*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Thursday, July 18, 2019
کد خبر: 488877 | تاریخ مخابره :۱۳۹۸/۱/۲۸ - ۰۹:۳۰ | سرویس: علمی، فرهنگی 32
یادداشت رسیده ؛
سبک زندگی علی اکبر(ع)؛ بهترین راهنمایِ بهار عمر
حوزه/ تاسی به الگو و سبک زندگی حضرت علی اکبر(ع) به عنوان اُسوه جوانان ولایی و عاشورایی، بهترین راهنمایِ دوره جوانی به عنوان بهار عمر آدمی است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، در بین فصول سال، زیباترین فصل بی شک بهار است چه آن که نماد و تجلی سرزندگی، طراوت ، رویش و زیبایی است ؛ البته همه فصل های طبیعیت زیبایی خاص خود را دارند ، اما بهار از جنس دیگری است.

در این بین، دوره جوانی را به بهار زندگی آدمی تعبیر و تشبیه کرده اند و این مساله از آن روست که جوان سرشار از نشاط و شادابی و سرزندگی است و بسیاری از افرادی که در زندگی خود در ابعاد و عرصه های مختلف موفق بوده اند، از همین مقطع و بلکه قبل از آن بر تلاش و همت خود افزوده و از لحظات این مقطع زندگی نهایت استفاده را بُرده اند.

یازدهم ماه شعبان المعظم که حقیقتاً ماه شادی و سرور اهل بیت(ع) و محبان و ارادتمندان به این خاندان عزیز است، سالروز ولادت فرزند برومند امام حسین(ع) یعنی حضرت علی اکبر(ع) است که ایشان را یوسف آل طاها(ع) نیز لقب داده اند.

درباره زندگی و رویکردها و شاخصه های رفتاری، اخلاقی و کلامی ایشان هر چند که متاسفانه منابع تاریخی اندکی به دست ما رسیده ، اما آن چه مسلم است این که حضرت علی اکبر(ع) در میان جوانان بنی هاشم، دارای روحی بلند، منشی بزرگوارانه ، تقوا و ادب و متانتی کم نظیر و بلکه بی نظیر بوده اند.

در همین منابع اندک تاریخ درباره شخصیت این بزرگوار آورده شده که جوانی خوش سیما، خوش زبان ، دلیر و شجاع و در عین حال بسیار متواضع و دارای رفتاری کریمانه بوده اند که این نشان می دهد هر کدام از این صفات را به طور خاص از یکی از پنج تن آل عبا به ارث برده اند، ، هر چند همان طور که سیدالشهدا(ع) در روز عاشورا و خطاب به لشکریان دشمن فرمودند، ایشان از نظر ظاهر و شمایل و خلق و خو و منطق و کردار، شبیه ترین افراد به رسول الله (ص) بوده اند.

نقل است که اباعبدالله الحسین(ع) در زمینه تربیت، آموزش معارف الهی و نیز انتقال مکارم و فضایل اخلاقی ایشان همچون دیگر فرزندانشان ، بسیار کوشیدند تا ایشان هر چند که معصوم نبودند اما دارای چنان فضیلت و مرتبی شدند که دوست و دشمن اهل بیت(ع) را به این خاطر دچار حیرت می کرد.

چنین ایام مسرور و شادی ، یقیناً بهترین فرصت است تا با درنگ و تاملی بیشتر در سبک زندگی و سیره اخلاقی و رفتاری این بزرگان ، بکوشیم هر چه بیشتر خود را به آن ها شبیه کنیم که اگر این گونه نباشد و تلاشی از این حیث در ما شکل نگیرد، نمی توانیم مدعی شویم که محب و ارادتمند به این خاندان هستیم.

به خصوص در رابطه با حضرت علی اکبر(ع) که والاترین اُسوه جوانان عاشورایی و ولایی هستند که دل در گرو محبت و ولایت داده و در راه دفاع از دین و ارزش های الهی ، همه وجود خویش را در صورت لزوم فدا می کنند و این فدایی دین خدا شدن البته مقدماتی دارد که باید آن ها را در طول زندگی در وجود خویش فراهم کنیم و گرنه صرف سخن گفتن و شعار دادن در این باره، فایده ای ندارد.

یکی از ویژگی ها و شاخصه های ناب دوره جوانی این است که جوان بر اساس فطرت پاک خود ، حق طلب است و در مسیر دست یابی به کمال به دنبال کسب فضیلت هاست.

نقل است که امام صادق(ع) خطاب به یکی از یاران خویش که سعی بسیاری در راستای نشر و تبلیغ تعالیم اسلامی داشت، فرمودند: "تبلیغ خود را به نسل جوان معطوف دار، به این خاطر که جوانان زودتر حق را می پذیرند و سریع تر به خیر و صلاح می گرایند"

تاکید حضرت در این حدیث گهربار به خوبی نشان می دهد که جوان به جهت وجود صفای باطن ، میل شدیدی به فضیلت خواهی و بلندمرتبگی دارد و البته باید مراقب بود که وسوسه ها و دام های شیاطین انسی و جنی باعث انحراف جوان از این مسیر ارزشمند نشود.

جوانان از این منظر چنانچه با چراغ قوه ایمان و بصیرت در مسیر پر پیچ و خم زندگی حرکت کنند و دست در دست ولایت داشته باشند، قطعاً به سعادت دنیا و آخرت می رسند و در صورت لغزش های کوچک نیز مورد عنایت و شفاعت اهل بیت(ع) همچنین حضرت علی اکبر(ع) قرار خواهند گرفت.

۳۱۳/۸

 

 

 

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی