*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ \ ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۰ \ Sunday, November 18, 2018
کد خبر: 420563 | تاریخ مخابره :۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۱۴:۰۵ | سرویس: حوزه علمیه قم 3
آیت الله علیدوست:
فرآورده های علمی دانشگاه بزرگ جعفری، فرازمانی و فرامکانی است
حوزه/ عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: بی شک برکت و فرآورده های علمی دانشگاه بزرگ امام صادق(ع) ، فرا زمانی و فرا مکانی و متعلق به همه بشریت است.

آیت الله ابوالقاسم علیدوست در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه ضمن تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت امام صادق(ع) بر همه شیعیان و محبین آن حضرت ابراز داشت: ما در تحلیل و تبیین ابعاد مختلف زندگانی امام صادق(ع) به یک پدیده عجیبی می رسیم و آن تشکیل یک دانشگاه بزرگ است که به اعتقاد بنده باید نام آن را دانشگاه بشری بنامیم چرا که در این دانشگاه ، جنسیب ، مذهب ، ملیت و قومیت هیچ کدام شرط نیست ، بلکه یک خانه علمی مشترک و بزرگ برای همه بشریت به شمار می رود به این معنا که گرچه از اسلام است اما مختص به مسلمین نیست و همه می توانند از آن بهره مند شوند.

وی افزود: ما نباید وقتی از زندگی امام صادق (ع) صحبت می کنیم در بیان معجزات و کرامات ایشان صرفاً به سراغ معجزاتی برویم که عوام مردم متوجه آن می شوند بلکه لازم است با توجه به شرایط خاص سیاسی و فرهنگی و اجتماعی دوران ایشان، از بزرگترین دستاوردهای و تحولات علمی و معرفتی حضرت سخن بگوییم که نه فقط در آن دوران بلکه تا به امروز منشا تحولات و برکات بسیار بوده است.

رییس انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم ادامه داد: در واقع امام صادق(ع) دست به تشکیل چنین دانشگاهی زدند که مواد و محتوای آن همه از اسلام است اما برکات و دستاوردهای آن فرا زمانی و فرامکانی است به این معنا که اختصاص به زمان و مکان دوران حضرت ندارد بلکه جامع، جهانی و جاودان است.

وی گفت: از سویی باید توجه داشت که هیچ گاه نیاز بشر به فرآورده های علمی دانشگاه امام صادق (ع)تمام نمی شود ، چه آن که هر روز که می گذرد اتفاقاً نیاز به آن افزایش می یابد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خاطرنشان کرد: در این میان ، حوزه های علمیه نقش مدیریت، پردازش و بومی کردن فرآورده های دانشگاه بزرگ امام صادق(ع) را دارند یعنی باید حوزه های علمیه به سراغ آموزه های نورانی ایشان برود و آنها را به خوبی مدیریت و پردازش کرده و با زبان روز بومی نموده و از حیث زمان و حتی مکان تطبیق داده و در اختیار بشریت بگذارد .

وی افزود: بی شک با این مسایل است که حوزه فلسفه وجودی و حیات می یابد و در سایه بومی کردن این علوم و معارف در رسیدن به اهداف مدنظر با توفیق همراه می شود؛ از این حیث لازم است کسانی که برنامه ریزی کرده و تصمیم سازی و تصمیم گیری برای حوزه های علمیه می کنند به این مسایل توجه لازم و جدی داشته باشند.

وی یادآور شد: البته معنای این سخن این نیست که دانشگاه ها و مراکز علمی دیگر نباید به میدان بیایند بلکه همه مراکز علمی باید این روش و توجه را در کار خود داشته باشند و ما معتقدیم اگر امام زمان (عج) نیز تشریف بیاورند همین کار را ادامه داده و آموزه ها و فرآورده های مکتب امام صادق(ع) را جهانی می نمایند.

 

 

 

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی