*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ \ ۱۳ رجب ۱۴۴۰ \ Wednesday, March 20, 2019
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۹)؛ ماجرای برخورد آیت‌الله العظمی مرعشی با کشف حجاب حوزه/ قطعاً حکومتی که در آن ظلم و ستم وجود داشته باشد، پایدار نخواهد بود. یک مسلمان با ایمان همواره باید با ظلم مقابله کند و متمایل به ظالم نگردد و اجازه ندهد بی‌عدالتی و بی‌دینی در جامعه نهادینه گردد که اگر دین را یاری کند، خداوند هم او را یاری می کند.
۱۳۹۶/۴/۱۰ - ۱۰:۱۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۸) تجویز مرحوم نخودکی برای درد قلب حوزه/ هر امری رکن و پایه‌ای دارد که پایداری آن به‌واسطه آن رکن است. اصل و اساس اسلام هم نماز است که لازم است هر فردی حتی اگر در برهه‌ای از اعتقاداتش فاصله گرفت نباید آن را کنار بگذارد چراکه قبولی همه اعمال وابسته به آن است.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۰۹:۱۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۷)؛ شیوه جالب علامه مجلسی در احقاق حق حوزه/ نباید اجازه دهیم مسیر جامعه اسلامی به سمتی رود که جایگاه علم و عالم تزلزل پیدا کند؛ زیرا علاوه بر ایات و روایات بسیاری که در تحسین جایگاه عالم وجود دارد، اگر این جایگاه از بین برود، تبعات ناخوشایندی در جامعه خواهد داشت که جبران ناپذیر است.
۱۳۹۶/۳/۲۷ - ۱۶:۰۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۶)؛ تواضع تحسین برانگیز امام (ره) در مسائل علمی حوزه/ چه بسا افرادی که در مسیر ظاهری اسلام قدم بر می‌دارند و سفارشات آن را عمل می‌کنند اما این تعبد در راستای تکبر و شهرت طلبی است که نزد خداوند ارزشی ندارد و حکیم دانا فقط به عبد مخلص و متواضع خود پاداش می‌دهد.
۱۳۹۶/۳/۲۳ - ۱۲:۲۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۵)؛ چرا بی وضو به درس آمدی؟ حوزه/ در طول عمر، با انسان‌هایی با سلایق و پوشش‌های مختلف و متفاوت مواجه می‌شویم و چه بسیار پیش می‌آید که این افراد را به‌واسطه ظاهرشان قضاوت می‌کنیم اما باید پذیرفت که منزلت هر انسانی به‌واسطه پروردگار مشخص می‌شود که ملاک آن‌هم تقواست.
۱۳۹۶/۳/۲۱ - ۱۸:۳۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۲۵)؛ راز تکرار چندباره یک آیه در نماز توسط علامه شوشتری حوزه/ هیچ دین و مذهبی مانع احساسات بشر نسبت به همسر، فرزند و آشنایان نمی‌شود، اما قطعاً این علایق و احساسات در فرد مسلمان باید در مسیر اسلام باشد و انسان را از یاد خدا غافل نکند.
۱۳۹۶/۳/۱۶ - ۱۱:۰۲
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۲۴)؛ نوجوان پاک دلی که آفت را از زراعت یک روستا دور کرد حوزه/ از مسائل مهم اقتصادی اسلام، مسئله زکات است که در معرض فراموش‌شدن است در حالی‌که پرداخت این سهم باعث رشد و نمو مال می‌شود و پرداخت نکردن آن برکت را از مال فرد مسلمان دور می‌کند.
۱۳۹۶/۳/۹ - ۱۷:۴۴
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۲۳)؛ ماجرای نمازی که بوعلی را به مراد دلش رساند حوزه/ روال زندگی در این دنیا به گونه ایست که عاری از مشکلات نیست و بسیاری از بندگان در مواقع گرفتاری به همه‌چیز و همه‌کس دست دراز می‌کنند، اما به درگاه الهی دست نیاز بلند نمی‌کنند در حالی که قادر مطلق اوست.
۱۳۹۶/۳/۸ - ۰۸:۴۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۲۲)؛ مرحوم ملا عباس تربتی برای تبلیغ به کجا می‌رفت!؟ حوزه/ طلاب و دانشمندان علوم دینی باید دقت داشته باشند ملاکشان در امر تبلیغ دین انجام تکلیف و رضایت خداوند متعال باشد و فقط به دنبال ترویج و توسعه اسلام و فرهنگ اسلامی باشند.
۱۳۹۶/۳/۷ - ۰۹:۵۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۱)؛ واکنش آیت الله اصفهانی به اقدام یک تروریست حوزه/ اسلام دین اخلاق مداری است و برای فرد مظلوم حقوق لازم را تعیین کرده است تا حق کسی ضایع نگردد، اما در آن تاکید شده است فراتر از حقوق شرعی و قانونی امری به نام بخشش و گذشت وجود دارد که بهتر از انتقام است.
۱۳۹۶/۲/۳۱ - ۱۶:۲۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۲۰)؛ دقت در مصرف بیت المال به سبک امام خمینی حوزه/ در زندگی از اسراف و حرمت آن بسیار شنیده‌ایم و خود را مصون از این گناه میدانیم، اما اگر کمی بیشتر دقت کنیم، می‌بینیم در طول شبانه‌روز فراوان اسراف می‌شود ولی متوجه آن نیستیم از آن کاغذهایی که جای خالی دارد و دور ریخته می‌شود تا آبی که هنگام وضو و مسواک هدر می‌رود.
۱۳۹۶/۲/۲۶ - ۰۸:۲۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۹): نهی از منکر آیت‌الله غفاری با دستان بسته حوزه/ امربه معروف و نهی از منکر دو فریضه مهم هستند که گاهی ترس و خجالت بیجا موجب ترک این واجب می‌شود، اما مؤمن می‌تواند با رعایت تمامی شرایط امر به معروف و نهی از منکر با توکل بر خدا بر ترس و خجالت خود فائق آید و به تکلیف شرعی خود عمل نماید.
۱۳۹۶/۲/۲۳ - ۱۷:۴۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۸)؛ حکایت جالب مرحوم بافقی از کاربرد توکل حوزه/ گرچه آیات و احادیث ما را به توکل و اعتماد به خداوند متعال دعوت می‌کنند اما شاید بسیاری هنوز باور جدی و عملی نسبت به این توکل پیدا نکرده‌ایم، شاید با کمی تأمل در زندگی بزرگان و اعتماد آن‌ها به خداوند در زندگی به این باور نزدیک شویم.
۱۳۹۶/۲/۲۰ - ۱۵:۳۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۷)؛ مناظره به سبک میرزای شیرازی و آخوند خراسانی حوزه/ یکی از مسائل اخلاقی که در سازندگی انسان تأثیر بسزایی دارد، فروتنی و تواضع است. اهمیت این صفت اخلاقی در مقام شاگرد آن چنان است که حتی اگر لغزشی از استاد دید، نادیده بگیرد و چه زیباست استادی که پس از پذیرش اشتباه خود متواضعانه عذر خواهی کند.
۱۳۹۶/۲/۱۸ - ۱۰:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۶)؛ فقط برنج کوپنی مصرف می کنیم حوزه/ کسی نمی دانست که ایشان کیست! چون نوبت به همسر آقا رسید، به اتاق پزشک مراجعه کردند، دکتر پس از معاینه، گفت: برای مداوای این فرزند، روزی یک لیوان لعاب برنج به او بدهید.
۱۳۹۶/۲/۱۶ - ۱۲:۵۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۵)؛ احترام به همسر به سبک آیت الله میرزا جوادآقا تهرانی حوزه/ مومن واقعی باید نسبت به همسر خود با عطوفت برخورد کند وخواسته های او را در حد توان تا جایی که از خط قرمز اسلام نگذشته برآورده سازد، زیرا زنان روحیه ای لطیف دارند که ممکن است با اندکی بی مهری خدشه دار گردد و زندگی مشترک را به خطر بیندازد.
۱۳۹۶/۲/۹ - ۱۴:۴۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۴)؛ واکنش مرحوم درچه ای به پذیرایی که شبهه رشوه داشت! حوزه/ از بارزترین فسادهای مالی که مشکل بسیاری از جوامع بشری بوده و از قدیم حتی قبل از اسلام و تا کنون وجود دارد مسئله ارتشاء است که تاکنون به کشور ضررهای زیادی زده است، البته گره این مشکل فقط با تعبد و تدین عموم مردم و خودداری از مال حرام، باز می‌شود.
۱۳۹۶/۲/۶ - ۰۹:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۳)؛ ماجرای پیشنهاد پیغمبری به ابو علی سینا حوزه/ از موهبت های ارزشمند الهی، ارسال رسل از ناحیه خالق بی همتاست، زیرا مسیر هدایت را نمایان می‌کند و با اطاعت از آنان راه سعادت پیموده می شود، اطاعت مردم از رسول نیز لطف پروردگار است والا هیچ فردی بعد از گذشت چهارده قرن مطیع فرامین شخص دیگری نمی شود.
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۵:۱۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۱۲)؛ وقتی وعده خداوند در این آیه محقق می‌شود حوزه/ خداوند منان بر ما منت نهاده و در قرآن کریم وعده داده است؛ هر کس کار خیری انجام دهد به او ده برابر پاداش بدهد و در برابر هر گناهی فقط یک کیفر بدهد اما باز هم برخی از ما به سوی گناه می رویم و کیفرمان از پاداشمان پیشی می گیرد.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۰۹:۳۲
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۱۱)؛ فقیرنوازی به سبک آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) حوزه/ انفاق و دستگیری از مستمندان صفتی نیکو برای مؤمنان است که مورد تأکید فراوان قرآن قرار دارد و جدای از دین نیز امری پسندیده که جامعه را از فقر خارج می‌کند و نیز باعث برکت در زندگی نیکوکاران می‌شود.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۱۰:۳۰
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس