*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Wednesday, July 17, 2019
کد خبر: 484551 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۱۲/۲۱ - ۱۳:۱۸ | سرویس: استان‌ها 46
معاون فرهنگی – تبلیغی حوزه های علمیه خواهران:
برخی با تغییر معانی واژگان به دنبال تغییر فرهنگ هستند
معاون فرهنگی – تبلیغی حوزه های علمیه خواهران با بیان اینکه نگاه اسلام به زن یک تجدید حیات و احیا گری بود، گفت: باید روی گسل نسلی، ادبیات نسل جوان کار شود، چرا که با تغییر معانی و کاربردهای واژگان به دنبال تغییر فرهنگ هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری«حوزه» از اصفهان، خانم دکتر معصومه ظهیری معاون فرهنگی – تبلیغی حوزه های علمیه خواهران در نشست تخصصی اندیشوران انقلاب اسلامی ایران، در جمع طلاب، اساتید و مبلغان حوزه علمیه خواهران اصفهان اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران در بسیاری از موارد ابداع و نوآوری داشته است و در بحث خانواده و زنان وجه دیگری نیز هم اصلاح گذشته داشته است و هم ابداع و نوآوری باید طراحی و برنامه‌ریزی نیز داشته باشیم.

وی افزود: به‌رغم خلقت مساوی زن و مرد و ارزش گذاری مساوی زن و مرد در نظام خلقت و تکوین در طول تاریخ شاهد فراز و فرودهایی در مورد زنان بوده ایم که به تبع آن خانواده را نیز در بر گرفته است .

ظهیری ادامه داد: در تاریخ زن را به به الهه هایی با چهره شبیه فرشته ها وجود داشته است و او را می‌ستایند ولی از جایگاه همراهی کمتری برخوردار بوده است و با ظهور اسلام کرامت و والایی برای زن فراهم می‌شود ولی باز هم دچار فراز و فرودهایی بوده است و دوگانگی وجود داشته است یعنی گاهی زن در تحجد،عزلت و کناره گیری و گاهی  تجددگرایی فرنگی مابی و و در نتیجه حضور ابزاری زن بوده است.

وی با بیان اینکه نگاه اسلام به زن  یک تجدید حیات و احیا گری بود افزود: این احیا گری نیز در انقلاب اسلامی توسط امام خمینی صورت گرفت.

وی تاکید کرد: زن بر اساس خلاقیت ها توانمندی ها و استعدادهای خودش با جنس مقابل رقابت می کند که در نظام خانواده مکمل یکدیگر هستند و در اجتماع رقابت مثبت دارند و توانست حضور ظهور و بروز کند.

استاد حوزه و دانشگاه ابراز داشت: هنوز نتوانستیم آنچه را مورد سوال و مطالبه و تقاضای جامعه از حوزه های علمیه خواهران است را پوشش بدهیم و در سالهای اخیر به دلیل مقابله ها و هجمه ها سرعت ما کم شده است، چهار دهه انقلاب را بازنگری کردیم و ابعاد آن را مورد تحلیل قرار دادیم و در بیانیه گام دوم انقلاب گذشته را بررسی کرده و آینده نگاری شده است.

وی با اشاره به اینکه تقریبا تمام ۲۸ استان کشور برنامه تحلیل و بررسی کارنامه چهار دهه انقلاب اسلامی و زن، وضعیت موجود،  آینده نگاری را در حال انجام هستند اظهارداشت: نگاه شبهه ناک برگرفته از سوالات مقدر در حال رواج است و برای همین نیز زنان حوزوی باید فعال برخورد کنند.

وی اضافه کرد: بهترین سرمایه هر کشور نیروی انسانی است و در بحث زنان نیروی اثربخش حوزه موضوعیت دارد بنابراین اول باید ظرفیت زنان در حوزه‌های علمیه را بشناسیم توانمندی هایی را که وجود دارد شناسایی کنیم و این ظرفیت قابل اتکا و قابل اعتنا را به جامعه معرفی کنیم.

ظهیری با بیان اینکه فرهنگ یعنی پوشش لباس آداب و رسوم ما و در مقوله ای نیز دین، فرهنگ محسوب می شود گفت: فرهنگ اسلامی که برگرفته از زندگی اهل بیت، یعنی سیره اهل بیت را به سبک زندگی تبدیل کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه هدف از این نشست را نگاهی دوباره به جایگاهی که ایستاده ایم با اختصاصات موضوع انقلاب اسلامی زنان و نظام خانواده و دوم معرفی ظرفیت و سوم اعلام آمادگی در قالب تشکل های تاثیر گذار و اثربخش  در موضوع خانواده و زنان عنوان کرد.

وی افزود: آمار ازدواج پایین آمد، سن ازدواج بالا رفت، آمار طلاق بیداد می کند و اینها موضوعاتی است که باید به آن پرداخته شود، باید روی گسل نسلی، ادبیات نسل جوان کار شود، چرا که با تغییر معانی و کاربردهای واژگان به دنبال تغییر فرهنگ هستند.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی