*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ \ ۲۱ شوال ۱۴۴۰ \ Tuesday, June 25, 2019
کد خبر: 492790 | تاریخ مخابره :۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۰:۳۹ | سرویس: علمی، فرهنگی 32
یادداشت رسیده؛
اساسی ترین شرط حیات انقلاب اسلامی
حوزه/ اگر در جامعه ای آن هم با رویکرد انقلابی و اسلامی، افراد چه در بستر جامعه و چه در سطوح عالی حاکمبت نسبت به یکدیگر بی تفاوت باشند، طومار آن انقلاب و حکومت قبل از اینکه توسط دشمن خارجی پیچیده شود، توسط عوامل ناآگاه سکولار و ناخواسته دست نشانده دشمن پیچیده خواهد شد.

خبرگزاری حوزه/ از آنجا که برای هر چیز می توان یک شکل و ظاهر و یک باطن و محتوا در نظر گرفت، دین نیز از این قاعده مستثنی نبوده، به عبارتی و به اعتباری می توان از نماز، روزه، حج و ... به ظاهرِ دین و از مفاهیمی چون اعتقاد قلبی به خدای متعال، ایثار و صداقت، راستی و امانت، ادای قرض، تحمل مشکلات، صبر، صله رحم و ... به محتوای دین یاد کرد. (۱)

از جهتی برای انقلاب اسلامی نیز می توان یک پوسته یا شکل و یک هسته یا محتوا در نظر گرفت که از شکل و ظاهر آن می توان به وجود پررونق و کاربردی مساجد و مراکز مذهبی و حتی ساختار و نوع چیدمان مذهبی اداری و پزشکی و مراکز علمی و نظامی و ... یاد نمود و نیز از هسته و محتوای انقلابی می توان به وجود رفتارهایی یاد نمود که در حوزه فعالیت های اجتماعی مورد تأکید و تأیید دین باشد.

برای توضیح بیشتر و به عنوان مثال از محتوای غنی در حوزه اجتماعی می توان به رفتارهایی چون عدالت و ایثار و امر به معروف و نهی از منکر و ادای امانت، دستگیری ضعفا و عفو و گذشت، تغافل در اجتماع، صداقت و راستی در گفتار و کردار و ... نام برد.

با این حساب همانگونه که می طلبد دین دارای یک نظام محتوایی عمیق و لازم الاجرا باشد، انقلاب اسلامی که خود حاصل و ثمره ایدئولوژیکی دین می باشد، قطع به یقین می طلبد برای ادامه حیات خویش از محتوای عمیق و دقیق موازی با محتوای دینی برخوردار باشد.

با تصور محتوا برای انقلاب اسلامی می توان از مقوله امر به معروف و نهی از منکر به عنوان محتوایی ترین امر (۲) در آن یاد نمود.

چه بسا که اگر در جامعه ای آن هم با رویکرد انقلابی و اسلامی، افراد چه در بستر جامعه و چه در سطوح عالی حاکمبت نسبت به یکدیگر بی تفاوت باشند، طومار آن انقلاب و حکومت قبل از اینکه توسط دشمن خارجی پیچیده شود، توسط عوامل ناآگاه سکولار و ناخواسته دست نشانده دشمن  پیچیده خواهد شد. (۳)

برای توضیح بیشتر پیرامون اساسی ترین محتوا در انقلاب اسلامی و تبیین جایگاه امر به معروف و نهی از منکر می توان به نظام فرهنگی، سیاسی و اقتصادی آن اشاره نمود که به نظر می رسد تک تک آحاد جامعه برای طول عمر بخشیدن به انقلاب اسلامی و دوام امنیت آن در حوزه جان و مال  افراد ضروریست ترازهای فرهنگی هم جهت با اقشار متدین جامعه و الگوهای سیاسی برخواسته از بطن دین و مدل های ایده آل اقتصادی را از یکدیگر مطالبه نمایند و هرگونه انحراف از آن معیارهای مطلوب را با جدیت تمام اصلاح نمایند.                                                                                                                                                        

 

منابع:

1-  تفاسیر المیزان ، نور، تسنیم، نمونه ذیل آیه ۲۰۰ آل عمران  و ۸ مائده ، اعراف ۱۵۷ و نحل ۱۹۰

2- نهج البلاغه : و َما أعمالُ البِرِّ كُلُّها وَ الجِهادُ فى سَبيلِ اللّه‏ِ عِندَ الامرِ بِالمَعرُوفِ و َالنَّهىِ عَنِ المُنكَرِ إِلاّ كَنَفثَةٍ فى بَحرٍ لُجِّىٍّ؛ همه كارهاى خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهى از منكر چون قطره‏ اى است در درياى عميق.

۳- کافی : إِذَا لَمْ يَأْمُرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ لَمْ يَنْهَوْا عَنِ الْمُنْكَرِ وَ لَمْ يَتَّبِعُوا الْأَخْيَارَ مِنْ أَهْلِ بَيْتِي سَلَّطَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ شِرَارَهُمْ فَيَدْعُوا خِيَارُهُمْ فَلَا يُسْتَجَابُ لَهُمْ/ هرگاه (مردم) امر به معروف و نهى از منكر نكنند، و از نيكان خاندان من پيروى ننمايند، خداوند بدانشان را بر آنان مسلّط گرداند و نيكانشان دعا كنند امّا دعايشان مستجاب نشود .

 

به قلم: حجت الاسلام محمدی، کارشناس ارشد فلسفه و کلام

  

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی