*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۳ شوال ۱۴۴۰ \ Monday, June 17, 2019
کد خبر: 471668 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۱:۵۱ | سرویس: استان‌ها 63

روایتی از شصت سال مجاهدت تبلیغی روحانی کرمانی
حوزه/ در هر شهر و روستایی علمای آن مناطق همچون پدران معنوی مردم به شمار می‎روند که وجودشان مایه دلگرمی و برکت زندگی آنان است و رحلتشان پاشیدن گرد یتیمی بر آن دیار است ...

خبرگزاری حوزه- کرمان/ در هر شهر و روستایی علمای آن مناطق همچون پدران معنوی مردم به شمار میروند که وجودشان مایه دلگرمی و برکت زندگی آنان است و رحلتشان پاشیدن گرد یتیمی بر آن دیار است، شامگاه سهشنبه 13 آذر 1397 بود که خبر رحلت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدعلی حسنی سعدی از روحانیون بنام و قدیمی کرمان جامعه حوزه و روحانیت این شهر را عزادار کرد و در سوگ این عالم ربانی نشاند. به همین مناسبت و به پاس شصت سال مجاهدت تبلیغی آن مرحوم، مدیریت حوزه علمیه استان کرمان مراسم یادبودی برای آن مرحوم در روز چهارشنبه 21 آذر 97 بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد امام شهر کرمان برگزار میکند.

آنچه در ادامه میخوانید مختصری از زندگی نامه مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حسنی سعدی است:

مرحوم حجتالاسلام والمسلمین حسنیسعدی در 18 آذر 1310 شمسی در خانوادهای کشاورز و مذهبی در روستای سعدی از توابع کرمان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به اتمام رساند و در سال 1325 شمسی وارد حوزه علمیه کرمان شد و در مدارس علمیه محمودیه و معصومیه دروس مقدماتی و بخشی از سطح را نزد اساتید وقت حوزه علمیه همچون حججاسلام و آیات حاج شیخ محمدعلی موحدی، حاج شیخ عباس حقیقی، حـاج شیخ علی شیخالرئیسـی و صـالحی کرمانی آموخت. از جمله هم دورهایها و دوستان ایشان در این مقطع میتوان به شهیدان باهنر، ایرانمنش و مرحوم حاج شیخ عباس حسنی و آیتالله سیدیحیی جعفری و اخوی ایشان مرحوم سیداحمد جعفری اشاره نمود.

وی در سـال 1335 جهت تکمیل تحصیلات حوزوی به حوزه علمیه قم عزیمت نمود و پس از تکمیل، در دروس سطح نزد اساتیدی همچون شهید بهشتی و آیتالله محقق داماد، در درس خارج آیتالله العظمی بروجردی شرکت نمود.

پس از فوت آیتالله العظمی بروجردی، به دلیل مشـکلات مالـی در سـال 1340 شمسـی به کرمان مراجعت نمـود و در زادگاهش روستای سعـدی و روستاهای اطراف به ترویج و تبلیغ معارف اهل بیت(ع) پرداخت و بعد از تشـکیل خانواده و ازدواج با صبیه مرحـوم آیتالله حقیقی از سال 1345 شمسی با دعوت مردم و مشورت با قرآن در شهـر باغین مستقر شـد و شعـاع تبلیغ، ارشـاد و راهنمایی جوانان و عمـوم مردم را به تمام قصبات و روستاهای اطراف گسترش داد. ایشـان در سال 1363 به کرمان عزیمت نمود و مدتی مدیر و استـاد مدارس علمیه معصـومیه و صـالحیه بود.

گرچـه این روحانیِ مردمدار در سال 1363 شمسی به شـهر کرمـان عزیمت نمـود و امامت جماعت مسـجد قائم(عج) و سپس مسجد حضرت علیاکبر(ع) کرمان را به عهده داشت، اما از ادامه ارشاد و ارتباط با مردم باغین و روستاهای اطراف غافل نماند و با پذیرش یک وعده امامت جماعت مسجد امام سجاد(ع) باغین تا سال 1392 شمسی به کار تبلیغی خود ادامه داد.

این روحانی زاهد از مریدان و دوستداران حضرت امام راحل قدسسره و رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیتاللهالعظمی خامنهای دامظله و از چهرههای موفق و موثر روحانیت در امر تبلیغ دین بود و در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و ترویج مبانی حکومت اسلامی و تربیت نیروهای انقلابی که هماکنـون نیز منشاء اثر در نظام جمهوری اسلامی و خدمت به مردم هستند نقش به سزایی داشت.

این روحانی پر تلاش مصداق کاملِ عالمِ عامل بود و زندگانی بسیار ساده و زاهدانهای داشت و در درس اخلاق به طلاب سفارش میکرد: مهمترین وظیفه یک طلبه در حوزههای علمیه دوری از تجملات و تعلقات دنیایی است. این عالم وارسته مصداق بارز «طَبيبٌ دَوَّارٌ بِطِبِّهِ» بود و همیشه خود را بدهکار مردم دانسته و برای هدایت آنها به سراغشان میرفت. صبر، سکینه، همراه با همت و مجاهدت، ارتباط صمیمی و بدون رنگ و ریا با مردم، طلاب و روحانیون، پرهیز از اسراف و تجملات، بصیرت در دین و پایبندی به موازین اخلاقی و زی طلبگی از جمله خصوصیات بارز ایشان بود.

 سرانجام در شامگاه سهشنبه 13 آذر 1397 شمسی مطابق با 27 ربیع الاول 1440 قمری پس از شرکت در محفل قرآنی هفتگی و ارائه تفسیر قرآن دعوت حق را لبیک گفته و به ملکوت اعلی پیوست.

انتهای پیام./

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی