*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ \ ۱۶ رمضان ۱۴۴۰ \ Wednesday, May 22, 2019
آیه ها و آینه ها (۳۸۷)؛ اطاعت شاه ‌عباس از دستور مقدس اردبیلی حوزه/ اینکه انسان در بین مردم جامعه فردی محبوب و دوست‌داشتنی یاشد، آرزوی قلبی بسیاری از افراد است. خالق حکیم راهکاری ساده، اما ظریف در اختیار بندگان قرار داده تا به فردی دل‌نشین تبدیل شوند و حتی نزد بسیاری از ستمکاران نیز محبوب شوند.
۱۳۹۷/۴/۷ - ۰۴:۲۰
آیه ها و آینه ها (۳۸۷)؛ ماجرای هدیه وزیر برای به دنیا آمدن فرزند سید رضی! حوزه/ اینکه بشر ذاتاً محتاج است و همواره در طول زندگی به کمک اطرافیان نیاز دارد، قابل‌انکار نیست اما این احتیاجات بسته به توقعات انسان و دنیا طلبی یا مناعت طبع افراد دچار کاهش و افزایش می‌گردد که طبیعتاً هر چه توقع انسان کمتر باشد، عزت‌نفس او بیشتر است.
۱۳۹۷/۴/۵ - ۰۶:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۸۶)؛ نامه‌ ای که میرزا جواد آقا ملکی تبریزی را ناراحت کرد حوزه/ تعبیر آیات و روایات بسیاری در اسلام چنین است که دنیا محل گذر و مجموعه‌ای از لذائذ زودگذر و محدود است و در سوی دیگر آخرت جهانی است جاودان و ابدی که انسان در آن به اوج کمال و دارایی می‌رسد که بالاتر از آن وجود ندارد و مسلم است برتری آخرت بر دنیا.
۱۳۹۷/۴/۳ - ۰۶:۵۰
آیه ها و آینه ها (۳۸۵)؛ اشکالی که سید جمال خوانساری را عالمی بنام کرد حوزه/ باید بی چون چرا پذیرفت که سعی و تلاش تنها راه رسیدن به کمال و موفقیت در امور دنیوی و اخروی می‌باشد و هر کس چه به دنبال آخرت باشد و چه دنبال دنیا و لذائذش، راهی جز همت بلند و کوششی مستمر ندارد اگر بدون تلاش به بهره‌ای هم برسد آن چیز برایش ماندگار نخواهد بود.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۰۱:۰۰
آیه ها و آینه ها (۳۸۴)؛ چگونه به استاد خود احترام بگذاریم؟ حوزه/ شکی نیست افرادی که زندگی خود را وقف تعلیم و تعلم کردند و تمام سعی تلاششان این بوده که بتوانند بسیاری را از دنیای نادانی به سوی عالم علم سوق دهند، در اموزه های ما بسیار محترم‌اند تا جایی که خداوند در اولین آیات مصحف شریف، خود را به‌عنوان معلم معرفی می‌کند.
۱۳۹۷/۳/۲۶ - ۰۸:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۸۳)؛ جواب اشکال لا ینحل بر روی برگ چنار حوزه/ شاید هیچ انسانی در این جهان نتواند ادعا کند که در زندگی سختی و مصائب نداشته است زیرا مشکلات عنصر لایزال زندگی دنیایی است اما همان‌طور که قرآن کریم به آن اشاره کرده بلکه بسیاری از ما تجربه کرده‌ایم، همواره در دل صدف سختی‌ها، مروارید آسایش برق می‌زند.
۱۳۹۷/۳/۱۶ - ۱۷:۲۵
آیه ها و آینه ها (۳۸۳)؛ عالمی که خانه‌اش با حصیر، فرش شده بود! حوزه/ ساده و بی‌آلایش زندگی کردن به این معناست که آدمی به این دنیا و لذت‌های فانی آن دل نبندد و از این متاع فریبنده پرهیز کند زیرا گرایش به تجملات، نم‌نم و بدون اینکه احساس شود انسان را از معبود خویش دور می‌سازد و در باتلاق دنیا غرق می‌کند.
۱۳۹۷/۳/۱۵ - ۱۰:۵۵
آیه ها و آینه ها (۳۸۲)؛ شیخ مرتضی انصاری علمیت خود را از چه کسی به ارث برد؟ حوزه/ اگر محصل و طالب علم حقیقتاً دنبال پیشرفت و اکتساب دانش باشد، باید خود را در برابر استاد کوچک ببیند که این تواضع و فروتنی در رویارویی علم و عالم نه حقارت بلکه شکوه عزت است، زیرا تا انسان استاد خویش را رفیع و بلندمرتبه نبیند، نمی‌تواند قطره‌ای از بحر علم او برگزیند.
۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۲۳:۳۰
آیه ها و آینه ها (۳۸۱)؛ چگونه اخلاص پدر، فرزندش را علامه کرد؟! حوزه/ برای استجابت دعا شرایط بسیاری نقل‌شده، همچنین زمان‌ها و مکان‌های مختلفی ذکرشده که دعا در آن رد نخواهد شد اما شاید همه این موارد درگرو خلوص نیت دعا کننده باشد و یا به تعبیر عرفی دل انسان که شکست دعا مستجاب می‌شود.
۱۳۹۷/۲/۲۲ - ۰۱:۵۵
آیه ها و آینه ها (۳۸۰)؛ ماجرای گریه مرحوم آخوند در کلاس درس! حوزه/ از دستاویزهای مهم امتحانات الهی رزق و روزی است؛ زیرا رازق بی‌همتا برخی را با دارایی بسیار و شماری دیگر را با محنت فقر می‌آزماید که اگر در این محک سخت به این اعتقاد و ایمان برسیم که روزی انسان به دست خداوند است، راحت‌تر می‌توانیم از این آزمون، سربلند بیرون بیاییم.
۱۳۹۷/۲/۱۷ - ۰۱:۲۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۹)؛ تبدیل مجلس گناه به مجلس توبه به دست استاد موسیقی حوزه/ دو مورد از فروع دین و واجبات ما امربه‌معروف و نهی از منکر است که باید احیاء شود و نیاز به صبر و تحمل بالا و همچنین لحنی نرم، آرام و منطقی دارد. مثلاً با بیان محاسن و از سر دلسوزی نه با لجاجت یا تحمیل قدرت و ... باید تذکر داده شود.
۱۳۹۷/۲/۱۳ - ۱۳:۲۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۸)؛ تذکر حکیم جلوه به ناصرالدین‌شاه حوزه/ مسئولین و مقامات حکومت اسلامی باید بدانند که در قبال تک‌تک تصمیمات و عملکردشان در روز حساب باید پاسخگو باشند و نباید بین خودشان و مردم مسلمان فاصله ایجاد کنند بلکه لازم است در میان آن‌ها باشند و بینشان به‌حق داوری کنند.
۱۳۹۷/۲/۷ - ۱۷:۲۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۷)؛ مواجهه با مقدرات الهی را از میرزا جواد ملکی تبریزی بیاموزیم حوزه/ انسان‌ها در مقابله با مشکلات و مصائب دو دسته هستند؛ برخی همیشه ناراضی و طلبکارند و آرامش را هیچ‌گاه در زندگی لمس نمی‌کنند اما عده از خواص که به حکمت و تدبیر الهی اعتقاد و اطمینان دارند، اگر خداوند امری برای آنان مقدر کند، آنان نیز راضی هستند.
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۰۲:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۶)؛ جواهری که برای آن ۳۲ سال تلاش شبانه‌روزی صورت گرفت! حوزه/ هر عملی که انسان در این دنیا انجام دهد و ثمره و پاداشی در آخرت بر آن مترتب باشد، باقیات و صالحات هست اما بهترین این اعمال، آن است که پس از مرگ هم برای انسان همواره اجر و ثواب داشته باشد. مانند: وقف، فرزندان صالح ، اثری ماندگار و... .
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۱۸:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۵)؛ قناعت شگفت‌آور مرحوم شیخ انصارى حوزه/ اینکه آدمی به آنچه دارد بدون آن‌که چشم به زندگی دیگران داشته باشد یا همیشه خود را زیر بار قرض ببرد و برای دنیا دست‌ وپا بزند، اکتفا کند، قناعت نام دارد که با خساست تفاوت بسیار دارد و انسان قانع همیشه در زندگی آسایش و آرامش دارد.
۱۳۹۷/۱/۱۹ - ۰۱:۲۰
آیه ها و آینه ها (۳۷۴)؛ ماجرای تقلید ملاعلی نوری از میرزای قمی حوزه/ پس از اعتقاد پیدا کردن به اصول دین، باید در احکام دینی از مجتهد جامع‌الشرایط تقلید کرد. با مراجعه به زندگی بزرگان، علمای بسیاری را می‌بینیم که گرچه در رتبه علمی والایی هم قرار داشتند بدون هیچ غرور و تکبری از مراجع زمان خود تقلید کردند.
۱۳۹۶/۱۱/۱۰ - ۰۱:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۳)؛ طلاقی که سلطان محمد خدابنده را شیعه کرد حوزه/ گرچه قرآن کریم امر به مجادله کرده است اما باید دقت کرد که این مجادله مقید به قید «احسن» است یعنی بعضی جدال ها بد است، برخی خوب است اما گاهی جدل احسن یعنی خوبتر ونیکوتر می باشد که خداوند هم دستور به این نوع از جدال داده است.
۱۳۹۶/۱۱/۸ - ۰۱:۵۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۲) غیبتی که میرزا جواد آقای ملکی را چهل سال به زحمت انداخت حوزه/ تا تذهیب نفس نباشد مفاهیم اخلاقی فرصت بروز و ظهور پیدا نخواهند کرد. نفس آدمی همچون اسب سرکشی است که اگر با مانع رو به رو نشود انسان را به دریای ضلالت می‌رساند. از این رو است که در دین ما به کنترل نفس، جهاد اکبر می‌گویند.
۱۳۹۶/۱۱/۶ - ۰۱:۴۰
آیه ها و آینه ها (۳۷۱) تلنگر بهلول به هارون و قدرت دنیوی او حوزه/ یکی از شدیدترین عذاب‌ها در روایات، برای حکام ظالم ذکر شده است. هر کس که مسئولیتی دارد، باید دقت کند که این مقام و مسئولیت دو لبه دارد که یک‌طرف آن بهشت جاودان و لبه دیگر آن جهنم سوزان است که به‌واسطه عملکرد انسان، تعیین می‌گردد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۷ - ۰۱:۵۵
آیه ها و آینه ها (۳۷۱)؛ پوشیدن لباس کهنه و بخشیدن لباس نو به یک طلبه حوزه/ انفاق و بخشش، گذشتن از تعلقات دنیایی برای تقرب به معبود است زیرا در انفاق انسان از دارایی‌های دنیایی خود که گاها به آن وابسته است دل می‌کند تا به خالق بی‌همتا برسد و والاترین مرتبه بخشش، گذشتن از دارایی‌های مورد علاقه است.
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۰۱:۰۵
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس