*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ \ ۱۸ شعبان ۱۴۴۰ \ Tuesday, April 23, 2019
کد خبر: 470742 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۰۱:۰۰ | سرویس: حوزه علمیه قم 3
نائب رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین:
شناسایی مشکلات و ارایه راهکار برپایه منابع دینی از رسالت های مهم حوزه است
حوزه/ نائب رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: شناسایی مشکلات و ارایه راهکار برای حل آن ها برپایه منابع دینی از رسالت های مهم حوزه های علمیه است.

حجت الاسلام و المسلمین حسین بنیادی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، با بیان این که نکات و محورهای مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری در یادداشت اخیر خطاب به برنامه سازان و سریال سازان صدا و سیما، برای همه نخبگان در عرصه های مختلف، بسیار مفید و کاربردی است، اظهار داشت: هر کسی که در هر عرصه و رشته ای فعال و به نوعی نخبه است باید یک نوع تعهدی به جامعه خود داشته باشد چرا که از منظر آموزه های دینی و اصول انقلابی، حس مسئولیت پذیری در جامعه دارای اهمیت بسیار زیادی است.

وی افزود: در این یادداشت به طور خاص، رهبر معظم انقلاب بر حس وظیفه شناسی و مسئولیت پذیری تاکید کرده و خاطرنشان فرمودند که جنگ نرم یک واقعیت انکارناپذیر است و همین که عده ای جنگ نرم را باور ندارند، خودش مصداقی از وجود و قدرت جنگ نرم است.

این استاد حوزه همچنین گفت: یکی از عرصه های بسیار مهم در هر جامعه ای ناظر به مساله سبک زندگی است که به خصوص در روزگار کنونی اهمیت بیش از پیشی پیدا کرده و نیز یک بخش مهم دیگر مباحث اعتقادی و اخلاقی است که ما در این عرصه ها باید به شکل دقیق ، علمی و کارشناسی ، آسیب شناسی کنیم.

وی اضافه کرد: البته بررسی آسیب ها و یافتن پاسخ برای آن ها باید از منظر کارشناسی و توسط کسانی صورت گیرد که درباره آن موضوع سررشته و تخصص دارند، ضمن آن که نباید از نظر دور داشت که پایه همه این فعالیت ها باید پایه های معرفتی باشد.

وی گفت: وقتی جامعه ای به عنوان جامعه دینی مطرح شد، حتماً باید پایه های آن بر اساس معرفت باشد و اگر مبتنی بر جهان بینی توحیدی شد، در این صورت جامعه چه در امور مادی و چه در امور معنوی قطعاً موفق خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین بنیادی همچنین ابراز داشت: از سویی این وظیفه حوزه های علمیه است که بر پایه منابع دینی به دنبال ارایه راه حل ها برای جامعه باشد و قبل از آن نیز البته با رصد و اشراف خود، به شناسایی مشکلات و علت ها و ریشه های آن ها بپردازند.

وی تاکید کرد: واقعیت آن است که ما در حوزه ، موسسات و مراکز و افراد نخبه ای در عرصه های گوناگون داریم اما این فعالیت ها به نظر می رسد که تاثیرگذاری لازم و موثر را در بر نداشته است و این در حالی است که بسیاری از نخبگان ما و به خصوص فرهیختگان حوزوی، یک برآورد صحیح و واقعی در رابطه با ایران در جهان امروز و نیازهای جمهوری اسلامی در جامعه جهانی ندارند.

نائب رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: ما در رابطه با انقلاب اسلامی پیام ها و محتواهای بسیار مهمی داریم اما نسبت به معادلات و محاسبات جهانی نمی توانیم آن برآورد صحیح داشته باشیم و لذا گاهی محدود می شویم و قلمروها و افق های بالاتر را نمی بینیم.

وی گفت: مقام معظم رهبری در ضمن این یادداشت ، ماموریت های مهمی را به دوش نخبگان از جمله نخبگان حوزوی انداختند که نسبت به جامعه حساسیت داشته و با رصد مشکلات و مسایل و ارایه راهکار و محتوای مناسب برای حل مشکلات در پی رشد و سازندگی جامعه باشند.

وی اضافه کرد: در واقع تاکید و خواسته مقام معظم رهبری این است که نخبگان و فرهیختگان به خصوص نسل جوان وارد گود شده و ضمن ارایه نقش مهم خویش از مسئولان مربوطه در زمینه های گوناگون دست به مطالبه گری بزنند.

حجت الاسلام و المسلمین بنیادی همچنین با تاکید بر این که زبان هنر، زبان بسیار مهمی است و هنر و رسانه امروز اصلی ترین جریان سازهای دنیای بشری به شمار می روند، گفت: در دنیای امروز، رسانه ها مرجع فکری مردم شده اند و هر فکر و اندیشه ای که آن ها القا کنند به جریانی در جامعه تبدیل می شود و لذا در چنین فضایی اگر کسی با بیان صحیح و بهره گیری از هنر اصیل و متعهدانه و بر اساس داشته های قوی خودمان کار کند ، قطعاً در جذب مخاطب موفق خواهد بود.

وی یادآور شد: مساله مهم دیگر این است که باید این پیام ها را در پهنای گسترده رسانه ها منتشر کنیم و قطعاً اثرگذار خواهد بود، به ویژه اگر روح هنر ما ، یک روح معنوی باشد، یعنی درون کالبد جریان هنری ما روح معنوی مشهود باشد.

وی در خاتمه سخنان خود با بیان این که توجه به سبک زندگی دینی ، یکی از مهم ترین الزامات روزگار کنونی ماست، گفت: مسلم است که معنویتی که برآمده از توحید باشد با فطرت انسان سازگار است و از آن سو هنری که برآمده از حقیقت انسان باشد مخاطبش فطرت انسان است و ما باید با ابزار هنر و رسانه انقلابی و دینی، این بُعد را همواره حفظ و تقویت کنیم.

۳۱۳/۸

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی