*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Sunday, July 21, 2019
کد خبر: 458880 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۳:۰۳ | سرویس: بین الملل 127

مجادله عالم الازهر و مجری تونسی بر سر حکم شرعی ارث
حوزه/ ارث و میراث و به ملکیت در آمدن آن به اختیار انسان نیست، زیرا هنگامی که شخصی از دنیا می رود، دیگر مالک دارایی های گذشته خویش نیست و تنها تصمیم گیرنده در این زمینه شرع مقدس است و خداوند متعال نیز حکم میراث را تعیین کرده است و ما نیز باید از این قانون الهی پیروی کنیم.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، از چندی پیش مسئله لایحه مساوات میان زن و مرد در قانون ارث به بحثی جنجالی در تونس تبدیل شده، تا جایی که مسلمانان این کشور و همچنین علمای الازهر به این قانون معترض شده اند.

در همین راستا روز گذشته در تلویزیون تونس مجادله ای میان مجری برنامه و یکی از علمای الازهر درباره قانون ارث صورت گرفت و در این برنامه شیخ سعید نعمان عالم الازهر گفت: ارث و میراث و به ملکیت در آمدن آن به اختیار انسان نیست، زیرا هنگامی که شخصی از دنیا می رود، دیگر مالک دارایی های گذشته خویش نیست و تنها تصمیم گیرنده در این زمینه شرع مقدس است و خداوند متعال نیز حکم میراث را تعیین کرده است و ما نیز باید از این قانون الهی پیروی کنیم.

عضو سابق کمیته فتوای الازهر گفت: با این حال حدود 30 حالت وجود دارد که در آن طبق حکم اسلام ارث زن و مرد برابر است و از سوی دیگر دو برابر بودن ارث مرد نسبت به زن در برخی موارد به این خاطر است که از سوی دیگر مرد مکلف به پرداخت وجوهاتی شرعی مانند مهریه و نفقه همسر و فرزندان است و هزینه های خانواده بر عهده او است و همچنین هزینه ها و نفقه های دیگری که شرع بر عهده مردان گذاشته است و زنان در این زمینه ها مسئولیتی ندارند.

اما مجری شبکه تونسی با اعتراض به سخنان عالم الازهر گفت: ملاک ما در قانون گذاری تونس ملاک دینی نیست و فقط ملاک حقوقی و قانونی داریم، زیرا نظام حکومت تونس مدنی است و ما می توانیم قانون مساوات در ارث زن و مرد را اجرا کنیم.

وی افزود: ما در تونس شهروندان مسیحی و یهودی نیز داریم که نمی توانیم آنها را وادار به اجرای حکم اسلام کنیم و به کسی نیز اجازه نمی دهیم در تصمیم گیری های ما دخالت کند و این نیز یک قانون مدنی است که ربطی به قرآن ندارد.

این اظهار نظر ضد دینی مجری تونسی در حالی است که اکثریت جمعیت تونس مسلمانان هستند و به تازگی هزاران نفر از مردم تونس در اعتراض به این لایحه دست به تظاهرات زده اند و پیش از این نیز علمای الازهر نسبت به این لایحه اعتراض کرده بودند.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی