آن خواهد بود. در این گام، ژرف ساخت آثار داستانی دفاع مقدس و نسبت آنها با مقولاتی چون: انسان شناسی،

جها ن شناسی، خداشناسی و روایت شناسی نیز تعیین خواهد شد.

این پژوهش، پیش از تبیین مبادی معرفتی و زمینه های شکل گیری اصطلاح ادبیات داستانی دفاع مقدس، ماهیت و مراتب «دفاع » و «تقدس » را در معارف اسلامی بررسی و نسبت این دو را با ادبیات روایی نوین نشان داده است. همچنین، با بررسی تقسیم بندیها، تحلیل تعاریف مستخرج از تقسیمات و پاسخگویی به مهم ترین پرسشها و شبهات ناظر بر هرتقسیم بندی، به تبیین اصطلاح ادبیات داستانی دفاع مقدس پرداخته است.

 در این روند، دسته بندی بی پیشینه ای از آرا و گستره ای از شبهات رایج نیز ارائه شده است.

نویسنده، برای تبیین اصطلاح مختار این تحقیق، به برخی لوازم و ابعاد داستانی و روایی آن و امکان سنجی تحقق آن در حوزه ثبوتی پرداخته است.

از این منظر، کتاب حاضر رویکردی عقلی - فلسفی داشته و این مقوله را امر امکانی دانسته است. پیوست مباحث عقلی و فلسفی در حوزه فلسفه داستان و نتایج مستخرج از آموزه های فلسفه اسلامی، از رویکردهای بی پیشینه در حوزه ادبیات داستانی دفاع مقدس است. همچنین کاربست استنادات نقلی به آیات و روایات در تبیین وجوه معرفتی «دفاع » و «تقدس »دیگر ویژگی این پژوهش است.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی