*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ \ ۱۳ رجب ۱۴۴۰ \ Wednesday, March 20, 2019
کد خبر: 453983 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۴/۲ - ۰۹:۴۴ | سرویس: حوزه علمیه قم 3
در گفت وگو با عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما تشریح شد؛
انواع رویکردها در بازنمایی روحانیت در فیلم ها و سریال های تلویزیونی/ "سر دلبران"؛ سریالی موفق در بازنمایی نقش روحانی در جامعه
حوزه/ عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما ضمن تبیین و تشریح انواع نگاه ها و رویکردها در بازنمایی روحانیت در فیلم ها و سریال های تلویزیونی، سریال "سر دلبران" را اثری موفق در بازنمایی نقش روحانی در جامعه دانست.

دکتر کمال اکبری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، با بیان این که نظر و دیدگاه های مختلفی در خصوص بازنمایی روحانیت در سینما و تلویزیون وجود دارد، اظهار داشت: یک دیدگاه و نظر مربوط به دوران قبل از انقلاب است که در این دوره، عمدتاً روحانیون نقش محوری در جامعه ندارند بلکه نقش آن ها تا حدودی تزیینی و بدون توجه به شان و جایگاه دینی آن هاست به عنوان مثال برای انجام برخی مناسک مثل نماز و یا غسل و کفن میت از آن ها در فیلم ها استفاده می شود.

وی افزود: در واقع در این گونه آثار، جایگاه روحانیت تقلیل داده می شود به برخی مناسک عبادی در داخل جامعه و حال آن که در همان ایام نیز روحانیت نقش های بسیار مهمی در هدایت مردم و نسل جوان دارد که این امور به هیچ وجه در فیلم های سینمایی دوران قبل از انقلاب به تصویر کشیده نمی شود.

رییس کمیسیون فرهنگی و پژوهشی بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: در برخی آثار ناصر تقوایی مربوط به دوران قبل از انقلاب، این نگاه که اساساً نقش گسترده ای برای روحانیت قائل نیست، وجود دارد.

وی همچنین بیان داشت: در برخی دیگر از آثار که مربوط به دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی می شود، نقش روحانیت حداکثری دیده شده و حتی مراحل دست نیافتنی و کمیابی نسبت به روحانیت نشان داده می شود تا جایی که احساس می شود فرد روحانی شخصی قدیس و یا تالی تلو معصوم است که این نگاه مسلم است که نقش گسترده ای برای روحانیت قائل است.

اکبری گفت: به نظر بنده این نوع نگاه به روحانیت و ارتباط دادن آن با جامعه شاید باعث شود که ارتباط و نزدیکی میان اعضای جامعه با روحانیون کمرنگ و یا قطع شود ، کما این که ما در فیلم هایی همچون رسوایی یک و دو ساخته مسعود ده نمکی این مساله را به وضوح می بینیم که روحانیت نقش بسیار ملکوتی و ماورایی دارد و حتی دست به پیش بینی وقایع آینده می زند که طبعاً این مساله توقعات از روحانیت را در نظام اجتماعی ما به طرز غیرمنطقی افزایش می دهد.

وی همچنین افزود: برخی دیگر از فیلم ها و یا سریال ها نیز روحانیت را در جایگاه سیاسی به تصویر می کشند به طوری که نقش حاکمیتی روحانیت برجسته تر می شود و ماموریت ها و کارویژه هایی مثل سیاست گذاری کلان و تصمیم گیری برای آن در نظر می گیرد اما با این حال این نگاه نیز کمتر به کارکرد واقعی روحانی در بدنه جامعه و در محلات نزدیک می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما ابراز داشت: برخی از آثار نیز در این عرصه در درون جامعه و بستر نظام اجتماعی با مسایل مختلف حاشیه ای دنبال می شود و حال آن که یک فرد روحانی در روزگار ما، زندگی کاملاً معمولی در کنار دیگران دارد.

وی افزود: البته انصافاً در معدود فیلم ها و سریال ها این نگاه درست و واقع بینانه به روحانیت وجود دارد چه آن که در این قبیل آثار ، وظایف متعددی اعم از وظایف تربیتی، تبلیغی و زیست فردی و جمعی برای روحانیون در نظر گرفته می شود و روحانیت در کنار مردم دیده شده و نقش اجتماعی مناسب و متعادلی دارد.

این محقق ادامه داد: با توجه به توضیحات گفته شده به نظرم ، سریال سر دلبران ، ساخته آقای محمد حسین لطیفی که ماه مبارک رمضان امسال از شبکه اول سیما پخش شد، با وجود همه نقاط ضعف و قوت به این نگاه اخیر به روحانیت نزدیک شده و تا حد مناسبی به نقش و کارکرد روحانیت در جامعه به خصوص از منظر یک روحانی امام جماعت پرداخته است.

اکبری همچنین خاطرنشان کرد: در واقع سریال "سر دلبران" از جهتی که بازنمایی نسبتاً متعادلی از روحانیت در جامعه دارد و بازی های نسبتاً خوب و مناسبی را در آن شاهد هستیم یک سریال موفق است هر چند که طبعاً مثل هر کار دیگری با نقاط ضعفی هم روبروست.

وی گفت: انصافاً "برزو ارجمند" در این سریال خوب عمل کرده هر چند که معتقدم اگر مشورت بیشتری با روحانیت و علما در این باره می شد، ایرادات بسیار کمتر شده و حداقل اشکالات گفتاری سریال رفع می شد.

این محقق و تحلیلگر امور رسانه ای یادآور شد: این که در این سریال، شخص روحانی را می بینیم که مثل دیگران دچار مشکل می شود و پول و سرمایه خاصی ندارد و حتی در داخل خانواده اش با مشکلات عاطفی روبرو می شود، نشان می دهد که کارگردان و تهیه کننده نگاه نسبتاً درستی به نقش روحانیت در جامعه و خانواده داشته اند که همین مساله ارزشمند است.

وی گفت: حتی در اواخر سریال مشاهده می کنیم که "سید سلیم" روحانی محل دچار بحران هویت شده و معلوم نیست که پدر و مادر واقعی اش چه کسانی هستند و در عین حال او کسی است که ممکن است حتی دعوا کرده و یا کسی از او شکایت نموده و به کلانتری برود.

 عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما همچنین افزود: نکته مثبت این بازنمایی البته آن است که فردی که نقش روحانی را برعهده دارد، در هیچ شرایطی خلاف شرع انجام نمی دهد و همواره نیز نگاهش به حل مشکل محله و اصلاح ذات البین است و در راستای جذب حداکثری گام برمی دارد، به طوری که همه اقشار و افراد اعم از دزد سابق از زندان برگشته و دزد بالقوه و فرد معتاد و رباخوار و غیره را می خواهد اصلاح کند.

اکبری در خاتمه سخنان خود بیان داشت: در سریال هر چند برخی کلمات گفتاری فرد روحانی به سمت تصنعی و کلیشه ای پیش می رود؛ اما در مجموع نگاهش معطوف به اصلاح افراد و انجام برخورد اخلاقی و سازنده با آن هاست.

۳۱۳/۸

 

 

 

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی