*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۴ شوال ۱۴۴۰ \ Tuesday, June 18, 2019
کد خبر: 492908 | تاریخ مخابره :۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۶:۰۷ | سرویس: استان‌ها 40
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی:
مهمترین بستر انتقال حماسه جبهه ها به مردم، رسانه ها بودند
حوزه/ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی مهمترین بستر انتقال حماسه جبهه ها به مردم را صدا و سیما و رسانه ها برشمرد و گفت: تیتر «خرمشهر آزاد شد» که در نیم صفحه روزنامه ها چاپ شد در دست مردم به عنوان پرچم قرار می گرفت و این نشانگر کارکردهای شایسته حوزه اطلاع رسانی و مطبوعات بود.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از بیرجند، نشست تخصصی رسانه، دفاع مقدس و مقاومت به مناسبت فرارسیدن سوم خرداد و سالروز آزادسازی خرمشهر و با هدف بررسی نقش رسانه ها در دفاع مقدس برگزار شد.

محمدرضا فخر مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان جنوبی در ابتدای این نشست اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس یکی از بازوهای بسیار مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی در ترغیب و تشویق مردم جهت حضور در جبهه های نبرد و دفاع از کیان جمهوری اسلامی، رسانه هایی بودند که فعالیت می کردند.

وی با بیان اینکه به هیچ وجه نقش رسانه ها را به صورت عام نمی توانیم حذف کنیم و یا نادیده بگیریم، افزود: هرجا خاطره و یادی از رزمندگان در دوران دفاع مقدس می بینیم به برکت حضور بسیار عالمانه مجدّانه و مجاهدانه اصحاب رسانه اعم از شنیداری، نوشتاری و رسانه ملی است.

ناصر نبی زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی نیز در ادامه با اشاره به اینکه ایام سوم خرداد ایام خاطره انگیزی است برای ملت چراکه ایام فتح خرمشهر و سلسله شکست هایی است که دشمن متحمل شده است، اظهار داشت: از این تاریخ به بعد وضعیت جنگ به سود نیروهای اسلام تغییر کرد.

وی مهمترین بستر انتقال این حماسه به مردم را صدا و سیما و رسانه ها برشمرد و یادآور شد: تیتر «خرمشهر آزاد شد» که در نیم صفحه روزنامه ها چاپ شد در دست مردم به عنوان پرچم قرار می گرفت و این نشانگر کارکردهای شایسته حوزه اطلاع رسانی و مطبوعات بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی بیان داشت: پیروزی انقلاب شکوهمند ایران و برقراری نظام جمهوری اسلامی تا زمان شروع جنگ تحمیلی به دو سال هم نکشید و در این مدت آشفتگی های متعددی در همه قسمت های حاکمیت و کشور وجود داشت که شرایط را به سمتی برده بود که حمله دشمن به نوعی یک عملیات غافلگیرانه برای مدیریت نظام و ایران محسوب می شد.

نبی زاده با بیان اینکه اگر رهبری های پیامبرگونه امام نبود مطمئنا تمام شرایط و تحلیل و تبیینی که دشمن انجام داده بود می توانست عملی شود و بخش های عظیمی از کشور دچار معضل و مسئله شود گفت: حتی شاید بخش های مهمی از کشور از بدنه ایران جدا می شد.

وی اضافه کرد: این رهبری که متکی به خیل عظیم مردم و انقلاب بود به سرعت انسجام ملی که نقلاب ایجاد کرده بود، نیرویی از ایمان را که در جوانان و مردم آزاد کرده بلافاصله به میدان کشاند و توانست موج اول دشمن را مهار کند تا از حالت انفعالی به حالت تهاجمی دربیاید و در مدت کوتاهی شاهد عملیاتی باشیم که به آزادسازی بخش عظیمی از سرزمین های جمهوری اسلامی ایران منتهی شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی عملکرد حوزه مطبوعات در چند حوزه خاص اعم از انتقال اخبار، گسترش و عمق بخشی به روحیه مقاومت مردم، تهییج و افزایش روحیه مردم، حفظ فضای معنوی جبهه ها و انتقال آن  به جامعه عنوان کرد و گفت: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران وظیفه تشکیل ستاد تبلیغات جنگ را برعهده گرفت و برای سیاستگذاری در حوزه جنگ تشکیل شد.

نبی زاده تصریح کرد: البته همه ستاد تبلیغات جنگ خبرگزاری ایرنا نبود و بخش عظیمی از صدا و سیما و روزنامه ها و نشریات نیز در این حوزه حضور فعال داشتند.

وی وظیفه اصلی این ستاد را ایجاد بستر مطمئن برای انتقال اخبار، رویدادها و فعالیت های جبهه و جنگ به بدنه جامعه دانست و افزود: در واقع وظیفه این ستاد سعی در خارج کردن فضای یک صدایی مطبوعات خارج از ایران داشت چراکه این رسان ها به طور مستقیم در اختیار جریان تبلیغاتی دشمن قرار داشتند و  روندهای خاص و جهت داری را در حوزه جنگ منتشر می کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ادامه داد: البته در دفاع مقدس مطبوعات با همه مشکلاتی که داشتند از حرفه ای گری خاصی هم برخوردار شدند و این ستاد گروه «چهل شاهد» توسط بدنه تبلیغات جنگ را تعلیم داد و به آنها دوربین هایی دادند و به جبهه ها رفتند و همراه رزمندگان در خطوط اول جبهه ها حضور یافتند.

نبی زاده خاطرنشان کرد: از سال 61 به بعد نشریات تخصصی حوزه جنگ به وجود آمد و فضای رسانه حرفه ای تر شد.

انتهای پیام/م

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی