*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Sunday, July 21, 2019
کد خبر: 486771 | تاریخ مخابره :۱۳۹۸/۱/۷ - ۱۴:۱۸ | سرویس: بین الملل 130
مرکز اسلامی امام علی علیه السلام وین:
ارتباط با مراجع تقلید، یک وظیفه دینی برای مسلمانان است
حوزه/ درپی انتشار برخی شبهات و جنجال رسانه علیه مرکز اسلامی امام علی(ع) وین اتریش، این مرکز با صدور بیانیه ای توضیحاتی را در این زمینه ارائه داد .

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه» درپی انتشار برخی شبهات و جنجال رسانه علیه مرکز اسلامی امام علی(ع) وین اتریش، این مرکز با صدور بیانیه ای توضیحاتی را در این زمینه ارائه داد و اعلام کرد:

مرکز اسلامی ، فرهنگی امام علی(ع) بسیار متاسف است در شرایطی که سیاستمداران ، روشنفکران ، رهبران دینی، رسانه ها و مردم در سراسر جهان تلاش می کنند تا با ایجاد فضای همگرایی در جامعه، هدف افراطیون خشونت طلبی که با کشتار نمازگراران مسلمان در مساجد نیوزیلند ، خواهان ایجاد شکاف و جدایی در میان اجزای جامعه هستند را ناکام بگذارند، برخی رسانه ها به جای آنکه به این فضای همدلی و همگرایی کمک نمایند و عملاً افراط گرایی را ناکام بگذارند، راه دیگری را می پیمایند که قطعا نتیجۀ آن کمک به همگرایی و تضعیف افراط گرایان نخواهد بود!

در ادامه بیانیه آمده است: مرکز اسلامی فرهنگی امام علی علیه السلام بیش از دو دهه است که کاملاً قانونی و در کمال شفافیت به فعالیت مشغول است و همواره درب های آن بی هیچگونه محدودیتی ، به روی همه شهروندان ، بدون در نظرگرفتن اعتقادات دینی و تفاوتهای قومیتی و نژادی، گشوده بوده است و تاکنون هیچ گزارشی از سوی مراجع قانونی مبنی بر وجود گرایش های رادیکالیستی در این مرکز وجود نداشته است . انتقال فعالیتهای این مرکز به محل جدید به منظور رعایت پاره ای از ضرورتها از جمله رعایت حال همسایگان و ساکنان محترم منطقه مسکونی 6 و جلوگیری از ایجاد ترافیک ناشی از رفت و آمد مراجعه کنندگان به مرکز امام علی و نیز نگرانی از عوارض ناشی از قدمت ساختمان 160 ساله ، با طیّ مراحل قانونی و اخذ مجوزهای لازم نسبت به تغییر مکان با همان هدف و فعالیتهای سابق و با اطلاع و نظارت کامل مسئولان ذیربط صورت گرفته است.

در بخش دیگر این بیانیه تاکید شده است: امام جدید، به تازگی در مرکز اسلامی شروع به کار کرده است و در نخستین موضع گیری های رسمی به صورت کاملا شفاف ، نظر خود را پیرامون ترویج خشونت و نفرت افکنی در جامعه بیان داشته است و منطق، عدالت و انصاف اقتضا می کند همین مواضع رسمی مبنای قضاوت و داوری قرار گیرد و هرگز نمی توان و نباید کسانی را برای کاری که نکرده اند و سخنی که نگفته اند ، مورد قضاوت قرار داد.

برای هرکس که با سیستم الهیات اسلامی و نهادهای دینی مسلمانان آشنایی داشته باشد، کاملا واضح است که مرجعیت و رهبری دینی در اعتقاد شیعیان ، یک نهاد کاملا مذهبی و اعتقادی است و فراتر از سیاست ها ، حکومتها، ملیتها و نژادها قرار دارد. همانگونه که عالیجناب پاپ در میان مسیحیان کاتولیک از چنین جایگاهی برخوردار است ؛ یک مسلمان شیعه ، ارتباط با مرجع دینی را وظیفۀ اسلامی و اعتقادی خود می داند و هیچکس نمی تواند این ارتباط را فراتر از امری دینی و مذهبی ، و در قالب وابستگی سیاسی تفسیر نماید. مساجد و موسسات دینی نیز با همین منطق ، ارتباط با مراجع دینی و بهره گیری از آراء مذهبی آنان را برای خود ، یک وظیفه کاملا دینی می دانند. از دیرباز در بسیاری از کشورهای اسلامی، از جمله در ایران، مراکز فرهنگی و مذهبی متعددی وجود داشته و دارند که در ارتباط با نهادهای فرهنگی و دینی مستقر در کشورهای دیگر می باشند. از بیش از 60 سال پیش وجود مرکز فرهنگی اتریش در تهران و نیز کلیسای آلمانی زبان ، نمونه هایی از این مراکز مذهبی و فرهنگی می باشند.

همواره مراکزی که از ویژگی میان فرهنگی و بین الادیانی برخوردار بوده اند، در ایجاد تبادل فرهنگی ، گفتگوهای دینی و توسعۀ تلرانس ، اینتگراسیون و ایجاد روح دوستی نقش بسیار مهمی داشته اند و جامعۀ اتریش نیز از سابقه ای طولانی و ستودنی در این زمینه برخوردار است . امیدواریم که مطبوعات و رسانه ها نیز نقشی متناسب و مثبت در این روند ایفا نمایند.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی