*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Thursday, July 18, 2019
کد خبر: 487603 | تاریخ مخابره :۱۳۹۸/۱/۲۴ - ۲۲:۰۰ | سرویس: علمی، فرهنگی 75
راه های تربیت فرزند (۴۶)؛
اولیاء دانش آموزان این مطلب را از دست ندهند
حوزه/ کودک را از امتحان و شکست در آن نترسانید و راه های آماده شدن برای توفیق در امتحان را به وی یاد دهید. در صورت ضعف تحصیلی، باید به ریشه یابی و شناخت علّت یا علل بپردازید و سپس راه حل مناسب را انتخاب کنید.

به گزارش خبرگزاری«حوزه»، ، تربیت فرزند از مهمترین دغدغه های خانواده های ایرانی است که در شماره های گوناگون، بخش های مختلفی از راه های تربیت صحیح را تقدیم حضور مخاطبان گرامی خواهیم کرد.

 

* کودک، زنگ تفریح و اجتماعی شدن

 

ارتباط با همسالان موضوعی است که کودک در محیط خانواده آن را نمی آموزد؛ بلکه با حضور در مدرسه، و در کنار هم سالان خویش قرار گرفتن، نحوه ی ارتباط با دیگر افراد را می آموزد.

کودکان باید شیوه ی صحیح رقابت با هم سالان را بیاموزند و والدین و معلمان مدارس هم باید در این زمینه به آن ها کمک کنند. هر کودکی دارای ویژگی های خاصی است و معلمان باید پس از شناسایی این ویژگی ها، هر کدام از کودکان را در کاری خاص مشارکت دهند. در محیط مدرسه نباید تنها به درس پرداخت و در کنار آن، باید کودکان را در انجام کارهای جمعی و بازی های متنوع زنگ تفریح مشارکت داد.

شروع ارتباط کودک از سال اول دبستان تا آغاز نوجوانی (بلوغ) و بعد از آن ادامه خواهد داشت. کودک وارد جامعه ی جدیدی به نام مدرسه می شود. او در این مرحله از لحاظ شناختی، شخصیتی، عاطفی، اجتماعی رشد یافته تر می شود.

 

به طور کلی و خلاصه، او در این مرحله دارای خصوصیات زیر می باشد:

- شخصیت کودک در این مرحله رشد پیدا کرده و تحت نفوذ خانواده و هم سالان، درگیر مسائـلی چون رشد وجدان و معیارهای اخلاقی، همانندسازی نقش جنسیتی و... می باشد.

 

- محیط اجتماعی کودک در این دوره گسترش می یابد. او در این دوره با مسائل زیادی از جمله، استقلال و خودمختاری، معیارهای اخلاقی، سازگاری با محیط مدرسه و قانون مواجه است.

 

- کودک از لحاظ شناختی توان مندی های زیادی را کسب می کند (توانایی هایی هم چون درک مفهوم بقاء، وزن، حجم، شکل، تعداد، مفهوم عدد و کارکردن با اعداد، استدلال منطقی برحسب اشیاء و امور محسوس و عینی، توجه و درک دیدگاه دیگران و....

 

- چند پیشنهاد به اولیاء در تعلیم و تربیت فرزندان در دوره ی ابتدایی:

1- سعی کنید زمانی که فرزندتان از لحاظ رشد جسمی و روانی به حدّی رسیده که آمادگی لازم برای حضور در دبستان را دارد، نسبت به ثبت نام او اقدام کنید و از گذاشتن کودکان در دبستان، قبل از رسیدن به سن لازم، خودداری کنید.

 

2- به منظور آماده کردن کودک برای ورود به دبستان و تحمل دوری از محیط خانواده، فرزند خود را در دوره ی آمادگی ثبت نام کنید.

 

3- سعی کنید از وابستگی کودک به خود و خانواده، به تدریج کم کنید.

 

4- از مدرسه، برنامه ها و رفتار کارکنان آن، در مقابل کودک به نیکی یاد کنید.

 

5- نزدیک ترین دبستان را برای تحصیل فرزندتان انتخاب کنید.

 

6- اگر کودک از نظر حضور در مدرسه به ویژه کلاس اول مشکل دارد، به آرامی او را به حضور در مدرسه تشویق کنید.

 

7- با معلمان کلاس اول تماس بیشتری برقرار کنید و با آنان همکاری کنید.

 

8- به سؤالات کودک با حوصله جواب دهید و نسبت به روش های جدید تدریس آگاهی حاصل کنید و امر آموزش را به معلم واگذار نمایید.

 

9- به معلمان فرزندتان احترام بگذارید و این امر را به کودک آموزش دهید.

 

10- اگر کودک با ضعف تحصیلی روبه رو شد، به شیوه ای که معلم تجویز می کند، در منزل به فرزند کمک کنید.

 

11- امکانات مناسبی برای انجام تکالیف شب فراهم نمایید؛ عادات صحیح مطالعه و تحصیل را در کودک ایجاد کنید.

 

12- لازم است به تقویت روحیه ی فرزند خود بپردازید و اعتمادبه نفس او را تقویت کنید.

 

13- کودک را از امتحان و شکست در آن نترسانید و راه های آماده شدن برای توفیق در امتحان را به وی یاد دهید. در صورت ضعف تحصیلی، باید به ریشه یابی و شناخت علّت یا علل بپردازید و سپس راه حل مناسب را انتخاب کنید.

 

14- سعی شود به تدریج مسئولیت اموری نظیر نظافت فردی و نگه داری از وسایل شخصی بر عهده ی کودک دبستانی قرار داده شود و آنان به انجام مسئولیت های مختلف تشویق گردند.

 

15- در مورد دریافت نمره ی بیست در دروس مختلف توسط فرزند خود اصرار نورزید و کودک را وسیله ی رقابت قرار ندهید.

 

16- در اوقات فراغت خود و فرزندان، برنامه های بازدید از مراکز هنری، علمی، ورزشی و مذهبی را ترتیب دهید.

 

17- سعی کنید در ارتباط با فرزند خود رفتاری متعادل داشته باشید و از وارد آوردن فشار و داشتن انتظاری بیش از توانایی آنان، خودداری کنید.

 

18- سعی کنید با مقررات آموزشی، امتحانی و انضباطی مدارس ابتدایی آشنا شوید؛ تا کودک را در انجام آن ها یاری دهید.

 

منبع: حوزه نت

 

 

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی