*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ \ ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۰ \ Saturday, July 20, 2019
کدخبر : 491835
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۸/۲/۲۱ - ۲۳:۵۴
حجت الاسلام هاشمی در دیدار طلاب با رهبر معظم انقلاب مطرح کرد:
استفاده بیشتر از طلاب جهادی در ارکان مختلف حوزه
حوزه/ یکی از سخنرانان دیدار طلاب با رهبر معظم انقلاب بر لزوم حضور بیشتر طلاب جهادی و با بصیرت عالم و فاضل در امور مختلف آموزشی و مدیریتی حوزه شد.
دانلود

به گزارش خبرگزاری«حوزه»، حجت الاسلام سید محمد هاشمی یکی از سخنرانان در دیدار رمضانی حوزویان با رهبر معظم انقلاب بود که متن سخنان وی بدین شرح است:

حوزه های علمیه جایگاه و نقش مهمی در تحقق انقلاب اسلامی ایران داشته و به درستی حوزه را مادر انقلاب نامیدند.

همان طوری که حوزه های علمیه اصل و منشا آغاز و پیدایش انقلاب اسلامی هستند عامل مهمی در تداوم انقلاب و ارزش های متعالی آن محسوب می شوند.

در تمامی برهه هایی که انقلاب با مخاطرات و تهدیدات مواجه شده حوزه های علمیه به ویژه طلاب و فضای جوان و مجاهد و انقلابی به اشکال مختلف در دفاع از انقلاب و ارزش های انقلاب مقابل دشمن خارجی و عناصر فریب خورده داخلی پا به میدان نهاده و از نظام اسلامی محافظت نمودند.

دشمن با درک این اهمیت و جایگاه والای روحانیت تلاش می نماید تا برای پیشبرد اهداف شوم خود، انقلاب اسلامی را از درون خشکانده و همان عاملی که باعث پیروزی و تحقق انقلاب شده را به عامل زوال نظام و انقلاب تبدیل نماید.

از پیشران های آنتی تز انقلاب اسلامی در حوزه های علمیه، خنثی سازی و تعطیل نمودن متعدد شاخص های انقلابی گری، تضعیف ظرفیت حرکت های انقلابی و جهادی پیشکسوتان جهاد و شهادت و خاموش نمودن شور و حضور انقلابی و روحیه جهادی و روح و فرهنگ و تفکر بسیجی به عنوان عامل اصلی ماندگاری انقلاب اسلامی می باشد.

آقای ما، امروز طلاب جوان و انقلابی و جهادی در میدان های تبلیغی رزمی جبهه مقاومت و دفاع از حرم، حدود و مرز شمال و غرب و جنوب شرق، اردوهای راهیان نور و جهادی مناطق محروم و حوادث و بلایای طبیعی و مقابله با بحران های فکری در حوزه های علمیه، به عنوان مهمترین سرمایه بالفعل و بالقوه نظام اسلامی، نقش برجسته ای دارند و باید محور اداره حوزه علمیه باشند؛ به طوری که جهت حرکت علمی مدیریتی حوزه ها، باید به سمتی باشد که نهاد حوزه و روحانیت با الهام گیری از رشادت ها، شجاعت ها و شهادت طلبی ایام دفاع مقدس آمادگی همه جانبه برای مجاهدت در راه انقلاب و دین در طلاب جوان تر داشته باشند.

اردوهای حفظ انسجام و آمادگی های دفاعی و انتقال حماسه ها و فرهنگ دفاع، جهاد و مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان و اتخاذ برنامه های مصونیت بخش فکری و سیاسی با محوریت پیشکسوتان دوران دفاع مقدس برای طلاب جوان تر به منظور مقابله با بحران های فکری در حوزه های علمیه، مع الاسف جانمایی نشده و متولی قابلی ندارد.

آنجا که بر اساس اصل آتش به اختیار هم اقدامات جهادی و انقلابی در موقعیت های خاصی در حوزه های علمیه طراحی و عملیاتی می شود گاهی به شکل بی رحمانه این حرکت های انقلابی، شور و حضور جهادی با فرهنگ افراطی گری مقایسه می شود.

ضمن ارج نهادن به دلسوزی های مراجع بزرگوار وتلاش های صورت گرفته از سوی مدیران و اساتید محترم در حوزه به نظر می رسد که یکم؛ ساختار مدیریت و نظام علمی و آموزش حوزه باید برنامه ای مشخص و عملیاتی برای حفظ، ارتقا و توسعه شور و حضور انقلابی و روحیه مقاومت و ایستادگی همه جانبه و حساسیت در مقابل دشمنان طراحی نماید که لازمه این مهم، نگاه تحولی در ساختار و سازمان مدیریت آموزش و تربیت حوزه های علمیه است.

دوم، لزوم ایجاد یک مرکز توانمند برای حفظ انسجام و مدیریت ظرفیت های جهادی و انقلابی و پیوند نسل اول و دوم انقلاب با نسل های بعدی و باز آرایش آن متناسب با رسالت انقلاب اسلامی و با نگاه به آینده از ضرورت های تحولی در حوزه های علمیه است.

سوم، تیم متولیان اداره دستگاه های حوزوی نیازمند به تجدید حیات، با تزریق روحانیون و فضلای جوان تر با شاخصه روحیه جهادی و انقلابی و توانمندی های علمی و معرفتی و بصیرتی است.

چهارم، تشکیل بدنه کارشناسی جوان از میان روحانیون و طلاب با شور انقلابی جهت بازنویسی سیاست ها، برنامه ها ماموریت ها و راهبری تصمیمات با هدف تامین نیازهای گام دوم انقلاب و تدارک برنامه های بر زمین مانده گام اول ضروری است.

پنجم، ترمیم شکاف نسلی میان مسئولان و مدیران و متولیان تدوین برنامه ها، سیاست ها، ماموریت ها و میان طلاب و روحانیون جوان و انقلابی آگاه به زمان و حوادث که از جرات، جسارت علمی و قدرت ایستادگی و مقاومت بیشتری برای مقابله با دشمن برخوردارند؛ این شکاف نسلی درصد زیادی از ظرفیت های مادی، معنوی و انسانی نهاد حوزه و روحانیت را نه تنها به هدر می دهد بلکه موجب صف بندی دو طرز تفکر در عرصه های علمی، مدیریتی، آموزشی و تبلیغی و بصیرتی در درون حوزه های علمیه شده است.

ششم، ایجاد پلی روان تر، مستمر و موثرتر بدنه جوان انقلابی و جهادی حوزه های علمیه با حضرت عالی جهت تحقق جهاد علمی و دفاعی در عرصه های مخلتف است.

در انتهای عرایض خود حامل خواسته طلاب رزمنده و بسیجی و انقلابی و جهادی حوزه هستم که خواستار دیدار با شما عزیز جان می باشند و سالها است منتظر یک دیدار از جنس فرمانده و سربازان استشهادی شما هستند.

 

ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نمایش نظرات
اوقات شرعی