*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Sunday, July 21, 2019
کد خبر: 486314 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۱۲/۲۸ - ۰۹:۱۱ | سرویس: استان‌ها 46
در گفتگو با استاد حوزه خواهران بررسی شد؛
چهارشنبه سوری؛ سنت یا بدعت؟!
حوزه/ استاد حوزه علمیه خواهران با بیان اینکه چهارشنبه سوری رنگ و لعاب خود را تغییر داده است، گفت: طلاب باید با آگاهی بخشی به مردم، این شادی خانمان سوزِ آمیخته با خطر و خسارت را تقبیح کنند.

خانم حسینی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری«حوزه» در اصفهان، از آتش بازى و آیین چهارشنبه سورى که از قرن‌ها پیش بین ایرانیان مرسوم بوده به عنوان یكى از اعیاد مهم ملى نام برد كه پس از اسلام نیز به خاطر ملیت و فراگیرى این رسم در تمام مرز و بوم ایران به خاطر وجهه ملى دوام و قوامش برجا ماند و گفت: با گذر زمان چهارشنبه سورى نسل به نسل رنگ و لعاب ظاهرى اش تغییر کرد.

وی ادامه داد: مراسم ویژه این روز براى همه ایرانیان آشناست و ایرانیان در شام آخرین سه شنبه سال که شب چهارشنبه سوری است اقدام به افروختن آتش و پریدن از روی آن می کنند تا به خیال خود زردی و ضعف و خستگی سال کهنه را به سرخی آتش بسپارند و نفس چهارشنبه سورى براى ایرانى‌ها، در حقیقت زایش شادمانى و سپاسگزارى از خداوند بخشنده است و به تقدس آتش بعنوان یکی از عناصر اربعه برمی گردد.

استاد حوزه علمیه خواهران با بیان اینکه در سالهای نه چندان دور، مراسم دیگری در کنار چهارشنبه سوری وجود داشت، افزود: در رسم قاشق زنی، زنان، کودکان و نوجوانان با لباس مبدل و بصورت ناشناس، به طوری که چهره شان شناخته نشود به درب منازل همسایگان میرفتند و با قاشق بر کاسه می کوبیدند، صاحب منزل با شنیدن صدای قاشق زنی، تحفه ای از آجیل، بنشن، یا غذای موجود در سفره می آورد و بدون رد و بدل شدن کلامی در کاسه یا بقچه ی قاشق زن می گذاشت و این رسم دیرین که نماد نوع دوستی و کمک به نیازمندان در شب عید بود کم کم کنار رفت و به فراموشی سپرده شد و جای خود را به مراسم خانمان سوز دیگری داد تا چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی بدل کند.

وی خاطر نشان کرد: امروز دیگر بجای شریک کردن همسایگان در آجیل و خشکبار و غذای سفره خود، در کاسه آنها ترقه و فشفشه و مواد محترقه می گذارند تا شادی خانواده هایی در این شب ها به عزا و ماتم تبدیل شود.

حسینی با اشاره به نقش طلاب و روحانیون به عنوان  نخبگان فرهنگی کشور، در تغییر باورهای خرافی مردم، متذکر شد: سزاوار است که طلاب عزیز با استفاده از ظرفیت فضای مجازی در آگاهی بخشی به مردم، این شادی خانمان سوزِ آمیخته با خطر و خسارت را تقبیح کنند.

استاد حوزه علمیه خواهران نقش صداوسیما و سایر رسانه ها نیز در اخطار و اطلاع رسانی و تغییر باورهای خرافی، مهم و قابل توجه دانست و گفت: از همه مهم تر، نقش متولیان فرهنگی کشور ایجاد فضای شادی و نشاط سالم متناسب با اخلاق و آداب جامعه اسلامی و محدود و تنگ کردن بستر آزادی های هنجارشکنانه و شادی های کاذب است.

وی در پایان  به نظر فقها و مراجع معظم درباره چهارشنبه سورى اشاره کرد و افزود: آیت الله العظمی خامنه‌ای: جواب: علاوه بر آنکه هیچ مبناى شرعى ندارد، مستلزم ضرر و فساد زیادى است که مناسب است از آنها اجتناب شود.

🔹 آیت الله العظمی مکارم شیرازی: منفعت حاصل از خرید و فروش مواد محترقه حرام_است.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه چهارشنبه سوری یک مراسم خرافی برگرفته از آیین غلط گذشتگان است و در فرهنگ اسلامی هیچ جایگاهی ندارد، یادآور شد: باید سنت هایی چون دید و بازدید، صله رحم، کمک به دیگران ترویج شود و نباید تسلیم سنت های خرافی گذشتگان شویم، خرید و فروش، حمل و نقل مواد محترقه که به منجر به ایجاد حادثه و مصدوم شدن دیگران می‌شود جایز نبوده و منفعت حاصل از آن نیز حرام است

🔹آیت‌الله العظمی بهجت (ره) : این کارها مشروعیت ندارد.

تعبیر قرآن تبعیت كوركورانه از گذشتگان، از پدران، مادران، آباء و اجداد است این هم از موضوعاتی است كه قرآن روی آن زیاد تكیه كرده و آن را منشأ لغزش های بشر می داند و سخت انتقاد می كند مثلا می گوید: آنها چنین می كویند:

«انا وجدنا آبائنا و جدنا آبائنا علی امه و انا علی آثارهم مقتدون»؛ اینها می گویند: ما پدران خودمان را بر یك طریقه‌ای یافته‌ایم و ما هم همان طریقه پدران خودمان را می گیریم و می رویم، و به تعبیر امروز سنت گرائی.

🔹آیت‌الله العظمی سیستانی: اموری که به جامعه ضرر می‌زند و موجب ایذاء مردم است مانند استعمال ترقه و خرید و فروش آن جایز_نیست.

🔹آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی (ره) : در فرض مزبور که دارای خطرات جانی و مالی است و موجب اذیت و آزار دیگران است و مخالف مقررات و قانون و نظم جامعه است جایز_نیست.

🔹آیت‌الله العظمی میرزا جواد تبریزی(ره): هیچ یک از این امور، رجحان_شرعی_ندارد و تشویق مردم به این مورد تشویق به دنیا و غافل کردن از آخرت است و این که تصور می‌کنند این امور مردم را به حفظ وطن و عزت وا می‌دارد، تصوری باطل است. آنچه مردم را به عزت می‌رساند و به حفظ وطن وا می‌دارد ایمان است و بس.

🔹آیت‌الله علوی‌ گرگانی: چهارشنبه سوری یكی از سنت‌های غلط است كه از لحاظ عقلی و شرعی هیچگونه جایگاهی ندارد و از رسوم جاهلیت است، لذا لازم است كه مؤمنین از برپایی اینگونه برنامه‌ها اجتناب_كنند، مخصوصاً اگر مشتمل بر محرمات باشد و در صورتی كه موجب وحشت مردم و زیان و ضرر شود، ضمانت هم دارد.

🔹حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی:  چنانچه این مواد موجب آزار مردم باشد، حرمت آن شدیدتر است و مراسم چهارشنبه سوری از این قبیل است و چون استفاده از این مواد،از مصادیق لهو و اسراف است، جایز_نمی باشد.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
رضا:

اصلا چهارشنبه سوری امسال در شیراز آرام نبود. من خودم چندین بار با پلیس تماس گرفتم و کلی فیلم از متخلفین گرفتم که در حال پرتاب دینامیت و نارنجک دستی به سوی شهروندان بودند. اما متاسفانه بعد از تماس های مکرر هم هیچ پلیسی در محل حاضر نشد.

شما قبلا به این نظر رای داده اید

0

0

اوقات شرعی