*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ \ ۱۴ رمضان ۱۴۴۰ \ Monday, May 20, 2019
کد خبر: 446511 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۱۴:۳۴ | سرویس: استان‌ها 63
معاون آموزش حوزه‎های علمیه در جمع اساتید کرمان:
پرورش مجتهد در رشته‎های تخصصی از اولویت های حوزه است/ درختواره مطالعاتی علوم و رشته‎های حوزه درحال شکل گیری است
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد، ایجاد بستر مناسب برای پرورش مجتهد در رشته‎های تخصصی را از برنامه معاونت آموزش حوزه اعلام کرد و گفت: یکی از مطالب مهم، پیگیری و ایجاد بستر مناسب برای تحقق طرق مختلف در مسیر اجتهاد است. اکنون در مسیر اجتهاد تک بعدی عمل می‎کنیم و فقط در مسیر فقه و اصول پیش می‎رویم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در کرمان، حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد، معاون آموزش حوزه‌های علمیه کشور، امروز در دومین اجلاسیه اساتید حوزه علمیه استان کرمان، در رابطه با جایگاه و عملکرد حوزه در طول تاریخ، گفت: حوزه علمیه مهد پرورش علمای ربانی بوده و است. افرادی که هم در علم و هم در تقوا و دیانت سرآمد هستند و از این دست نمونه در تاریخ حوزه زیاد دارد. حوزه‌ با چنین تاریخی، پدید آورنده انقلاب بود و انقلاب به دست این حوزویان به وجود آمد، اما بعد از انقلاب این حوزه‌ها هستند که از انقلاب تاثیر گرفته‌اند و شرایط حوزه‎ امروز با حوزه قبل از انقلاب متفاوت شده است.

وی به دلایل تغییر شرایط حوزه قبل و بعد از انقلاب اشاره کرد و افزود: یکی از دلایل آن نیازهای جدیدی است که انقلاب ایجاد کرده است. دلیل دیگر آن این است که دشمنان بعد از انقلاب متوجه شدند که چه ظرفیتی در روحانیت و حوزه‎ها وجود دارد که می‌تواند این‌گونه بر جامعه و مردم تاثیر گذار باشد. دشمن حوزه را به عنوان کانون انقلاب مورد هدف قرار داده و حملات را شدیدی بر آن داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد افزود: نیازها آنقدر زیاد شده است‌ که حوزه تنها برای خود نیست و امروز باید به همه مشکلات اجتماعی پاسخگو باشد. توقعی که امروزه از حوزه می‎رود ده‎ها برابر بیشتر از قبل است.

وی ادامه داد: سؤال این است که امروز ما در حد حوزه بعد از انقلاب هستیم یا خیر؟ یا خدای ناکرده از حوزه قبل از انقلاب تنزل کرده‎ایم؟ وضعیت امروز ما این‎گونه است که دشمن متوجه ماست و دوست هم از ما توقع دارد. بایستی بررسی کنیم که مسیر امروز حوزه پاسخگو‌ با نقش و جایگاه حوزه است یا خیر؟

معاون آموزش حوزه‎های علمیه به تفاوت نوع فعالیت مدارس علمیه پیش از انقلاب و بعد از انقلاب پرداخت و گفت: مدارس حوزوی قبل از انقلاب حول یک محور و یک عالم شکل می‎گرفتند و همه مسائل از تدریس و مدیریت و... ختم به همان عالم می‎شد. و همین علما هسته‎های اصلی انقلاب را شکل داده‎اند. اما بعد از انقلاب این موضوع به شکل مدیریتی کنونی در آمد که به صورت متمرکز و‌در قم تمامی مدارس سطح کشور مدیریت می‎شوند.

وی به دومین تفاوت در این زمینه اشاره کرد و بیان داشت: دومین تفاوت بحث استقلال مدارس است که در زمان قدیم مدارس مستقل بودند و هر مدرسه با توجه به نیاز طلاب خود تصمیم گیری مناسب را انجام می‎داد. اما همه مدارس با شرایط متفاوت از یک قانون پیروی می‎کنند.

حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد افزود: در دوره‎های مختلف مدیریتی حوزه از بعد انقلاب راهکارهای متفاوتی برای رشد حوزه‎ها دیده شد و کارهای زیادی انجام شد. در این دوره بحثی که بسیار جدی است بحث عدم تمرکز زدایی است و برگرداندن استقلال به مدارس است که البته این موضوع وظیفه اساتید و مدیران را بیشتز می‎کند.

وی در رابطه با نوع مدیریت کنونی مدارس علمیه تصریح کرد: مدیریت امروز مدارس یک مدیریت اجرایی است، نه مدیریتی علمی و تربیتی. امروزه کادر اجرایی مدارس تنها کار اجرایی می‎کنند و اساتید تنها به تدریس مشغول هستند. این موضوع باید برطرف گردد و باید به سمتی پیش رویم تا مدرسه را به یک پیکره تبدیل کنیم و مدیریت علمی تربیتی را در مدارس اجرایی کنیم. مدیر باید قبل از مدیریت، استاد باشد و اساتید بایستی به مسائل مدیریتی اهتمام ورزند. به دنبال همین سیاست گروه‎های علمی را راه اندازی کردیم که به دنبال آن جریان مدیریت علمی تربیتی  شکل خواهد گرفت.

معاون آموزش حوزه های علمیه، ایجاد بستر مناسب برای پرورش مجتهد در رشته‎های تخصصی را از برنامه های معاونت آموزش حوزه اعلام کرد و گفت: یکی از مطالب مهم، پیگیری و ایجاد بستر مناسب برای تحقق طرق مختلف در مسیر اجتهاد است. اکنون در مسیر اجتهاد تک بعدی عمل می‎کنیم و فقط در مسیر فقه و اصول پیش می‎رویم. رشته‎های تخصصی وارد حوزه شده‎اند اما فضایی برای اجتهادی کار کردن طلاب در این رشته‎ها دیده نشده است.

حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد ادامه داد: در نظام فعلی حوزه طلبه‎ای که وارد رشته تخصصی می‎شود بایستی همان فقه و اصول را بخواند که نتیجه آن این می‎شود که طلبه نه فقیه می‎شود و نه در رشته خود به جایی می‎رسد. راه را باید از ریشه درست کرد. طلبه‎ای که وارد رشته‎ای می‎شود باید فضایی داشته باشد تا بتواند در رشته خود به اجتهاد برسد.

وی، طراحی درختواره مطالعاتی علوم حوزوی را جمله برنامه های معاونت آموزش حوزه برشمرد و افزود: درختواره مطالعاتی علوم و رشته‎های حوزه درحال شکل گیری است که ان شاءالله با تکمیل آن، گامی مهم در مسایل آموزشی حوزه برداشته خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد، توجه به تنوع سلایق و علایق مقتضایت مناطق را از اولویت‎های معاونت آموزش اعلام کرد و اظهار داشت: در راستای توجه به علایق مختلف و مقتضیات هر منطقه برنامه‎ریزی‎های مختلفی صورت گرفته است که آزادی در انتخاب برنامه جدید و ‌جاری برای مدارس یک نمونه از آن است. ما برای مدارس در انتخاب نظام جدید یا نظام قدیم‌ آزادی عمل قرار دادیم و حتی تصویب کردیم مدارسی که بخواهند طبق نظام جاری عمل کنند نیز اجازه دارند در صورت نیاز از کتب نظام جدید استفاده نمایند.

وی افزود: نمونه دیگر این طرح، معرفی کتاب‎های جایگزین در سطح یک‌ می‎باشد. یعنی درکنار کتاب اصلی، سه کتاب دیگر نیز به اساتید معرفی شده است تا استاد با انتخاب خود یکی از متون را برای تدریس انتخاب کند و بعد از هماهنگی با مدیریت مدرسه و استان آن را تدریس کند. واسپاری تمام امتحانات کتبی به مدارس و اساتید در تمام پایه‎ها غیر از نیم سال دوم پایه‏های سوم، ششم، نهم و دهم نیز جزو این برنامه می‎باشد.

معاون آموزش حوزه های علمیه ادامه داد: واسپاری امتحانات شفاهی سطح یک به مدیریت استان‎ها، انعطاف در زمان امتحانات، احیای دروس خارج استان‎ها، امکان برگزاری رشته‎های تخصصی در صورت وجود ظرفیت لازم و امکان تحصیل غیر حضوری ‌دروس خارج در مناطقی که درس خارج ‌رسمی وجود ندارد نیز از برنامه‎های معاونت آموزش است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: دیگر برنامه مهم و جدی معاونت آموزش رشدعلمی اساتید است. اساتید حوزه نباید در همان سطحی که هستند، بمانند و بایستی رشد علمی داشته باشند که این موضوع در برنامه‎های ما موجود است و به صورت جدی پیگیر آن هستیم.

انتهای پیام

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی