*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ \ ۱۲ جمادى الثانية ۱۴۴۰ \ Sunday, February 17, 2019
آیه ها و آینه ها (۳۷۰) حسرتی که سکاکی را دانشمندی بزرگ کرد! حوزه/ به‌طور طبیعی هر انسانی با هر دین و مسلکی در جهان برای آینده و سرنوشت خود یک مقصود و مقصدی دارد اما اینکه چند درصد از این افراد به این هدف مقصود برسند، فقط و فقط بستگی به میزان تلاش و زحمتی دارد که برای آن ساحل آرامش می‌کشند.
۱۳۹۶/۱۰/۲۲ - ۰۱:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۶۹) مشکلات علما در رساندن حوزه به جایگاه فعلی حوزه/ رنج‌ها و سختی‌ها جزو جدانشدنی در زندگی تمامی انسان‌هاست؛ ولی اهداف بزرگ به تناسب بزرگی‌شان مشکلات بزرگ‌تری نیز ایجاد می‌کنند و اینجاست که توکل به خداوند بزرگ و صبر راهگشای انسان در مسیر سعادت می‌باشد.
۱۳۹۶/۱۰/۱۸ - ۰۱:۰۰
آیه ها و آینه ها (۳۶۸) عالمی که روزانه فقط دو ساعت می خوابید و ایام تعطیل نداشت حوزه/ دین اسلام به‌عنوان برترین دین، همه انسان‌ها را به علم‌آموزی دعوت و فراگیری علم و دانش را بر همگان لازم می‌داند. چه زیباست کردار انسانی که زمان را به‌عنوان برترین سرمایه زندگی‌اش صرف فراگیری علم و دانش می‌کند.
۱۳۹۶/۱۰/۱۲ - ۰۱:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۶۷) سرپرست ما حضرت ولیعصر (عج) است حوزه/ زندگی در دنیا، آمیخته با مشکلات عجیبی است که اگر در مقابل آن بایستیم وشکیبایی به خرج دهیم، به یقین به پیروزی خواهیم رسید و همیشه فرج وگشایش در سایه صبر، همت و توکل به خداوند حکیم می باشد.
۱۳۹۶/۱۰/۸ - ۱۷:۳۰
آیه ها و آینه ها (۳۶۶) آیت‌الله حائری: من نوکر ایشان هستم حوزه/ تواضع صفت زیبایی است که در قرآن و روایات تأکید زیادی بر آن شده است. چه زیباست که این صفت پسندیده خوی و منش انسان‌های بزرگ و در مقام قدرت باشد زیرا تواضع در افراد عادی، امری طبیعی و معمول است.
۱۳۹۶/۱۰/۷ - ۰۱:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۶۵) مستأجری که پول خرید خانه را خرج حوزه علمیه کرد حوزه/ به گفته سعدی حرص و طمع نفس سرکش انسان را یا قناعت یا خاک گور ارضا می‌کند. چه خوب است که انسان خصوصاً وقتی‌که صاحب‌ مقام و قدرت است با ملکه قناعت جلوی نفس سرکش خود را بگیرد و برای خود بزرگواری بخرد.
۱۳۹۶/۱۰/۲ - ۰۵:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۶۴) تقوای عبدالله بن مسعود در برابر درخواست خلیفه حوزه/ لازمه ورود انسان به صراط مستقیم و ماندگاری در آن، داشتن تقوا و عزمی راسخ برای پیمودن مسیر سخت ولی شیرین بندگی است. حفظ تقوا و بازداری نفس زمانی که دنیا به او روی آورده است بسیار سخت ولی شدنی است.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۰۱:۱۵
آیه ها و آینه ها (۳۶۳) مقدس اردبیلی و جمع بین نماز قصر و اتمام در سفر کربلا حوزه/ دین مبین اسلام همواره انسان را به فراگیری علم و دانش دعوت می‌کند. علم می‌تواند جهل را نابود کند که بزرگ‌ترین دشمن انسان است و آدمی را به سعادت، تکامل و خداشناسی دعوت کند و مسیر تعالی را برای او فراهم آورد.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۰۱:۱۰
آیه ها و آینه ها (۳۶۲) ماجرای عدم مخالفت علما با امتحان طلاب از سوی رژیم حوزه/ وحدت و پایداری اساس استواری هر جامعه و گروه است. به همین علت است که دین ما سرنوشت وبقای یک حکومت را در دستان اتحاد می داند زیرا در سایه اتحاد است که همدلی و پشتیبانی صورت می گیرد وجامعه شکست ناپذیر می شود.
۱۳۹۶/۹/۱۴ - ۰۱:۵۵
آیه ها و آینه ها (۳۶۱) آرامش آیت‌الله العظمی گلپایگانی در بحران مالی پرداخت شهریه حوزه/ امروزه اکثر مردم نسبت به تأمین روزی، دغدغه فکری زیادی دارند و چه بسا ناراضی و گلایه‌مند هستند، غافل از اینکه خداوند کریم که خالق تمام هستی است از الطاف بیشمارش به همه موجودات عطا می‌کند، البته این مهم نباید مانع تلاش ما در جهت تأمین نیازهایمان باشد.
۱۳۹۶/۹/۱۳ - ۰۵:۵۰
آیه ها و آینه ها (۳۶۰) ماجرای ازدواج دختر علامه مجلسی با طلبه ای مستمند حوزه/ از سنت‌های دیرینه اسلامی که در قرآن و احادیث زیادی نیز واردشده است، سنت نیکوی ازدواج است و به ما سفارش شده که در این امر سخت‌گیری نکنیم و نگران مباحث مادی آن نیز نباشیم که خداوند متعال خودش حامی بندگان در این امر است.
۱۳۹۶/۹/۱۱ - ۰۱:۳۵
آیه ها و آینه ها (۳۵۹) باقیات الصالحات روز افزون شیخ طوسی چه بود؟ حوزه/ صدقه جاریه، حسنه‌ای است که از مال و فرزند بهتر است و پرونده انسان را تا ابد باز نگه می‌دارد. چه‌بهتر که این باقیات الصالحات مرکزی باشد برای پرورش انسان‌های خداجو و رساندن آن‌ها به تکامل و سعادت اخروی.
۱۳۹۶/۹/۴ - ۰۱:۲۰
آیه ها و آینه ها (۳۵۸) نامه‌ای که موجب پیاده سفر کردن مقدس اردبیلی شد! حوزه/ کسی که به معاد اعتقاد داشته باشد نمی‌تواند ادعا کند که به دنبال خوشنودی و مسرت در سرای آخرت نیست و همه، هدفشان آخرت اس، اما یقیناً آنچه در یوم‌الحساب، محاسبه می‌گردد چیزی جز اعمالی که انسان با زحمت برای خود انباشته، نمی‌باشد.
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۰۲:۵۰
آیه ها و آینه ها (۳۵۶) سدی که به دستور آیت‌الله حائری ظرف چند ساعت بنا شد حوزه/ فارغ از وظایف حکومت‌ها و دولت‌های جهان، اگر مردم بخواهند و اراده کنند که نسبت به یکدیگر با نگاه خیرخواهی برخورد کنند، بسیاری از مشکلات جامعه حل می‌شود اما اگر بدنه مردم نسبت به هم بی محبت باشند، جامعه بی روح می‌گردد.
۱۳۹۶/۸/۲۰ - ۲۳:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۵۵) کار کردن مرحوم مدرس در کارخانه به عشق تحصیل تاریخ حوزه/ چه بسیار دیده‌ایم افرادی در حال تحصیل که دچار مشکلات مالی می‌شوند و کار را مانع درس خواندن می‌دانند اما بسیاری از افراد پرتلاش و باهمت هم هستند که درس و کار را باهم جمع کرده‌اند و اتفاقاً موفق بوده‌اند البته به‌شرط تلاش فراوان.
۱۳۹۶/۸/۱۸ - ۰۸:۱۰
آیه ها و آینه ها (۳۵۴) احترام آیت‌الله بروجردی به امام خمینی(ره) حوزه/ خداوند در قرآن کریم فرموده که صاحبان دانش و علم را بر همه موجودات ترجيح می‌دهد. جایگاه عالمان به شرط عمل به آن، به حدی زیاد است که حتی قلم آنان از خون شهیدان با ارزش‌تر محسوب می‌گردد.
۱۳۹۶/۸/۱۷ - ۰۱:۴۰
آیه ها و آینه ها (۳۵۳) تواضع علمی میرزای قمی در باقی ماندن قوه اجتهاد حوزه/ از مسائل بسیار مهم و مورد تأکید در اسلام تواضع و فروتنی می‌باشد که در قرآن هم چند مرتبه به آن اشاره شده است و حتی به پیامبر گرامی اسلام (ص) امر به تواضع و فروتنی شده است و چه زیباست این خضوع در هنگام بزرگی و قدرت.
۱۳۹۶/۸/۳ - ۰۱:۲۰
آیه ها و آینه ها (۳۵۲) پاسخ آیت‌الله کاشانی در مورد اختلاف شیعه و سنی حوزه/ مؤمنان با یکدیگر برادرند و اسلام مسلمانان را امت واحد خوانده است، نباید اختلافات در پاره‌ای از مسائل موجب تفرقه بین مسلمین جهان شود زیرا دشمنان اسلام همواره به دنبال تفرقه و اختلاف‌افکنی در جامعه اسلامی هستند و از آن سود می‌برند.
۱۳۹۶/۷/۲۷ - ۰۱:۰۵
آیه ها و آینه ها (۳۵۱) نقش آیت‌الله العظمی بروجردی در بالا رفتن سطح علمی زنان حوزه/ از نیازهای فطری انسان علم‌آموزی و شناخت خود و جهان پیرامون است و هیچ دینی به اندازه اسلام به علم‌آموزی تأکید و اهتمام نورزیده است. از منظر اسلام ، هیچ تفاوتی در کسب دانش میان زن و مرد نیست.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۰۱:۴۵
آیه ها و آینه ها (۳۵۰) عشق به نماز، سید مرتضی را به شک انداخت حوزه/ یک مؤمن واقعی باید همه عباداتش ازجمله نماز که شاهرگ دین است خالصانه برای خداوند منان باشد نه برا غیر او زیرا که حتی ذره‌ای ناخالصی ممکن است انسان را از هدف والای خود، یعنی رسیدن به کمال دور کند.
۱۳۹۶/۷/۲۰ - ۰۰:۵۰
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس