*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ \ الأحد ٢ رمضان ١٤٣٨ \ Sunday, May 28, 2017
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۱)؛ واکنش آیت الله اصفهانی به اقدام یک تروریست حوزه/ اسلام دین اخلاق مداری است و برای فرد مظلوم حقوق لازم را تعیین کرده است تا حق کسی ضایع نگردد، اما در آن تاکید شده است فراتر از حقوق شرعی و قانونی امری به نام بخشش و گذشت وجود دارد که بهتر از انتقام است.
۱۳۹۶/۲/۳۱ - ۱۶:۲۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۰)؛ دقت در مصرف بیت المال به سبک امام خمینی حوزه/ در زندگی از اسراف و حرمت آن بسیار شنیده‌ایم و خود را مصون از این گناه میدانیم، اما اگر کمی بیشتر دقت کنیم، می‌بینیم در طول شبانه‌روز فراوان اسراف می‌شود ولی متوجه آن نیستیم از آن کاغذهایی که جای خالی دارد و دور ریخته می‌شود تا آبی که هنگام وضو و مسواک هدر می‌رود.
۱۳۹۶/۲/۲۶ - ۰۸:۲۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۹): نهی از منکر آیت‌الله غفاری با دستان بسته حوزه/ امربه معروف و نهی از منکر دو فریضه مهم هستند که گاهی ترس و خجالت بیجا موجب ترک این واجب می‌شود، اما مؤمن می‌تواند با رعایت تمامی شرایط امر به معروف و نهی از منکر با توکل بر خدا بر ترس و خجالت خود فائق آید و به تکلیف شرعی خود عمل نماید.
۱۳۹۶/۲/۲۳ - ۱۷:۴۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۸)؛ حکایت جالب مرحوم بافقی از کاربرد توکل حوزه/ گرچه آیات و احادیث ما را به توکل و اعتماد به خداوند متعال دعوت می‌کنند اما شاید بسیاری هنوز باور جدی و عملی نسبت به این توکل پیدا نکرده‌ایم، شاید با کمی تأمل در زندگی بزرگان و اعتماد آن‌ها به خداوند در زندگی به این باور نزدیک شویم.
۱۳۹۶/۲/۲۰ - ۱۵:۳۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۷)؛ مناظره به سبک میرزای شیرازی و آخوند خراسانی حوزه/ یکی از مسائل اخلاقی که در سازندگی انسان تأثیر بسزایی دارد، فروتنی و تواضع است. اهمیت این صفت اخلاقی در مقام شاگرد آن چنان است که حتی اگر لغزشی از استاد دید، نادیده بگیرد و چه زیباست استادی که پس از پذیرش اشتباه خود متواضعانه عذر خواهی کند.
۱۳۹۶/۲/۱۸ - ۱۰:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۶)؛ فقط برنج کوپنی مصرف می کنیم حوزه/ کسی نمی دانست که ایشان کیست! چون نوبت به همسر آقا رسید، به اتاق پزشک مراجعه کردند، دکتر پس از معاینه، گفت: برای مداوای این فرزند، روزی یک لیوان لعاب برنج به او بدهید.
۱۳۹۶/۲/۱۶ - ۱۲:۵۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۵)؛ احترام به همسر به سبک آیت الله میرزا جوادآقا تهرانی حوزه/ مومن واقعی باید نسبت به همسر خود با عطوفت برخورد کند وخواسته های او را در حد توان تا جایی که از خط قرمز اسلام نگذشته برآورده سازد، زیرا زنان روحیه ای لطیف دارند که ممکن است با اندکی بی مهری خدشه دار گردد و زندگی مشترک را به خطر بیندازد.
۱۳۹۶/۲/۹ - ۱۴:۴۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۴)؛ واکنش مرحوم درچه ای به پذیرایی که شبهه رشوه داشت! حوزه/ از بارزترین فسادهای مالی که مشکل بسیاری از جوامع بشری بوده و از قدیم حتی قبل از اسلام و تا کنون وجود دارد مسئله ارتشاء است که تاکنون به کشور ضررهای زیادی زده است، البته گره این مشکل فقط با تعبد و تدین عموم مردم و خودداری از مال حرام، باز می‌شود.
۱۳۹۶/۲/۶ - ۰۹:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۳)؛ ماجرای پیشنهاد پیغمبری به ابو علی سینا حوزه/ از موهبت های ارزشمند الهی، ارسال رسل از ناحیه خالق بی همتاست، زیرا مسیر هدایت را نمایان می‌کند و با اطاعت از آنان راه سعادت پیموده می شود، اطاعت مردم از رسول نیز لطف پروردگار است والا هیچ فردی بعد از گذشت چهارده قرن مطیع فرامین شخص دیگری نمی شود.
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۵:۱۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۲)؛ وقتی وعده خداوند در این آیه محقق می‌شود حوزه/ خداوند منان بر ما منت نهاده و در قرآن کریم وعده داده است؛ هر کس کار خیری انجام دهد به او ده برابر پاداش بدهد و در برابر هر گناهی فقط یک کیفر بدهد اما باز هم برخی از ما به سوی گناه می رویم و کیفرمان از پاداشمان پیشی می گیرد.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۰۹:۳۲
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۱۱)؛ فقیرنوازی به سبک آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) حوزه/ انفاق و دستگیری از مستمندان صفتی نیکو برای مؤمنان است که مورد تأکید فراوان قرآن قرار دارد و جدای از دین نیز امری پسندیده که جامعه را از فقر خارج می‌کند و نیز باعث برکت در زندگی نیکوکاران می‌شود.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۱۰:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۱۰)؛ اعتراض مرحوم راشد به قیمت کارشناسی منزلش! حوزه/ مجموعه‌ای از اموال عمومی که تحت نظر دولت قرار دارد، به عنوان بیت‌المال و امانت الهی در دست مسئولین و کارمندان و عموم مردم قرار گرفته است. همه افراد موظف‌اند تمام سعی خود را بکنند تا این امانت، حفظ و در موارد نیاز مصرف شود.
۱۳۹۶/۱/۲۷ - ۱۰:۳۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۰۹)؛ اصرار علامه طباطبایی بر تکیه نزدن بر متکا! حوزه/ اطرافیان ما انتظاری جزء اینکه به آن‌ها احترام بگذاریم و نسبت به آنان توجه داشته باشیم از ما ندارند و به‌راحتی با قدردانی از آن‌ها می‌توان انس و الفت را فزونی بخشید؛ در ضمن احترام گذاشتن و تکریم هم نوع نشانه عظمت و بزرگواری خود شخص است.
۱۳۹۶/۱/۲۶ - ۰۹:۴۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۰۸)؛ فقرا و اعیان شهر بر سر یک سفره! حوزه/ برخی مناسبات دنیایی باعث شده بین افراد اختلاف طبقاتی به وجود بیاید، مثلاً یکی ثروتمند است و دیگری مستمند، یکی مدیر است و دیگری کارگر و ... اما باید توجه داشت این مقامات دنیایی نزد پروردگار هیچ ارزشی ندارد و ملاک قادر متعال تقوای افراد است.
۱۳۹۶/۱/۲۴ - ۱۰:۱۳
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۰۷)؛ علاقه شدید شهروندان فرانسوی به امام خمینی(ره) حوزه/ دین پویا و کامل اسلام چهارچوب و مسیر مشخصی را برای پیروانش ترسیم کرده که اگر به آن عمل کنند و مصداق آشکار مؤمن حقیقی شوند نه تنها محبوب دل‌ها می‌شوند بلکه این اشخاص بهترین تبلیغ برای دین می‌باشند بدون آن‌که به زبان امرونهی کنند.
۱۳۹۶/۱/۲۱ - ۱۷:۱۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۰۶): مردانگی میرزای شیرازی در مقابل شخصی خطاکار حوزه/ چشم‌پوشی از خطای دیگران و نادیده گرفتن اشتباه اطرافیان صفتی بس نیکو و گران‌بهاست، این صفت مختص افرادی است که در خودشان ملکه بزرگواری و رادمردی را پرورانده‌اند و زندگی خود را با اشتباهات دیگران تلخ نمی‌کنند.
۱۳۹۶/۱/۱۳ - ۱۹:۵۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۰۴): گریه شخص مؤمن در برابر آیه‌ای که نازل شد حوزه/ یک مؤمن واقعی باید در برابر دین خدا سخاوتمند باشد و آن را هم برای خود و هم برای دیگران بخواهد و مؤمنین و مؤمنات را امر به نیکی و نهی از بدی کند و البته اول باید از خوش و خانواده‌اش شروع کند، همان‌گونه که لقمان حکیم پسرش را نصیحت کرد.
۱۳۹۶/۱/۱۲ - ۱۱:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۰۳): ماجرای تعهد شيخ عبدالكريم حایری به شاگردش حوزه/ هیچگاه اسلام مانع استفاده از امکانات حلال دنیایی نبوده است بلکه تأکید دارد که از حلال خدا بهره‌مند شوید و فقط از محرمات دوری کنیدt اما فرق زیادی است بین استفاده کردن از محللات دنیا که بلامانع است و تعلق‌خاطر پیدا کردن به آن‌که مذموم و قبیح است.
۱۳۹۶/۱/۱۱ - ۱۶:۱۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۰۲): عاقبت امر دو هم مباحثه، وزارت و عزلت حوزه/ بدیهی و مسلم است که هر آنچه از زندگی دنیا نزد انسان می‌باشد، بی‌ارزش است، از مال و ثروت گرفته تا جایگاه و مقام دنیوی و اگر شخصی آن را برای خدا بخواهد و از سرمایه و منصب خود در راه او استفاده کند، سعادتمند است.
۱۳۹۶/۱/۱۰ - ۱۵:۵۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۰۱): چراغی که جایگزین برق انگلیسی شد! حوزه/ از مباحثی که همواره مورد اهمیت بوده و در همه ادوار به آن بها داده‌شده است، استقلال مسلمین است به این معنا که مسلمین زیر سلطه کفار نباشند و این مسیر سختی‌های خاص خودش را دارد و گاهی باید برای این استقلال از برخی امکانات و رفاه چشم‌پوشی کرد.
۱۳۹۶/۱/۹ - ۱۳:۵۰
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس