*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۷ شوال ۱۴۴۰ \ Thursday, June 20, 2019
کد خبر: 494465 | تاریخ مخابره :۱۳۹۸/۳/۲۰ - ۱۱:۰۸ | سرویس: علمی، فرهنگی 75

قطعي بودن ورودِ «کافران» و «منافقان» به جهنّم
حوزه/ علت قطعي بودن ورود كافران و منافقان به جهنّم اين است كه مهمترين و گسترده ترين سرچشمه گناه و آلودگى ها همين كفر و نفاق است.

خبرگزاری «حوزه» تقدیم می کند:

پرسش :

چرا ورود «کافران» و «منافقان» به جهنّم قطعی است؟

پاسخ اجمالی:

علت قطعي بودن ورود كافران و منافقان به جهنّم اين است كه مهمترين و گسترده ترين سرچشمه گناه و آلودگى ها همين كفر و نفاق است؛ زيرا تا چراغ ايمان درون جان انسان روشن نشود و از شرك، كفر و نفاق خالص نگردد انگيزه مؤثرى براى كار خير نخواهد بود و به جاي آن، انگيزه هاى مادى و شهوات بر او حاكم خواهد بود. «كُفر» به معناى پوشاندن حق و «نفاق» به معناى دوگانگى ظاهر و باطن مهمترين سدّ راه اصلاح در جوامع انسانى هستند.

پاسخ تفصیلی:

نخستين گروهى كه روانه دوزخ مى شوند، كافران و منافقان هستند. «قرآن مجيد» در آيه 14 سوره «نساء» مى فرمايد: «اِنَّ اللهَ جَامِعُ الْمُنَافِقِينَ وَ الْكَافِرِينَ فِي جَهَنَّمَ جَمِيعاً»؛ (خداوند منافقان و كافران را همگى در دوزخ جمع مى كند)، و در آيه 49 سوره «توبه» مى خوانيم: «وَ اِنَّ جَهَنَّمَ لَمُحِيطَةٌ بِالْكَافِرِينَ»؛ (جهنّم، كافران را احاطه كرده است)، و در سوره «نساء» آمده است: «اِنَّ الْمُنَافِقِينَ فِي الدَّرْكِ الْأَسْفَلِ مِنَ النَّارِ وَ لَنْ تَجِدَ لَهُمْ نَصِيراً»(1)؛ (منافقان در پائين ترين مرحله دوزخند و هرگز ياورى براى آنها نخواهى يافت).

در حقيقت مهمترين و گسترده ترين سرچشمه گناه و آلودگى ها همين كفر و بى ايمانى و نفاق است؛ زيرا تا چراغ ايمان درون جان انسان را روشن نسازد و از شرك، كفر و نفاق خالص نگردد انگيزه مؤثرى براى كار خير نخواهد داشت و تنها انگيزه هاى مادى و شهوات بر او حاكم خواهد بود و نتيجه حاكميت چنين انگيزه هايى - كه نمونه هاى آن را در جنايات جنايتكاران دنياى امروز كاملا با چشم مى بينيم - بر كسى پنهان نيست.

«كُفر» به معناى پوشاندن حقّ و «نفاق» به معناى دوگانگى ظاهر و باطن (تظاهر به ايمان و پنهان داشتن كفر) مهمترين سدّ راه اصلاح در جوامع انسانى است، لذا بسيارى از آيات مربوط به دوزخ و دوزخيان ناظر به اين دو گروه است.(2)

پی نوشت:

(1). سوره نساء، آيه 145.

(2). گردآوري از كتاب: پيام قرآن‏، مكارم شيرازى، ناصر، تهيه و تنظيم: جمعى از فضلاء، دار الكتب الاسلامية‏، تهران‏، ‏1386 شمسی‏، چاپ: نهم، ج 6، ص 280.

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی