*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ \ ۱۳ رجب ۱۴۴۰ \ Wednesday, March 20, 2019
کد خبر: 453967 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۴/۱ - ۱۵:۰۱ | سرویس: حوزه علمیه قم 3
خطیب جمعه قم تبیین کرد:
چهار خطای بزرگ کنوانسیون های جهانی/انتظار جامعه از قوه قضائیه انجام آسان و سریع فرایند قضایی است
حوزه/ آیت الله اعرافی یک جانبه گرایی غربی،تفاسیر غلط،ابزارهای فشار به ملت های آزاده و بی عدالتی در اجرا را مهمترین خطاهایی دانست که باعث ناکارآمدی کنوانسیون های بین المللی شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری«حوزه»، آیت‎الله اعرافی امروز در خطبه های این هفته نماز جمعه قم با اشاره به قرار گرفتن در آستانه هفته قوه قضاییه، گفت: آنچه از قوه قضاییه به عنوان یکی از ارکان حاکمیت کشور انتظار می رود، آن است که سلامت اداری آن بیش از اماکن دیگر باشد.

وی افزود: این قوه باید از سلامت بیشتر برخوردار باشد؛ عدالت و تامین آن، توجه به محرومان و مستمندان، بهره گیری از روش های علمی وفناوری های نو و با رویکردهای پیشگیری و فرهنگی از جمله بایسته های توسعه این قوه است؛ انتظار جامعه این باشد که فرایند قضایی سهل و آسان وسریع انجام شود؛ برخورد قوه قضاییه با مخلان امنیت در ابعاد گوناگون نیز که در روزهای اخیر انجام شد مورد تایید است.

تخریب قبور ائمه بقیع توهین به مقدسات  بود

امام جمعه قم با اشاره به به سالروز تخریب قبور بقیع نیز گفت: حرکت زشت و مفتضحانه ای که از سوی وهابیان تکفیری انجام شد و آل سعود به آن دست زد، توهین به مقدسات و پیروان به اهل بیت(ع) بود و هم چنین تخریب یکی از نوامیس تاریخ بشری بود که مدعیان حقوق بشر از این حق جامعه اسلامی و پیروان اسلام و اهل بیت دفاع نکردند و امیدوارم این جریان ستم پیشه آل سعود که با استفاده از افکار تکفیری عمل کند باعث شود که امت اسلام از دست این جریان خبیث راحت شود.

وی در ادامه به روز تبلیغ و ارتباطات دینی اشاره کرد و افزود: باید از مردم متصدیان امر تبلیغ دین سپاسگذاری کرده و از تمام مروجان دین تشکر تقدیر نماییم؛ همچنین نهادهایی که سامان دهنده دین هستند تلاش گسترده ای در امر تبلیغ در راه دین و معنویت انجام می دهند که باید مورد تقدیر قرار گیرند؛ تبلیغ در مراکز دینی باید بر دوش مردم استوار باشد و مردم باید مبلغان را حمایت کنند و راه گسترش تبلیغ و تعمیق دین را فراهم کنند؛ مدرسه و حوزه و نهادهای مختلف در امر تبلیغ، وظیفه مند هستند که امیدواریم به وظایف خود به خوبی عمل کنند.

بازار باید جلوه گاه تحقق ارزش های اخلاقی اسلام باشد

عضو شورای عالی  حوزه های علمیه تصریح کرد: روز اصناف و تجار نیز در این هفته واقع شده؛ باید در زمینه اصناف و بازار همکاری و گسترده اجتماعی انجام شود تا ارزش های اخلاقی و فکری در بازار ما مورد توجه قرار گیرد؛ در مراکز و شهرهای اسلامی بازار باید جلوه گاه تحقق ارزش های اخلاقی اسلام باشد و در رعایت قیمت و عدالت و انصاف در همه ابعاد انجام شود؛ نامه امام علی(ع) به مالک نیز در این خصوص باید در معرض توجه و عمل قرار گیرد.

وی با اشاره به مساله قراردهای اخیر از جمله اف ای تی اف (FATF)گفت: مباحث مهمی در این هفته ها در این خصوص مطرح شد به خصوص مقام معظم رهبری نیز نکات کلیدی در این عرصه بیان کردند ولی با توجه به اهمیت این قراردادها یک «اما»ی بزرگ وجود دارد که در 100 سال اخیر در کنوانسیون های بزرگ بین المللی شاهد چند خطای بزرگ هستیم.

آیت الله اعرافی اظهارکرد: نکته اول بی اعتنای به مبانی فکری اقوام و صاحبان فکر در جهان است، زیرا در این عرصه شاهد یک جانبه گرایی غربی هستیم؛ در حالی که این حق بشر است که به مبانی اعتقادی توجه کند که پایه های محکم دارد ولی شاهدآن هستیم که در این کنوانسیون های مباحث ضد انسانی از جمله حق همجنس بازی به رسمیت شناخته شده؛ این امور، امور ضد ارزشی است که در این کنوانسیون ها رسمیت یافته است.

وی با اشاره به بی عدالتی در اجرای این کنوانسیون ها نیز گفت: همین آمریکا در فاصله چند سال گذشته از دو کنوانسیون حقوق بشر و اقلیمی خارج شده؛ جالب است که آنها رعایت این اصول را الزامی نمی دانندو ازدیگر سوی دیگران را مواخذه می کنند.

متن اف ای تی اف را به شکلی نوشته اند که شاهرگ های عدالت خواهان را قطع کنند

آیت الله اعرافی تفسیر های غلط را از دیگر اشتباهات انجام شده در این کنوانسیون ها دانست و بیان کرد: آنها متن اف ای تی اف را به شکلی نوشته اند که شاهرگ های عدالت خواهان را قطع کنند؛ همچنین با تفسیر غلط خود اسراییل در امنیت است ولی ملت های آزادی خواه و مظلوم تحت ظلم قرار گرفته اند.

وی گفت: آنها جوامع مختلف را با ابزارهای گوناگونی که در این کنوانسیون ها ایجاد کرده اند به راحتی له می کنند؛ یعنی یک گروه ظالم را به ظلم بیشتر تشویق می کنند و دیگری را مورد ستم قرار می دهند؛ این گروه میخواهند جوامع را به سمت الگوهای غیر الهی هدایت کند؛ این چهار آسیب نیز در این صد سال اخیر باعث شده است که شاهد یک جانبه گرایی گسترده غری باشیم؛ همچنین آنها ارزش های ظاهری خود را به جهان غالب کرده اند.

مدیر حوزه های علمیه کشور بیان کرد: بشریت حق دارد به این جریان نا مبارک بد بین باشند؛ در همین اف ای تی اف به راحتی ابزاری قرارداده شده که جریان مقاومت با تیغ یک کنوانسیون له شود؛ ما می گوییم در یک اصول منطقی کنوانسیون ها را رعایت کنید ولی این راه حل درستی نیست که این چند اشکال بزرگ همیشه وجود داشته باشد و تروریست های واقعی در امنیت و مردم آزادی خواه در محاصره باشند.

وی گفت: راه حل این است که در این کنوانسیون ها حق تحفظ داشته باشید و یا اسناد مناسبی ارایه دهیم و همراهانی را در جهان پیدا کنیم وبا خود همراه سازیم و یک جریان را در دنیا ایجاد کنیم؛ در حقیقت نباید به شکل ناآگاهانه در دام این قراردادهای استعماری قرار گیریم.

امام جمعه قم همچنین به نامه نامناسب و سخیف عده ای در زمینه مذاکره با آمریکا اشاره کرد و افزود: متاسفانه جمعی در این شرایط بحرانی با آمریکا و با این قداره بندی ترامپ و نقض عهدی که هنوز جوهر آن خشک نشده است به دنبال مذاکره بدون شرط با آمریکا هستند؛ ملت ما در خط رهبری در مقابل این نغمه های ناروا می ایستند و تاکید داریم که راه امت اسلام در هوشمندی و شجاعت و مقاومت در مقابل آمریکا است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مساله مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: اعتیاد آسیب اجتماعی است که سرچشمه ده ها آسیب دیگر است؛ 55 درصد طلاق ها به اعتیاد برمی گردد و 65 درصد همسرآزاری ها به همین مساله مرتبط است؛ مبارزه با قاچاق و مواد مخدر یک وظیفه همگانی است؛ این در حالی است که افغانستان 4هزار درصد تولید مواد مخذر خود راافزایش داده است و 9هزار تن تریاک در این کشور تولید می شود.

مسایل یمن بسیار آزاردهنده است و متاسفانه دنیا خاموش است

امام جمعه قم در پایان به جنایات سعودی و امارات در یمن پرداخت و گفت: مسایل یمن بسیار آزاردهنده است و متاسفانه دنیا خاموش است و یک ملت مظلوم شبانه روز در معرض تهاجم سعودی ها و اماراتی ها است و این یک ظلم آشکار است؛ در اینجا همبستگی خود را با مردم یمن اعلام میکنیم و امیدواریم که امت اسلامی بیدار شود و شر ظالمان به خودشان بازگردد.

انتهای پی

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی