*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ \ ۷ ربيع الثاني ۱۴۴۰ \ Friday, December 14, 2018
کد خبر: 413613 | تاریخ مخابره :۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۲:۵۳ | سرویس: علمی، فرهنگی 75

شماره جدید فصل‌نامه علمي ـ پژوهشي معرفت فرهنگي اجتماعي منتشر شد
حوزه/ گروه جامعه‌شناسي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با هدف انتشار مقالات علمي حوزه علوم اجتماعي و جامعه‌شناسي با رويكرد اسلامي اقدام به انتشار اين نشريه نموده است. تاكنون ۲۹ شماره از اين نشريه منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، بیست و نهمین شماره فصلنامه علمی – پژوهشی « معرفت فرهنگي اجتماعي » در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) منتشر شد.

روش‌شناسي علوم اجتماعي از ديدگاه هابرماس و بررسي آن از منظر حكمت متعاليه:  عبدالله زکي و علي مصباح؛ استعاره‌هاي طبيعت‌گرايي و تخيل ابن‌خلدوني : علي يعقوبي؛ دين و خانواده؛ بررسي تفاوت نسلي در دينداري در بين خانواده‌هاي روحاني و غيرروحاني شهر قم : محسن نيازي و محسن شاطريان و محمدامين پاك زمان قمي؛ رابطة هدايت تشريعي با سياست ها و چالش هاي جمعيتي : سيدمرتضي موسوي و محمد جعفري؛  از جمله عناوین مقاله های این شماره از فصلنامه می باشد.  

همچنین، تأثير اقتصاد وابسته به نفت در تعادل زدايي ميان سطحي فرهنگ انقلاب و تضعيف همدلي پايدار :  عليرضا محدث و نعمت الله كرم اللهي؛ ماهيت جرم از ديدگاه دوركيم، با رويكردي روش شناسانه : مجتبي جاويدي؛ «افق مهدوي» و تكوين چشم‫انداز «تمدن زمينه ساز» در آينده ايران اسلامي : ابوذر مظاهري مقدم از دیگر مقالات منتشر شده در این شماره از فصلنامه است .

در مقاله " دين و خانواده؛ بررسي تفاوت نسلي در دينداري در بين خانواده‌هاي روحاني و غيرروحاني شهر قم " آمده است: يکي از مسائل اساسي جوامع در حال گذار، مسئله تغييرات دينداري از بعد نسلي است. در تبيين اين مسئله، بيشتر تحقيقات صرفاً مبتني بر رويکردهاي ساختاري و کلان مي باشند. اين تحقيق علاوه بر توجه به رويکرد کلان، با تأکيد بر پديده هاي خرد دامنه، مانند خانواده و از طريق مقايسه خانواده هاي روحاني و غيرروحاني، در پي بررسي سهم مؤلفه هاي ديني خانوادگي در تبيين تفاوت نسلي از حيث دينداري است.

 در اين پژوهش، از روش پيمايش و تکنيک پرسش نامه براي جمع آوري اطلاعات استفاده شد. از ميان کليه خانواده هاي روحاني و غيرروحاني شهر قم، که داراي حداقل يک فرزند 18 تا 29 سال بودند، تعداد 390 نفر پدر و يک فرزند آن، به روش نمونه گيري خوشه اي چندمرحله اي انتخاب شدند. يافته ها نشان مي دهد علاوه بر رابطه معنادار تفاوت نسلي با متغيرهاي توافق ديني والدين و درک از اهميت دينداري براي پدر و اجتماعي­کردن ديني، تفاوت نسلي از حيث دينداري در خانواده هاي روحاني، به طور معناداري کمتر از خانواده هاي غيرروحاني است.

علاقمندان جهت تهیه فصلنامه به نشانی: قم، بلوار امين، بلوار جمهوري اسلامي، موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) ، طبقه چهارم، اداره كل نشريات تخصصي. مراجعه نمایند و یا با تلفن: 32113474-025 تماس بگیرند.

 

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی