*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۸ شوال ۱۴۴۰ \ Friday, June 21, 2019
کد خبر: 475250 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۱۰/۲۱ - ۱۰:۵۸ | سرویس: استان‌ها 39
عضو مجلس خبرگان رهبری؛
بسیاری از جوامع به علت نفوذ الگوهای نامناسب به تباهی کشیده شده‌اند
حوزه/ حجت الاسلام و المسلمین عبدخدایی با بیان اینکه بسیاری از جوامع به علت نفوذ الگوهای نامناسب به فساد و تباهی کشیده شده‌اند، گفت: ائمه هدی (ع) نه تنها نمونه یک انسان کامل هستند بلکه که هر یک از آن بزرگواران بسته به شرایط زمانی و مکانی، الگویی از صفات بارز انسانی‌اند، لذا در مکتب اهل بیت (ع) انتخاب الگوی صحیح مترادف با آموختن دانش می باشد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از مشهد مقدس، حجت الاسلام و المسلمین محمدهادی عبدخدایی، در سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی به نقش عدالت و مهرورزی در تعلیم و تربیت دینی اشاره کرد و گفت: یکی از روش‌های تربیتی، روش ارائه الگو است، در این روش انسان‌های پاک، موفق و کامل به عنوان نمونه معرفی می‌شوند و دیگران می‌توانند از رفتار آنها سرمشق بگیرند.

نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه هر انسانی به دنبال الگو می‌گردد و در پی شخصیت ممتازی است که به او دل بندد و ارادت بورزد، اظهار کرد: وجود الگوهای رفتار و شخصیت‌های نمونه و مربی، نقش بسیار مهمی در سازندگی انسان‌ها دارد و انسان به طور فطری، نیازمند راهنماست.

وی با بیان اینکه هدف اساسی و نهایی همه پیامبران، تربیت صحیح انسان‌ها برای تکامل و سعادت ابدی است، افزود: در این مسیر یکی از روش‌های اساسی و راه‌کارهای عملی، پرورش و تربیت از طریق الگوهاست. با مراجعه به قرآن کریم و روایات ائمه‌ هدی(ع) مشاهده می‌شود که به تربیت انسان از این طریق بسیار تأکید شده است.

حجت الاسلام و المسلمین عبدخدایی اظهار کرد: خداوند متعال نسبت به نقش الگو در پرورش انسان‌ها تأکید ویژه‌ای دارد و در قرآن کریم در موارد متعدد، پیامبران، انسان‌های صالح و امت‌ها را به عنوان اسوه و نمونه معرفی کرده است.

وی با بیان اینکه اگر جامعه بی قانون باشد، هرج و مرج و زندگی در جنگل محسوب می شود و بنابراین مقررات حقوقی برای مدیریت جامعه لازم و ضروری است، ابراز کرد: حقوق بدون اخلاق نمی تواند جامعه را به صورت یک اجتماع با فرهنگ و ارزشمند اداره کند.

نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری محور حقوق را عدالت و محور اخلاق را مهرورزی دانست که هر دو در ادیان الهی توصیه شده اند و در این باره گفت: جامعه ای که تنها با مقررات حقوقی و منهای اخلاق اداره شود جامعه سعادتمندی نخواهد بود زیرا همه قوانین و مقررات اسلامی برای مدیریت جامعه دو بعد اخلاقی و حقوقی را همراه دارند و مورد تاکید قرار می دهند.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم که به جایگاه حضرت مریم و حضرت عیسی (ع) اشاره دارد، ابراز کرد: نام حضرت مریم 34 مرتبه و نام حضرت مسیح 36 مرتبه در قرآن کریم آورده شده و این امر نشانگر حرمت و ارزش قرآن برای این دو شخصیت الهی است.

حجت الاسلام و المسلمین عبدخدایی افزود: اقتدا و تاسی به الگوهای رفتاری امری است که در نهاد انسان‌ها به طور غریزی و فطری وجود دارد و هر فرد و جامعه‌ای نیز در پی آن است که با یافتن الگوهایی بتواند با سرمشق قرار دادن آنها راه سعادت و کمال را بپیماید.

مدیر مدرسه علمیه جعفریه مشهد با بیان اینکه  بسیاری از جوامع به علت نفوذ الگوهای نامناسب به فساد و تباهی کشیده شده‌اند، گفت: ائمه هدی (ع) نه تنها نمونه یک انسان کامل هستند بلکه که هر یک از آن بزرگواران بسته به شرایط زمانی و مکانی، الگویی از صفات بارز انسانی‌اند، لذا در مکتب اهل بیت (ع) انتخاب الگوی صحیح مترادف با آموختن دانش می باشد.

انتهای پیام/۳۱۳/۲۴

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی