*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Wednesday, July 17, 2019
کد خبر: 472976 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۱۰/۳ - ۱۴:۴۳ | سرویس: علمی، فرهنگی 188

پژوهشگر برتر جامعه المصطفی از این نهاد علمی می گوید
حوزه/ خانم فطریانی محدودیت زبان پژوهشی را از نخستین ضعف‌های پژوهشی المصطفی برشمرد و گفت: با توجه به هدف عالی و بین‌المللی جامعه‌المصطفی در تبیین معارف اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، نیاز است جامعه‌المصطفی در پژوهش های خود، اعم از تدوین مقاله و پایان‌نامه، استفاده روزافزون‌تری از زبان‌های معروف بین‌المللی داشته باشد.

خانم فطریانی در گفت‌وگو با خبرگزاری «حوزه»، به اهمیت موضوع پژوهش پرداخت و گفت: کار پژوهشی برای دانشجو یا طلبه بسیار مهم است که باید مورد توجه مسئولان و دست‌اندرکاران مراکز مهم و اثرگذاری مانند جامعه‌المصطفی باشد.

وی ضمن تبیین دغدغه‌های پژوهشی‌اش، محدودیت زبان پژوهشی را از نخستین ضعف‌های پژوهشی المصطفی برشمرد و اذعان داشت: با توجه به هدف عالی و بین‌المللی جامعه‌المصطفی در تبیین معارف اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، نیاز است جامعه‌المصطفی در پژوهش های خود، اعم از تدوین مقاله و پایان‌نامه، استفاده روزافزون‌تری از زبان‌های معروف بین‌المللی داشته باشد.

فطریانی آزادی در تفکر را از نخستین ویژگی‌های پژوهشگری حوزه‌های علوم اسلامی و انسانی دانست و یادآور شد: متأسفانه، در بسیاری از موارد، موضوعات تحقیقی طلاب المصطفی ارتباط چندانی با نیازهای کشورشان ندارد؛ اگر فعالیت تحقیقی طلاب به صورت تطبیقی و مقایسه تفکر ایران و کشور متبوع طلاب باشد، فایده و اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

پژوهشگر برتر جامعة المصطفی ضعف در ارتباط با مراکز علمی- پژوهشی داخل و خارج کشور را از دغدغه‌های پژوهشگران برشمرد و تصریح کرد: نیاز است جامعة‌المصطفی(ص) زمینه‌های ارتباط هر چه بیشتر پژوهشگران را با دانشگاه و مراکز علمی- پژوهشی داخل و خارج کشور فراهم نماید.

* راهکاری برای کاهش فاصله حوزه و دانشگاه

فطریانی افزود: برای کاهش فاصله حوزه و دانشگاه، لازم است طلاب آگاهی بیشتری از مشکلات دانشگاه داشته باشند تا بتوانند پاسخ دقیق و علمی‌تری به شبهات مطرح در این فضا بدهند.

پژوهشگر برتر جامعة المصطفی بر تقویت ارتباط طلاب و پژوهشگران المصطفی با مراکز علمی خارج کشور از طریق نمایندگی المصطفی(ص) تأکید نمود و اذعان داشت: این امر سبب می‌شود طلاب قم از وضعیت کنونی کشورشان و جهان علمی معاصر آگاهی بیشتری داشته باشند و پژوهش‌های خود را ناظر به نیازهای سرزمینی پی‌گیری نمایند.

فطریانی، در ادامه جدیت و روزافزونی تلاش را از مهم‌ترین نیازهای پژوهشی دانست و یادآور شد: تعیین اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت و جدیت در برنامه‌ریزی برای تربیت پژوهشگر در سطح استادان (ارزیاب) و طلاب و به تفصیل کشورها، از نیازهای روز پژوهشی المصطفی به شمار می رود.

* المصطفی باید اعتبار خود را در سطح بین المللی پیدا نماید

وی ضمن تأکید بر گسترش زبان‌های تحقیقی در جامعه‌المصطفی خاطرنشان کرد: پژوهش المصطفی برای تسلط به زبان بین‌المللی، نیازمند برنامه‌ریزی دقیقی است؛ از این رو باید از اکنون راه را باز و کار را آغاز کند و بکوشد اعتبار خود را در سطح بین‌المللی، به ویژه در دانشگاه‌های معتبر جهان، پیدا و تثبیت نماید.

فطریانی بر گسترش ارتباط المصطفی با مراکز علمی و پژوهشی داخل و خارج کشور از طریق برگزاری سمینار مشترک، شرکت در همایش‌های علمی، ترجمه کتاب و ... تأکید نمود و ابراز داشت: ضمن برگزاری برنامه تربیت پژوهشگر به صورت مرحله‌ای، باید در حوزه‌های مختلف مانندمقاله‌نویسی، پایان‌نامه، ترجمه، تدوین کتاب و همچنین گسترش زبان پژوهش، برنامه ویژه‌ای را پیگیری نماییم.

پژوهشگر برتر جامعة المصطفی(ص) بر اهمیت جایگاه استفاده از استادان خوب و دارای تفکر باز، برای راهنمایی پژوهش و تربیت پژوهشگر اشاره نمود و گفت: تشویق و ترغیب طلاب به فعالیت‌های پژوهشی و ارتباط‌دهی آنها با مراکز علمی پژوهشی داخل و خارج کشور و نیز شرکت در فعالیت مشترک میان‌دانشگاهی، تأثیر زیادی در تقویت جایگاه پژوهشی المصطفی خواهد داشت.

* ویژگی‌های اخلاقی پژوهشگر موفق

فطریانی، در بخشی دیگری از سخنان خود، اخلاص، صداقت، امانت‌داری، مسئولیت‌پذیری، احترام به آثار دیگران و دوری از تکبر را از ویژگی‌های اخلاقی پژوهشگر موفق دانست و یادآور شد: جرئت برای ایده و نظرپردازی و نوآوری در پژوهش،  صبر در تحقیق و ناامید نشدن در برخورد با مشکلات،  تلاش جدی و خستگی‌ناپذیر،  نقدپذیری و همچنینبی‌طرفی و نترسیدن در بیان حقیقت، از دیگر ویژگی‌های پژوهشگر برتر به شمار می‌رود.

پژوهشگر برتر جامعة المصطفی(ص)، در پایان به ویژگی‌های انجمن پژوهشی موفق و برتر اشاره و خاطرنشان کرد: برخورداری از اخلاص، هدف عالی، مدیریت قوی، عضویت اعضای خوب از نظر سطح علمی، مسئولیت‌پذیری، همکاری و اخلاق‌مداری و نیز برنامه‌ریزی دقیق، از مهم‌ترین ویژگی‌های انجمن علمی و پژوهشی موفق و برتر است.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی