*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ \ ۱۳ رجب ۱۴۴۰ \ Wednesday, March 20, 2019
کد خبر: 466805 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۸/۱۱ - ۰۱:۰۰ | سرویس: حوزه علمیه قم 3
عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای طلاب:
سرگرمی زیاد بچه ها به بازی های رایانه ای ، عوارض نامطلوبی به همراه دارد
حوزه/ عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای طلاب تصریح کرد: سرگرم شدن بیش از حد کودکان و نوجوانان به بازی های رایانه ای ، عوارض نامطلوب جسمی و روانی برای آن ها به همراه دارد.

فائزه حسین خانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما آن طور که باید و شاید سیستم رده بندی سنی به درستی اجرا نمی شود ، چه آن که بچه های کم سن وسال ، بازی های مربوط به بزرگسال، با محتوای پرخاشگرانه و خطرناک را بازی می کنند و لذا در فرآیند بازی ،تمام خشونت خود را اعمال کرده و این مساله می تواند مشکلات روحی و روانی برای آن ها به وجود آورد.

وی افزود: البته این طور نیست که بازی های رایانه ای فقط عوارض نامطلوب داشته باشد بلکه دارای ویژگی های مثبتی چون پُر کردن اوقات فراغت و افزایش خلاقیت در درون کودکان و نوجوانان نیز هست، منتهای مراتب بحث بر سر میزان زمان پرداختن به آن ها از یک سو و خود بازی رایانه ای و محتوای آن است که دارای اهمیت بیشتری می باشد.

حسین خانی ادامه داد: به عنوان مثال بازی های فکری رایانه ای یا بازی هایی که با خلاقیت و مدیریت توأمان است ،ناخودآگاه مدیریت داشتن و خلاقیت فرد را مورد توجه قرار داده و به این وسیله زمینه رشد او را فراهم می کند.

وی همچنین با اشاره به این که عمده بازی های رایانه ای، استرس بسیاری را به شخص وارد می کند، گفت : معمولاً بچه ها دوست دارند قهرمان بازی باشند ، بنابراین زمان زیادی را به بازی اختصاص می دهند که اثرات مخربی مانند استرس، بی خوابی ،ضعف های بینایی و مشکلات ستون فقرات را برای آن ها پدید می آورد که این مساله نیازمند دغدغه مندی بیشتر والدین است.

این کارشناس مسایل رسانه ای خاطرنشان کرد: از سوی دیگر باید توجه داشت که نشستن مداوم بچه ها در پشت سیستم و انجام بازی مانع از استفاده کردن اندام ها وترشح صحیح و مطلوب هورمون ها می شود و حال آن که این اندام ها در سن رشد باید در قالب ورزش و فعالیت های فیزیکی مورد استفاده قرار بگیرند.

وی با اشاره به این که از سوی دیگر هیجان و جیغ های بلند عصبی در بچه ها به واسطه بازی ها و به ویژه بازی های خشن است، افزود: برخی بچه ها دچار تیک های عصبی می شوند یا یک قسمتی از بدن آن ها درگیر پرش های عصبی و غیر ارادی می شود.

حسین خانی همچنین گفت: بدخلقی ،بهانه گیری ، بی نظمی و خود محوری از مهمترین اثرات برخی از بازی های رایانه ای است و اساساً این قبیل بازی ها به شکلی طراحی و ساخته می شوند که فرد به عنوان یک قهرمان به صورت تک نفره احساس می کند بازی بزرگی را انجام می دهد و یا دنیا را با این بازی نجات داده است که این مورد اثر مخربی روی او دارد ، به این جهت که بچه ها خودمحور می شوند و از کار گروهی و همکاری با دیگران لذت چندانی نمی برند.

۳۱۳/۸

 

 

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی