*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ \ ۱۳ جمادى الثانية ۱۴۴۰ \ Monday, February 18, 2019
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۸۹)؛ روضه خوانی آیت الله العظمی مرعشی نجفی وسط کوچه برفی حوزه/ زمانی که به آیات و روایاتی پیرامون قیامت، عذاب و حساب رسی دقیق به اعمال می‌نگریم، خوف سرتاسر وجودمان را میگیرد و شاید بهترین راه برای آرامش در عالم باقی، چنگ انداختن به ریسمان اهل‌بیت(ع) وداشتن محبت به این بزرگواران باشد.
۱۳۹۵/۶/۳ - ۱۰:۵۷
آیه ها و آینه ها؛(۱۸۸) راز معروف شدن کتاب های شیخ عباس قمی حوزه/ اگر کسی برای خدا کار کند، کارش می گیرد و چون رضای خدا در آن است، سال­ها و قرن­ها کار او در ذهن و خاطر مردم نسل بعد از نسل می ماند و می چرخد.
۱۳۹۵/۶/۱ - ۱۶:۲۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۸۷) کدام حدیث آیت‌الله بروجردی را دگرگون کرد؟ گاهی اوقات تمجید و تعریف بی پایه و اساس اطرافیان، انسان را فریب می‌دهد و گمان می‌کند به سرحد کمال رسیده است اما باید دقت داشت حساب و کتاب اعمال با خالق بی همتاست و او فقط اعمال خالص و بی ریا را می‌پذیرد.
۱۳۹۵/۵/۲۷ - ۰۹:۰۳
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۸۶)؛ شیخ مهدی و سه روز روزه بدون افطار! حوزه/ آنچه از این دنیای فناپذیر برای انسان می‌ماند و نفعی دارد، فقط اعمال نیک و خیر است و ایمان بدون عمل صالح ارزش چندانی ندارد؛ زیرا آدمی را در آخرت با اعمال و کردار نیک و بدش می‌سنجند.
۱۳۹۵/۵/۲۵ - ۰۰:۰۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۸۵)؛ عذرخواهی به سبک آیت الله بروجردی حوزه/ از نشانه های بزرگ مردان خدا این است هر گاه اشتباهی مرتکب شوند، یا اگر احیانا حق کسی را ضایع کنند آن را انکار نمی‌کنند؛ بلکه به آن اعتراف می‌کنند و با کمال فروتنی، عذرخواهی و طلب حلالیت می نمایند.
۱۳۹۵/۵/۲۰ - ۱۸:۲۱
آیه ها و آینه ها(۱۸۴) شب اول قبر و نماز ملا فتحعلی سلطان آبادی حوزه/ طبق روایاتی که واردشده است، شب اول قبر سخت‌ترین لحظاتی است که بر میت می‌گذرد و او دستش از دنیا کوتاه است و نزدیکان او برای آرامش او باید برای طلب رحمت و مغفرت کنند و با خواندن نماز لیلة الدفن روح او را از عذاب نجات دهند.
۱۳۹۵/۵/۱۶ - ۱۰:۵۹
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۸۳)؛ شیوه نقد علمی را از میرزا جواد آقا تهرانی بیاموزیم گاهی اوقات نظرات و یا فتاوایی از سوی علما به گوش می‌رسد که به نظر درست نمی‌آیند، اولاً در این موارد فقط صاحبان علم حق اظهارنظر دارند و ثانیاً باید احترام آن عالم حفظ شود و اگر بحثی وجود دارد، فقط باید از منظر علم و در کمال ادب بیان گردد، زیرا احترام گذاشتن به عالم لازم است.
۱۳۹۵/۵/۱۴ - ۱۲:۴۳
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۸۲)؛ ناصرالدین شاه مغلوب اراده میرزای آشتیانی گاهی انسان در طول زندگی به دوراهی برخورد می‌کند که یک سوی آن گناه و معصیت و راه دیگر تحمل رنج و سختی و مشقت است، شخصی که بتواند در این دوراهی مسیر گناه را کنار بگذارد، مؤمن واقعی است.
۱۳۹۵/۵/۱۳ - ۰۹:۱۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۸۱)؛ مردان علم در میدان عمل! حوزه/ زینت‌های فریبنده این دنیا همچون سرابی است که تشنگان دنیا را به سمت خودش می‌کشد و هرچه انسان بیشتر دنبال آن برود، تشنه‌تر می‌شود لذا تنها راه فرار از دنیاطلبی و رسیدن به آرامش قانع بودن است.
۱۳۹۵/۵/۱۲ - ۰۹:۲۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۸۰)؛ بحران مالی آیت الله بروجردی برای پرداخت شهریه طلاب چگونه حل شد! حوزه/ اگر انسان بتواند همه امور زندگی خود را علیرغم تلاش برای رسیدن به مراتب والای بندگی به خداوند متعال واگذار کند و به پروردگار به عنوان خالق بی همتا اعتماد کند، برای او کافی است اگرچه رسیدن به این مقام، اعتقاد و ایمان بالایی می خواهد.
۱۳۹۵/۵/۹ - ۲۳:۰۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۷۹)؛ گاهی مواقع پاسخ ندادن مسئله شرعی لازم است! حوزه/ یک مقوله‌ای که در عصر حاضر زیاد مشاهده می‌شود، صحبت کردن درباره مسئله ایست که درباره آن اطلاعات و علم لازم را نداریم و این کار علاوه بر این‌که خلاف آیات قرآن است گاهی منجر به گناهانی از جمله تهمت، دروغ و... می‌گردد.
۱۳۹۵/۵/۷ - ۰۰:۰۲
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۷۸)؛ پاسخ آیت الله شاه آبادی به درخواست شیخ حسین زاهد حوزه/ مؤمن واقعی کسی است که نگاه به او یادآور خداوند متعال باشد و به نوعی ظاهر او و اعمالش انسان را به سمت معروف بخواند و ترس از انجام منکر را در انسان بوجود آورد و به تعبیر دیگر مؤمن واقعی آیت خداست.
۱۳۹۵/۵/۴ - ۱۲:۴۸
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۷۷)؛ ماجرای خواندنی نبش قبر مرحوم کلینی حوزه/ انسان‌های باتقوا و پرهیزگار همواره خود را در مقام فداکاری و ایثار داشته‌های خود در برابر حفظ دین حق، یعنی اسلام قرار می‌دهند و در مقابل این اعمال، پروردگار هم این بزرگواران را مورد لطف خود قرار می‌دهد.
۱۳۹۵/۵/۲ - ۱۶:۴۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۷۶)؛ وقتی الاغ سید حطاب هم از هدیه نادر شاه بی نیاز است! حوزه/ در این دنیا دو مسیر وجود دارد، یکی رفتن سراغ زیبایی‌ها و لذائذ فانی دنیا و فروختن آخرت، دیگری دست کشیدن از زینت‌های زودگذر و آماده کردن توشه برای سرای باقی؛ با کمی تأمل هر عاقلی راه دوم را می‌پسندد، اما بسیاری در عمل پا پس می‌ کشند.
۱۳۹۵/۴/۳۰ - ۰۸:۵۰
آیه ها و آینه ها(۱۷۵)؛ سه طلبه ای که در فقر و تنگدستی مرجع تقلید شدند حوزه/ آنچه مسلم است، مشکلات و سختی در زندگی همه وجود دارد که باید با تدبیر و صبر از کنار آن‌ها عبور کرد و هرکس بتواند بر این مشکلات صبر کند و به سمت اهداف والای خود حرکت کند حتماً به آسانی در زندگی خواهد رسید.
۱۳۹۵/۴/۲۸ - ۰۲:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۷۴)؛ زخم چند ساله‌ای که در اثر حق‌الناس به وجود آمده بود حوزه/ گناهان کوچک و بزرگی که در این دنیا انجام می‌گیرد زندگی اخروی را با مشکل روبه‌رو می‌کند اما آنچه انسان را امیدوار نگه می‌دارد، رحمت الهی است اما حقی که از مردم ضایع می‌شود تا صاحب آن راضی نشود، مورد بخشش خداوند قرار نمی‌گیرد.
۱۳۹۵/۴/۲۷ - ۰۰:۰۴
آیه ها و آینه ها(۱۷۳) دارندگان فیش های نجومی این حکایت را بخوانند حوزه/ در این زمانه که در مصرف بیت المال دقت لازم انجام نمی گیرد و برخی افراد چندین برابر نیاز خود از آن ارتزاق می‌کنند شاید متن زندگی برخی علما در مراعات کردن مصرف بیت المال جزء داستانهای باور نکردنی باشد، اما حقایقی است که در این دنیا وجود دارد.
۱۳۹۵/۴/۲۱ - ۱۵:۴۳
آیه‌ها و آینه‌ها (۱۷۲)؛ پارچه ای تعارفی که آیت الله کوهستانی را زاهد کرد؟! حوزه/ مقابله کردن با نفس از راه‌های رسیدن به مراتب والای زهد و بندگی است و اینکه مومن با از دست دادن چیزی ناراحت نشود یا با بدست آوردن دنیا خوشحال نگردد، ملاک و معیار خوبی برای سنجش عیار تقوا و بندگی اوست.
۱۳۹۵/۴/۲۰ - ۰۰:۰۲
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۷۱)؛ راز احترام ویژه مرحوم آخوند به طلبه جوان حوزه/ سیره بزرگان دین ما در برابر کسی که از او علم آموخته‌اند بر پایه احترام و ادب فراوان است و گاهی حکایات بسیار عجیبی در این مورد از علما می‌بینیم که درک و فهم آن برای ما راحت نیست و مسلماً ادب کردن به استاد مقدمه اولیه علم‌آموزی است.
۱۳۹۵/۴/۱۸ - ۱۹:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۱۷۰)؛ وقتی ابن اثیر مانع معالجه خود از سوی طبیب می شود حوزه/ ظلم و ستم علاوه بر اینکه ازجمله گناهان کبیره است عقل نیز قباحت ذاتی آن را تأیید می‌کند و در برخی روایات کمک کردن به سلاطین جائر، همپایِ کفر توصیف شده است.
۱۳۹۵/۴/۱۶ - ۱۰:۲۵
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس