*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ \ ۱۶ رجب ۱۴۴۰ \ Saturday, March 23, 2019
آیه ها و آینه ها (۳۴۹) ماجرای ملا عبدالله شوشتری و تأخیر در نماز حوزه/ اعمال و دستورات بسیاری جهت تقرب به معبود بی‌همتا در اسلام وجود دارد که افراد زیادی به ظاهر موفق به انجام آن می‌گردند اما نتیجه لازم را به دست نمی‌آوردند زیرا به عمق و ریشه این اعمال که خلوص نیت باشد، هنوز نرسیده‌اند.
۱۳۹۶/۷/۱۷ - ۰۱:۲۰
آیه ها و آینه ها (۳۴۸) ترس فتحعلى شاه از نفرین حاج ملا احمد نراقى حوزه/ دین رحمانی اسلام، رحمت و بخشش را بر انتقام و غضب ترجیح داده است و پیشوایان ما هم بیش از آنکه لعن و نفرین کنند، برای هدایت و بخشش فرد ستمکار دعا می‌کردند اما گاهی شرایط به گونه‌ای است که راهی جزء نفرین فرد ظالم و ستمکار وجود ندارد.
۱۳۹۶/۷/۱۲ - ۰۱:۲۰
آیه ها و آینه ها (۳۴۷) شهید مدرس پس از نماز صبح به کجا می‌رفت؟! حوزه/ قاعده و طبیعت دنیا چنین است که هر کس سعی و تلاش بیشتری داشته باشد چه در مادیات و چه در معنویات، سرمایه و توشه بهتری نسبت به افراد کم تلاش جمع خواهد کرد و هنگامی‌که انسان با زحمت و مشقت به متاعی رسید، قدر آن را بیشتر می‌داند.
۱۳۹۶/۶/۲۲ - ۰۱:۳۰
آیه ها و آینه ها (۳۴۶) بنّایی که واسطه حضرت امیر (ع) و علامه امینی شد حوزه/ مشکلات و مصائب همواره در زندگی وجود داشته، دارند و خواهند داشت، اما آنکه بتواند در مشکلات و سختی‌ها آرامش و طمأنینه خود را حفظ نماید و مضطرب و پریشان نگردد، به مقام عظیم صبر رسیده است که این مقام، مقدمه رسیدن به ایمان تام است.
۱۳۹۶/۶/۱۸ - ۱۶:۱۹
آیه ها و آینه ها (۳۴۵) عالمی که بوسیدن دستش را تاب نیاورد حوزه/ همان طور که باید در برابر کفار نیرومند و مقتدر ظاهر شد و نباید در مقابل آنان ضعف نشان داد، قرآن کریم ما را به فروتنی و تواضع در برابر مؤمنین دعوت کرده، زیرا بسیاری از صفات پسندیده از این سرمایه عظیم سرچشمه می‌گیرند.
۱۳۹۶/۶/۱۳ - ۱۴:۰۸
آیه ها و آینه ها (۳۴۴) این گونه نهی از منکر، حرام است حوزه/ انجام امربه‌معروف و نهی از منکر دارای نکات مهمی است که عدم رعایت آن سبب به وجود آمدن صدمات زیادی به شخص نهی شده و دین مبین اسلام می‌گردد. گاهی ما انسان‌ها چشممان را از بدی‌های بی‌شمار خود می‌بندیم و سراغ شمارش عیب‌های اندک مردم می‌رویم.
۱۳۹۶/۶/۱۲ - ۱۴:۴۸
آیه ها و آینه ها (۳۴۳) روایت آیت‌الله قاضی از نماز شب آیت‌اللّه سید احمد کربلایی حوزه/ نمازی که در دل تاریکی شب بدون ریا و خودنمایی خوانده شود، از عبادات خالص اولیای خدا و از برنامه‌های سازنده اسلامی به شمار می‌آید و انسان را به وادی معنویات نزدیک‌تر می‌کند زیرا نماز شب درس خودسازی و خلوت کردن با خالق است.
۱۳۹۶/۶/۹ - ۱۲:۳۹
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۴۲) راز شگفت انگیز پیاده شدن شیخ عباس قمی از اتوبوس حوزه/ گاهی اصرار شدیدی به انجام کاری داریم غافل از این‌که صدمه‌ای شدید و شاید جبران ناپذیری بر ما وارد می‌کند و گاهی چنان از عاقبت و نتیجه‌ی کاری واهمه داریم که تصور انجام آن برایمان مشکل است...
۱۳۹۶/۶/۵ - ۱۱:۵۹
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۴۱) عالمی که نان و ماست خورد و کباب را به فقرا بخشید حوزه/ انسان‌های تیزهوش، در مقابل زندگی متزلزل و فانی در این دنیای دون، راه‌حل زهد و ساده زیستی را انتخاب می‌کنند، زیرا که آرامش و آسایش در دیار فانی و سهولت در حساب پس دادن در دیار باقی را در قناعت و ساده زیستی یافته‌اند.
۱۳۹۶/۶/۲ - ۱۰:۱۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۴۰): پذیرش شهادت اهل تسنن توسط میرزای شیرازی حوزه/ در این غوغای روابط نه چندان خوب بین مسلمین جهان که آتش آن را دشمنان غربی ما روشن کرده‌اند و هر ‌روز به هیزم آن می‌افزایند تنها راه چاره و حلقه مفقوده پیروان شریعت نبوی، رسیدن به وحدت و تأکید بر مشترکات دینی و اعتقادی است.
۱۳۹۶/۵/۳۰ - ۱۱:۱۰
آیه ها و آینه ها (۳۳۹) پذیرایی جالب آیت‌الله العظمی مرعشی از میهمان فرانسوی حوزه/ از رسوم قدیمی و زیبای ایرانیان که اسلام مؤید و مروج آن بوده، سنت میهمانی و میزبانی است که در آن تأکید شده بر پذیرایی، احترام و خوش‌رویی با میهمان زیرا این سیره نیکو که پیشوایان ما در آن سرآمد هستند موجب تحکیم روابط بین مسلمین می‌گردد.
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۰:۰۴
آیه ها و آینه ها (۳۳۸) پاسخ جالب آیت‌الله العظمی بروجردی به سؤال طلاب حوزه/ طلاب اگر برای بندگی و عبودیت خدا و انجام‌ وظیفه به این مسیر آمده‌اند، بدانند از روز اول که وارد شده‌اند، به مقصد رسیده‌اند و هر روزی که می‌گذرد، در مقصد سپری می‌شود.
۱۳۹۶/۵/۲۳ - ۱۵:۳۱
آیه ها و آینه ها (۳۳۷) ماجرای دفاع میرزای شیرازی از اهل سنت حوزه/ خداوند در قرآن کریم فرموده است که هیچ راهی برای تسلط کافرین بر مؤمنان قرار نداده است. ما هم نباید اجازه دهیم که روابط مسلمین جهان، اعم از امامیه و عامه موجب دخالت، نفوذ و حتی تسلط کفار بر مسلمین گردد.
۱۳۹۶/۵/۱۸ - ۱۱:۵۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۳۶)؛ منش عالم شیعی در هدایت سارق حوزه/ نیکی کردن در حق دیگران از صفات پسندیده همه جامع بشری است اما گاهی این عمل در مقام جبران محبت است و گاهی این کار نیک برای فردی است که شما صرفاً مدیون او نیستید و گاهی این محبت در برابر بی‌مهری نسبت به شماست که این مورد بالاترین درجه محبت است.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۶:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۳۵)؛ حکایتی از نوع دوستی آیت ‌الله سیدعلی قاضی (ره) حوزه/ گره‏‌گشایى و رفع نیاز از نیازمندان باید تبدیل به یک ارزش و یک فرهنگ عمومى شود همه سعى در برآورده کردن حاجات مردم داشته باشند، چون در سایه این تعاون است که وحدت و یکدلی در جامعه حاکم و ابتکارها و خلاقیت‏ها پدیدار می‏شوند.
۱۳۹۶/۴/۲۶ - ۰۸:۱۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۳۴)؛ درسی که استاد از شاگرد آموخت حوزه/ ادب کردن و احترام گذاشتن نسبت به همنوع از سفارشات اسلام است، حتی اگر نسبت به شما بی‌احترامی شده باشد، اما نسبت به استاد و شخصی که انسان از او مطلبی می‌آموزد اسلام تأکیدات بیشتری دارد و متعلم همواره مدیون معلم خویش است و باید حرمت او را نگه دارد.
۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۰:۵۳
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۳۳)؛ عالمی که کارگری را افتخار می‌دانست حوزه/ ضعف بزرگی که در جامعه وجود دارد این است که افراد اهداف و رؤیاهای بلند و بالایی دارند، گرچه می‌دانند رسیدن به این اهداف عظیم حاصل نمی‌شود مگر با سعی و تلاش فراوان اما بااین‌حال همتی در اندازه آمال خود انجام نمی‌دهند.
۱۳۹۶/۴/۲۱ - ۱۱:۵۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۳۲)؛ نهی از منکر به سبک حاج شیخ عبدالکریم حائرى حوزه/ امربه‌معروف و نهی از منکر باید از روی علم و با توجه به لوازم و شرایطش، انجام گردد و نباید انسانی که خلاف شرع انجام داده را رسوا کرد، اگر این واجب الهی با زبان نرم، مخفیانه و با نیت خیرخواهانه گفته شود، مسلماً تأثیرگذار خواهد بود.
۱۳۹۶/۴/۱۷ - ۱۴:۰۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۳۱)؛ با این پول نمی‌شود غسل کرد حوزه/ اسلام، رشوه دهنده و رشوه گیرنده را مستحق‏ آتش و پولی که از این راه تحصیل می‌شود را حرام و ناروا می‌داند. خداوند به شرط تلاش، روزی هرکسی را به مقداری مقدر کرده است که برکت در مال، آمرزش گناهان، استجابت دعا و ... از جمله آثار کسب روزی حلال است.
۱۳۹۶/۴/۱۵ - ۱۵:۰۸
آیه‌ ها و آینه‌ ها(۳۳۰)؛ اقتدا کردن مرحوم کاشف الغطاء به تاجر نیکوکار حوزه/ آئين اسلام از بعد اجتماعي مهمي برخوردار است و با عنايت‏ به‏ برکات و آثار وحدت و تجمع و يکپارچگي، در بسياري از برنامه‏هايش‏ به آن تکيه و تأکید کرده است. که یکی از مهم‌ترین آن‌ها برگزاري نمازهاي روزانه واجب به صورت جماعت است.
۱۳۹۶/۴/۱۳ - ۱۲:۰۷
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس