*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ \ ۲۱ شعبان ۱۴۴۰ \ Friday, April 26, 2019
کد خبر: 455395 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۰۹:۰۵ | سرویس: استان‌ها 48
رحیم پور ازغدی در جمع طلاب تبیین کرد:
درس های مهم امام صادق(ع) برای امروز حوزه و دانشگاه
حوزه/ امام ششم(ع) توانستند ۴هزار شاگرد در عرصه های مختلف تربیت کنند و این شاگردان بعد از گذراندن دوره های علمی و فراگیری روش های تخصصی مباحثه های کلامی، اعتقادی و پاسخ به شبهات، برای تبلیغ دین به مناطق مختلف اسلامی فرستاده شدند و توانستد تحول عظیم علمی ایجاد کرده و عقول زیادی را به دین جذب کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری«حوزه»، از تهران، دکتر رحیم پور ازغدی در جمع طلاب شرکت کننده در اردوی آموزشی- تربیتی و بصیرتی «لاحقان ولایت» که در مجتمع سیدالشهداء(ع) آبعلی برگزار شد، با تسلیت سالروز شهادت امام صادق(ع)، گفت: در آغاز دهه چهارم از بزرگترین انقلاب دینی، مردمی و فرا ملی قرار داریم. انقلابی که توانسته در این مدت نیروهای زیادی را در عرصه های مختلف عبادی، سیاسی و توحیدی تربیت کند تا این پرچم مقدس را به سر منزل مقصود برسانند. 

وی افزود: در سالروز شهادت امام جعفرصادق(ع) قرار داریم. امام ششم(ع) با تلاش های فروان توانستند ۴هزار شاگرد در عرصه های مختلف تربیت کنند و این شاگردان بعد از گذراندن دوره های  علمی و فراگیری روش های تخصصی مباحثه های کلامی، اعتقادی و پاسخ به شبهات، برای تبلیغ دین به مناطق مختلف اسلامی فرستاده شدند و توانستد تحول عظیم علمی ایجاد کرده و عقول زیادی را به دین جذب کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه حوزه و دانشگاه می توانند از آموزه های دینی،  علمی و معرفتی امام صادق(ع) بهترین درس آموزی برای نقش آفرینی و تحول در جامعه را داشته باشند، گفت: عصر امام صادق(ع)، زمان خاصی بود و ایشان با فرصتی که ایجاد شد توانستند تحول شگرفی در عرصه های دینی و علمی ایجاد کنند.

وی بابیان اینکه اولین درس از مکتب امام صادق(ع) شناخت درست وقایع، تهدیدهای جهانی و استفاده از فرصت ها برای نقش آفرینی است، افزود: فرصت، لحظه ای ایجاد می شود و اگر انسان قدر فرصت ها را نداند، قطعا نمی تواند اثرگذار باشد و تحول ایجاد کند.

رحیم پور ازغدی، توابین را نمونه ای از عدم فرصت شناسی و استفاده به موقع از فرصت ها عنوان کرد و گفت: اگر این افراد شعور اجتماعی، سیاسی و آگاهی داشتند و به موقع تصمیم می گرفتند و در کربلا حاضر می شدند، بسیاری از وقایع تاریخ را عوض می کردند.

این استاد دانشگاه افزود: دومین درس از مکتب امام صادق(ع)، کادرسازی برای آینده بهتر است. براین اساس باید همه ظرفیت های بالفعل و بالقوه حوزه و دانشگاه برای تحول و نقش آفرینی در جامعه جهانی، شناسایی و به موقع کادر سازی و برنامه ریزی شود تا بتوانیم تحول آفرین باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: امام صادق(ع) از ظرفیت سازی و کادر سازی نهایت بهره را بردند. ابن هشام که در ابتدا از مخالفین بود را شناسایی و بعدها به وسیله امام(ع) تربیت شد و نقش آفرینی کرد.

وی بر ضرورت رویکرد تحولی در حوزه و دانشگاه تاکید کرد و افزود: اگر حوزه و دانشگاه قصد تحول دارند، نباید منتظر بمانند تا دیگران سراغ شان بیایند، بلکه باید به سمت دیگران و مخالفین بروند، شناسایی، کادر سازی و نهایتا تربیت کنند.

رحیم پور ازغدی با بیان این که رسالت دیگر امام صادق(ع) جذب مخالفین بود و طوری برخورد و رفتار می کردند که شخص مدت ها غرق و مجذوب در رفتار و اخلاق و عاشق و شیفته امام(ع) می شد، اظهار کرد: این روش هم می تواند برای حوزه ودانشگاه الگوی مناسبی باشد و نباید از هیچ ظرفیتی مأیوس شد، بلکه باید به دنبال مخالفین رفت و با مباحثه ساده، منطقی و علمی و رفتار و اخلاق درست و صحیح، درصدد جذب آنان باشیم. این همان روشی است که امام صادق(ع) انجام می داد و بسیاری از افراد مخالف مانند ابن هشام ها را جذب دین کردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: درس چهارم از مکتب امام ششم(ع) این بود که فضای آزادی را برای همه عقائد آماده کردند تا همگان حرف، سخن و اعتقادات خود را بیان کنند و امام(ع) با سعه صدر با مخالفینی که اصل دین را قبول نداشتد، سخن می گفتند و با منطق بحث می کردند.

وی افزود: یکی از همین مباحث، نامه مفضل بن عمر به امام صادق(ع) در مورد ملحدین، زندیق، معتقدین به عدم وجود عالم و شکاکین بود. امام(ع) با جدا کردن همه این موضوعات به یکایک سؤالات پاسخ می دادند و در همه این موارد در وسط جریان، اتفاقات و کوران حوادث و مخالفین و معاندین بود و با همه حلقه ها بحث می کرد و با مباحث منطقی مخالفین را سر جای خود می نشاند و در عین حال مواظب تهدیدها و رفتار نابخردانه دشمن بود. 

رحیم پور ازغدی ادامه داد: از دیگر  درس هایی که می توان از مکتب امام صادق(ع) گرفت، داشتن هوش سیاسی، تبدیل تهدید به فرصت، مواظبت از گرفتار نشدن ترور شخصیتی،  تربیت نیرو برای تبیین دین و شبکه سازی است. امام(ع) با بهره گیری از همه این موارد، انقلاب عظیمِ علمی ایجاد کرد و دین را نشر داد.

این استاد دانشگاه افزود: در محضر پیشوای ششم شاگردانی در علوم شیمی، فیزیک و آزمایشگاهی تربیت شدند و نقش آفرینی کردند. این مسائل نشان می دهد که امام(ع) در همه علوم تبحر داشتند و شاگرد تربیت می کردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: امام صادق(ع) در زمانی قرار داشتند که انواع ایسم های مختلف وجود داشتند و حکومت هم با ایسم ها همراهی می کردند، ولی امام(ع) با آنها می نشست و بحث می کرد و به آگاه سازی آنان می پرداخت.

وی افزود: حضرت صادق(ع) در حوزه های مختلف افراد خاصی را تربیت می کردند، این نشان می دهد که حضرت استعدادهای افراد را به خوبی شناسایی کرده  و سپس به تربیت افراد در علوم مختلف می پرداخت. درمیان همین شاگردان کسانی بودندکه اصلا کسی از نوع فعالیت های آنها خبر و آگاهی نداشت.

رحیم پور ازغدی به نمونه ای از روشنفکری دینی اشاره کرد و اظهارداشت: گروهی به دیدار امام صادق(ع) آمدند، امام(ع) این افراد روشنفکر را به شاگردان خود در علوم مختلف معرفی می کردند تا بشینند و ساعت ها بحث کنند، اگر قانع نمی شدند، حضرت با آنها بحث می کرد و هرگز اهل مجادله و توهین به مخالف نبود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: در مواردی شاگردان امام(ع) به روش غلط، حق را پیروز می کردند، امام(ع) به مخالفین می فرمود  روشی که شاگردم گفته، اشتباه بود و اگر چه شما قانع شدید و قبول کردید ولی استدلالشان برای بیان حق اشتباه بود، لذا دوباره حضرت خودشان به بیان استدلال می پرداختند. این مسئله نشان از ادب و راست گویی امام(ع) در برخورد با معاندین و مخالفین دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان گفت: متأسفانه جامعه اسلامی نتوانسته از جایگاه علمی، اخلاقی، سیاسی توحیدی و فقر زدایی و عدالت محوری سیره و مکتب امام صادق(ع) بهره ببرد، درحالی که امام(ع) رئیس مذهب است و توانستند تحول عظیمی در علوم مختلف، برخورد بامعاندین، مخالفین و ... ایجاد کنند.

40/313

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
رضا:

تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۷ - حجت الاسلام غرویان: تصمیم‌گیری درباره حجاب توریست‌ها را بر عهده خودشان بگذاریم/ نمی‌توانیم احکام فقهی خود را به توریست‌ها الزام کنیم به حال این حوزه ومراجع باید گریست که اینها را تحویل جامعه داده اند که اصول مسلم دین را به تمسخر می گیرند برای مشهور شدن وچاپلوسی اصلاحاتچی ها..... با شنیدن این حرفهابه واقعیت نفوذ صهیونیستها در حوزه علمیه یقین پیدا می کنیم

شما قبلا به این نظر رای داده اید

0

0

اوقات شرعی