*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ \ ۱۰ جمادى الأولى ۱۴۴۰ \ Wednesday, January 16, 2019
کد خبر: 449197 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۲/۲۷ - ۱۲:۵۲ | سرویس: علمی، فرهنگی 75
همراه با نهج البلاغه (۱)؛
همه کاره هیچکاره نشویم
حوزه/ انسان عاقل كسى است كه: بجاى آن كه فكر و وقت خود را تلف كند و از هر كارى، مقدار كمى ياد بگيرد، نيروى خود را صرف يادگيرى و انجام يك كار كند تا هم در زندگى شخصى موفق شود و هم وجودش براى جامعه فايده بيشترى داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، هیئت تحريريه بنياد نهج ‏البلاغه در قالب کتاب «پندهاى كوتاه از نهج البلاغه» به جمع آوری بخشى از كلمات و جملات این کتاب ارزشمند و ارائه شرح مختصری از آن پرداخته که در شماره های گوناگون تقدیم حضور علاقه مندان می گردد.

* همه كاره هيچكاره

«من أوما الى متفاوت خذلته الحيل/ كسى كه به كارهاى پراكنده بپردازد، از يافتن راه حل صحيح براى آنها ناتوان مى‏ ماند».

* شرح

يك ضرب‌‏المثل فارسى، كه به پيروى از كلام امام عليه‏ السلام، در زبان ما پيدا شده است مى‏گويد: «همه كارها، هيچكاره‌‏اند!».

ولى متأسفانه، اين عيب در بعضى از افراد وجود دارد، كه خود را "همه كاره" مى‏‌دانند. يعنى، در آن واحد، به چند كار مختلف مى‏‌پردازد و انتظار هم دارند كه در تمام آن كارها، موفق و سر بلند باشد. در حاليكه چنين افرادى، نه تنها در كار خود موفق نمى‏شوند؛ بلكه به ده ها مشكل و ناراحتى برخورد مى‏كنند كه از چاره جويى و يافتن راه حل آنها عاجز مى‏مانند. علاوه بر آن باعث مى‌‏شوند كه چرخ امور جامعه نيز بخوابد و به افراد اجتماعى هم لطمه بخورد. زيرا در جامعه بشرى، كارهاى مردم، به يكديگر مربوط و پيوسته است، طورى كه اگر در يك گوشه از جامعه، كارى معطل بماند و به خوبى انجام نشود، كارهاى ديگران هم بر اثر آن معطل خواهد ماند.

از قديم گفته‏ اند:"شكارچى طمع كارى كه در آن واحد دنبال دو خرگوش بدود، هيچكدام را نمى‏تواند شكار كند". انسانى هم كه بخواهند در آن واحد، دنبال چند كار برود، هيچكدام از آن كارها را ياد نمى‏گيرد و در هيچ رشته‏ اى، نمى‏توان مهارت لازم را بدست آورد.

بدون شك، اگر كسى بگويد:"من هم پزشكى مى‏ دانم، هم معمارى مى‏كنم، هم نان مى‌‏پزم، هم قاليباف هستم، هم در نجارى و در و پنجره سازى مهارت دارم و هم راديو و تلويزيون تعمير مى‏ كنم" مطمئن باشيد كه هيچكدام از اين كارها را بلد نيست و اگر هم، از هر يك از اين كارها اطلاعى داشته باشد، اطلاع او آن قدر كم و ناچيز است كه هيچگاه موفق نخواهد شد يكى از اين كارها را به درستى انجام دهد.

پس، انسان عاقل كسى است كه: بجاى آن كه فكر و وقت خود را تلف كند و از هر كارى، مقدار كمى ياد بگيرد، نيروى خود را صرف يادگيرى و انجام يك كار كند تا هم در زندگى شخصى موفق شود و هم وجودش براى جامعه فايده بيشترى داشته باشند.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی