*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ \ ۱۳ جمادى الثانية ۱۴۴۰ \ Monday, February 18, 2019
کد خبر: 454559 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۴/۹ - ۱۲:۳۹ | سرویس: استان‌ها 46
کارشناس مسائل خانواده تبیین کرد:
روش‌های کنترل دخالت خانواده در زندگی مشترک
حوزه/ کارشناس مسائل خانواده با تأکید بر این که دخالت والدین از سر خیرخواهی است و باید احترام آنها حفظ شود، گفت: هرکسی باید از حق خود دفاع کند اما دفاع از حق نباید همراه با تنش باشد، در مقابله با دخالت والدین همسر باید سعه صدر داشت و از ایجاد دعوا و تنش پرهیز کرد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از اصفهان، حجت الاسلام عباس یاری‌پور، در نشست مهارت‌های مواجهه با دخالت خانواده از سلسله نشست‌های خانواده از سلسله نشست های خانواده توسط گروه دانش خانواده دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان که به همت قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی برگزار شد، با اشاره به اثرگذاری محبت‌های مادر شوهر به روی عروس خانواده، انتقال این رابطه محبت آمیز به همسر را یکی از وظایف عروس هر خانواده عنوان کرد و گفت: باید مرد یا زن بفهمند که همسرشان با خانواده آنها رابطه خوبی دارد و میانشان یک ارتباط محبت آمیز برقرار است.

وی ادامه داد: زمانی که یک زن به همسرش از علاقه به مادر او بگوید بعدا شوهر این علاقه و دوستی و محبت را انتقال خواهد داد و این موجب بهتر شدن شرایط خانواده‌ها و ارتباط آنها بایکدیگر خواهد شد، ابراز محبت بسیار مهم و سازنده است، باید تلاش کنیم تا مانع از گارد گرفتن خانواده همسر نسبت به خود شویم و از ایجاد تنش میان خود و خانواده همسر دوری کنیم.

حجت الاسلام یاری‌پور بازگویی مسائل مختلف پیرامون خانواده همسر در حضور کودکان را موجب انتقال آنها به دیگران و احتمال به وجود آمدن تنش و مشکلات دانست و اظهار کرد: دل خانم‌ها باید یک صندوقچه داشته باشد و هر حرفی را بیان نکند و این موضوع را باید به فرزندان خود نیز بیاموزند، خانمها نباید فراموش کنند که زمانی خواهد رسید که اختلافاتشان با مادر شوهر تمام خواهد شد و نباید پل‌های پشت سرشان را خراب کنند. گذر زمان بسیاری از اختلافات را برطرف خواهد کرد.

کارشناس مسائل خانواده لزوم رعایت حد و مرزها با خانواده همسر را یکی از عوامل حفظ صمیمیت و دوستی میان زن با خانواده شوهر یا برعکس دانست و تصریح کرد: اعتدال در رفت و آمد با خانواده همسر باید همواره مورد توجه باشد، رفت و آمدها باید مدیریت شده و فکر شده باشند، گاهی شوهر یک خانم علاقه دارد تنهایی با مادر خود صحبت کند یا ملاقاتی خصوصی با پدر خود داشته باشد، زن نباید مانع این موضوع شود و همواره به شوهر خود چسبیده باشد.

فداکاری بیش از حد ممنوع!

وی پیش قدم شدن خانمها در انجام دادن کارهای خانه مادر همسرش و داشتن حس فداکاری بیش از حد را به ویژه در نخستین روزهای ازدواج کاری اشتباه عنوان کرد و افزود: این موضوع می تواند تبدیل به یک سوء تفاهم و تلقی شدن به عنوان وظیفه او شود، اگرچه بسیار خوب است که عروس یک خانواده یاری رسان آنها به ویژه مادر همسر در فعالیت‌های مرسوم در محیط خانه و خانواده باشد.

حجت الاسلام یاری‌پور با انتقاد از افزایش سن ازدواج به عنوان یک معضل و فرهنگ بیگانه خاطرنشان کرد: تفاوت سنی میان مادر شوهر و عروس نیازمند این است که عروس همواره سعی کند احترام مادر شوهر را حفظ کرده و رعایت سن او را بنماید، شوخی بیش از حد و رفتار خارج از حد احترام رفته رفته تبدیل به تنش و مشکلات میان عروس و مادرشوهر خواهد شد.

کارشناس مسائل خانواده با اشاره به اهمیت رعایت حرمت‌ها به ویژه در روابط عروس و مادر شوهر، اظهار کرد: گاهی مادر شوهر و عروس با هم تنش خواهند داشت، این تنش گاهی به خاطر حسادت یا رقابت میان این دو است، در چنین مواردی باید از اهرم دوری و دوستی استفاده کرد، گاهی ضرورت ایجاب می‌کند که کمی فاصه میان این دو باشند تا تنش‌ها کمتر شود.

کم شدن رابطه نباید موجب کاهش احترام‌ها شود

وی ادامه داد: قطع رابطه کار اشتباهی است، هنر این است که ضمن حفظ رابطه و گرم و صمیمی بودن مانع ایجاد معضل و تنش باشیم، گاهی به دلایل مختلفی احترام‌ها کم خواهد شد، در برخی موارد ممکن است به خاطر مسائل مختلف از جمله موضوعات کاری و فاصله زیاد محل‌های زندگی ارتباطات کم شود این کم شدن ارتباط نباید موجب کم شدن احترام‌ها شود.

حجت الاسلام یاری‌پور با بیان اینکه هرکسی باید از حق خود دفاع کند و اجازه ندهد حقوق او توسط دیگران نادیده گرفته شده و حقش ضایع شود، تصریح کرد: اما دفاع حق به معنای تنش آفرینی و توهین و دعوا کردن نیست و باید میان اینها تمییز و تفاوت قائل شده و مسأله دفاع از حق را مدیریت کنیم، سعه صدر و سکوت داشتن خیلی وقت‌ها بهترین جواب است و باعث می‌شود انسان در دیدگاه دیگران بزرگ شود و احترام زیادی کسب کند.

وی با تشریح آثار گذشت و سعه صدر در محبوبیت عروس در خانواده شوهر، اظهار کرد: گاهی ممکن است شخصی نقطه ضعفی داشته باشد و دیگران از این موضوع سوء استفاده کنند، در این شرایط نباید سعی شود به صورت شخصی مشکل حل شود، بلکه با کمک دیگران باید مشکلات برطرف شود نه اینکه مراحل حل مشکل را تبدیل به مشاجره و تنش کنیم.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی