*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ \ ۱۲ جمادى الثانية ۱۴۴۰ \ Sunday, February 17, 2019
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۱۰)؛ اعتراض مرحوم راشد به قیمت کارشناسی منزلش! حوزه/ مجموعه‌ای از اموال عمومی که تحت نظر دولت قرار دارد، به عنوان بیت‌المال و امانت الهی در دست مسئولین و کارمندان و عموم مردم قرار گرفته است. همه افراد موظف‌اند تمام سعی خود را بکنند تا این امانت، حفظ و در موارد نیاز مصرف شود.
۱۳۹۶/۱/۲۷ - ۱۰:۳۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۰۹)؛ اصرار علامه طباطبایی بر تکیه نزدن بر متکا! حوزه/ اطرافیان ما انتظاری جزء اینکه به آن‌ها احترام بگذاریم و نسبت به آنان توجه داشته باشیم از ما ندارند و به‌راحتی با قدردانی از آن‌ها می‌توان انس و الفت را فزونی بخشید؛ در ضمن احترام گذاشتن و تکریم هم نوع نشانه عظمت و بزرگواری خود شخص است.
۱۳۹۶/۱/۲۶ - ۰۹:۴۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۰۸)؛ فقرا و اعیان شهر بر سر یک سفره! حوزه/ برخی مناسبات دنیایی باعث شده بین افراد اختلاف طبقاتی به وجود بیاید، مثلاً یکی ثروتمند است و دیگری مستمند، یکی مدیر است و دیگری کارگر و ... اما باید توجه داشت این مقامات دنیایی نزد پروردگار هیچ ارزشی ندارد و ملاک قادر متعال تقوای افراد است.
۱۳۹۶/۱/۲۴ - ۱۰:۱۳
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۰۷)؛ علاقه شدید شهروندان فرانسوی به امام خمینی(ره) حوزه/ دین پویا و کامل اسلام چهارچوب و مسیر مشخصی را برای پیروانش ترسیم کرده که اگر به آن عمل کنند و مصداق آشکار مؤمن حقیقی شوند نه تنها محبوب دل‌ها می‌شوند بلکه این اشخاص بهترین تبلیغ برای دین می‌باشند بدون آن‌که به زبان امرونهی کنند.
۱۳۹۶/۱/۲۱ - ۱۷:۱۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۰۶): مردانگی میرزای شیرازی در مقابل شخصی خطاکار حوزه/ چشم‌پوشی از خطای دیگران و نادیده گرفتن اشتباه اطرافیان صفتی بس نیکو و گران‌بهاست، این صفت مختص افرادی است که در خودشان ملکه بزرگواری و رادمردی را پرورانده‌اند و زندگی خود را با اشتباهات دیگران تلخ نمی‌کنند.
۱۳۹۶/۱/۱۳ - ۱۹:۵۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۳۰۴): گریه شخص مؤمن در برابر آیه‌ای که نازل شد حوزه/ یک مؤمن واقعی باید در برابر دین خدا سخاوتمند باشد و آن را هم برای خود و هم برای دیگران بخواهد و مؤمنین و مؤمنات را امر به نیکی و نهی از بدی کند و البته اول باید از خوش و خانواده‌اش شروع کند، همان‌گونه که لقمان حکیم پسرش را نصیحت کرد.
۱۳۹۶/۱/۱۲ - ۱۱:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۰۳): ماجرای تعهد شيخ عبدالكريم حایری به شاگردش حوزه/ هیچگاه اسلام مانع استفاده از امکانات حلال دنیایی نبوده است بلکه تأکید دارد که از حلال خدا بهره‌مند شوید و فقط از محرمات دوری کنیدt اما فرق زیادی است بین استفاده کردن از محللات دنیا که بلامانع است و تعلق‌خاطر پیدا کردن به آن‌که مذموم و قبیح است.
۱۳۹۶/۱/۱۱ - ۱۶:۱۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۰۲): عاقبت امر دو هم مباحثه، وزارت و عزلت حوزه/ بدیهی و مسلم است که هر آنچه از زندگی دنیا نزد انسان می‌باشد، بی‌ارزش است، از مال و ثروت گرفته تا جایگاه و مقام دنیوی و اگر شخصی آن را برای خدا بخواهد و از سرمایه و منصب خود در راه او استفاده کند، سعادتمند است.
۱۳۹۶/۱/۱۰ - ۱۵:۵۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۰۱): چراغی که جایگزین برق انگلیسی شد! حوزه/ از مباحثی که همواره مورد اهمیت بوده و در همه ادوار به آن بها داده‌شده است، استقلال مسلمین است به این معنا که مسلمین زیر سلطه کفار نباشند و این مسیر سختی‌های خاص خودش را دارد و گاهی باید برای این استقلال از برخی امکانات و رفاه چشم‌پوشی کرد.
۱۳۹۶/۱/۹ - ۱۳:۵۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۳۰۰)؛ برخورد ملا عباس تربتی با پسرش پس از پنج سال دوری حوزه/یکی از خلقیاتی که برای فرد مسلمان حائز اهمیت است، مردم‌داری است، یعنی شریک درد و غم مردم بودن و همدرد و همراه با دیگران بودن و فرزندان و خانواده مؤمنین را مانند فرزند و خانواده خود دانستن و به تعبیری دیگر مؤمن باید همواره با زبان خوش و رفتاری نیکو کنار مردم باشد.
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۰۸:۵۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۹۹)؛ مرحوم کمپانی و ذکری که مدام بر لب داشت! حوزه/ انسان در زندگی خود بسیار دچار غفلت می‌شود و هر آن ممکن است وسوسه‌های شیطان او را از مسیر هدایت خارج کند، بهترین راه‌حل برای دوری از غفلت، این است که خداوند را ناظر بر اعمال خود بدانیم و طبق دستور قرآن همواره ذکر او را بگوییم.
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ - ۲۲:۰۷
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۹۸)؛ ماجرای برخورد شیخ حسنعلی نخودکی با راهزنان حوزه/ بهترین راه تبلیغ و ترویج دین اسلام، دعوت مردم با عمل است، یعنی اگر شخصی، مصداق بارز آیات و روایات معصومین باشد، می‌تواند بدون توصیه زبانی، گنه‌کار را از گناهش بازدارد که یکی از این اعمال نیکو، سخن گفتن با نرمی و اخلاق نیک است.
۱۳۹۵/۱۲/۲۱ - ۰۷:۵۹
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۹۷)؛ ماجرای گریه میرزای قمی و سجده شکر فتحعلی شاه! حوزه/ علاقه داشتن نسبت به افراد صالح و باتقوا و بغض نسبت به کفار و منافقین از آموزه های اسلام است و در طول عمر با افراد زیادی نشست‌وبرخاست داریم و باید بدانیم با هرکسی چگونه برخورد کنیم، زیرا انسان با کسی که به او محبت دارد محشور می‌شود.
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ - ۰۹:۱۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۹۶)؛ بیم و امید میرزا جوادآقا تهرانی از شلیک دو تیر حوزه/ همه افراد جامعه از مدیری که میلیاردها پول دست اوست گرفته تا کارگری ساده به گونه ای با بیت‌المال در ارتباط ‌اند، بسیاری از افراد در مصرف بیت‌المال بی‌مبالات هستند و برخی هم بشدت از آن دوری می‌کنند.
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ - ۱۴:۴۰
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۹۵)؛ فقط یک روز غیبت در سیزده سال تحصیل حوزه/ تلاش و کوشش علی‌الخصوص در مباحث علمی قطعاً ثمره زیادی دارد و فردی که در مباحث علمی تلاش کند و سختی بکشد، به‌مراتب والایی می‌رسد که هم خود او را در مسیر هدایت قرار می‌دهد و هم راهنمای دیگران خواهد شد.
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ - ۰۹:۴۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۹۴)؛ ارثی که آیت‌الله العظمی مرعشی برای فرزندانش گذاشت! حوزه/ پول‌هایی که از طرف مسلمین مقید و متعهد به دین به دست مرجع تقلید می‌رسد، امانتی است که به‌عنوان وجوه شرعیِ در اختیار مراجع تقلید قرار می‌گیرد و این بزرگان گرچه اختیارات فراوانی در مصرف آن دارند، اما باید همواره در مصرف آن محتاط باشند.
۱۳۹۵/۱۲/۱۶ - ۱۲:۲۳
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۹۳)؛ افسوس آیت‌الله بروجردی برای نرسیدن به فیض شهادت حوزه/ بدون تردید جان آدمی ارزشمندترین دارایی در این دنیا می‌باشد و اگر کسی آن را در راه خداوند متعال فدا کند، مستحق پاداش وافری است، اما گاهی می‌توان با ‌قلم و تالیف یک اثر صدها مؤمن مخلص و فدایی برای اسلام ساخت.
۱۳۹۵/۱۲/۱۵ - ۰۸:۲۸
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۹۲)؛ دعایی که پیامبر(ص) نپسندید حوزه/ یکی از ابزار تقرب بندگان به پروردگار متعال، دعا و درخواست کردن از درگاه اوست، قادر متعال در قرآن کریم به ما چگونه دعا کردن را آموخته است.
۱۳۹۵/۱۲/۱۴ - ۰۸:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۹۱)؛ زهد موسس حوزه علمیه قم در بیان امام خمینی(ره) حوزه/ از جمله مواردی که می‌توان با آن ایمان را محک زد، انفاق است زیرا مسائل مادی و دنیوی در نظر مؤمن خالص بی‌ارزش است و نزد مادی‌گرایان ارزشمند و اگر شخصی بتواند برای رضای خداوند متعال از آنچه دوست دارد انفاق کند، نشانه خلوص ایمان اوست.
۱۳۹۵/۱۲/۱۰ - ۰۸:۳۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۹۰)؛ اشک‌های اقبال لاهوری بر صفحات قرآن کریم حوزه/ قرآن کریم گنجینه‌ای تمام نشدنی است که هرچه به آن رجوع شود و مورد استفاده قرار گیرد، بازهم حرف تازه دارد، اما برای رسیدن به عمق آن و بهره‌برداری بهتر از این کتاب ارزشمند فقط خواندن، کفایت نمی‌کند، بلکه باید تدبر کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۹ - ۰۸:۰۹
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس