*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ \ ۱۲ جمادى الثانية ۱۴۴۰ \ Sunday, February 17, 2019
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۸۹)؛ واکنش میرزا جواد آقا تهرانی به تهدید قتل حوزه/ یک مومن باید بگونه ای زندگی کند که همیشه برای مرگ و رفتن به محکمه الهی آماده باشد، اگر انسان اعمال و رفتارش مطابق با موازین دین و شریعت باشد و خود حسابگر اعمالش باشد، نه تنها از مرگ نمی‌ترسد بلکه از آن استقبال خواهد کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۷ - ۰۸:۳۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۸۸)؛ قضاوت در مورد افراد را از شیخ انصاری بیاموزیم حوزه/ یکی از معضلات جامعه امروزی ما این است که به‌راحتی درباره افراد قضاوت می‌شود، بدون آنکه حکمی ثابت شود، اتهامات فراوانی زده می‌شود، غافل از آن‌که به فرموده قرآن فرشتگان همواره در حال ثبت تک‌تک اعمال ما هستند و باید بسیار دقت کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۱:۰۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۸۷)؛ کمک فداکارانه ملاعباس تربتی به مردم زلزله‌زده حوزه/ از مسائلی که بسیار در اسلام مورد تاکید قرارگرفته است، بحث گره‌گشایی و کمک به همنوع است، برآورده کردن حاجات مؤمنین چه از لحاظ مالی و چه معنوی باید جزئی از زندگی یک فرد مومن باشد و همواره کمک به خلق را وظیفه خود بداند.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۱:۵۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۸۶)؛ چرا شیخ انصاری درس خود را تعطیل کرد؟ حوزه/ قطعاً باید حرمت علمای اسلامی در بین مسلمین رعایت شود، اگرچه در مباحث علمی هیچ جای تعارف نیست و اگر انسان نقد درستی نسبت به نظریه‌ عالمی بزرگ داشت، می‌تواند بیان کند اما این مسئله نباید منجر به بی‌احترامی نسبت به این بزرگان گردد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۱۰:۰۳
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۵)؛ شهید مدرس طرفدارش را نقره‌داغ کرد! حوزه/ از جمله مواردی که در طول تاریخ بشریت، همه اقشار جامعه به دنبال آن بوده‌اند، عدالت خواهی است که حکومت اسلامی هم موظف به اجرای آن است؛ اجرای عدالت به معنی واقعی اراده‌ای بسیار قوی می‌خواهد و دنیاداران نمی‌توانند عدالت را اجرا کنند.
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۰۹:۴۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۴)؛ سختی‌های مسیر مرجعیت سید ابوالحسن اصفهانی حوزه/ آنچه مسلم است این که خوشی‌ها و سختی‌ها زودگذرند، چه خوب است آدمی در شادی‌ها نیز به فکر آینده باشد و شادی کوتاه مدت او را از پیشرفت بازندارد از طرفی در روزهای سخت ناامید نگردد، زیرا ورای هر سختی، آسانی و راحتی است.
۱۳۹۵/۱۱/۱۹ - ۰۹:۲۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۳)؛ رفتنی‌ها و ماندنی‌ها از نگاه مؤلف مفاتیح الجنان حوزه/ هر کار خیر و عمل نیکی در درگاه الهی مستحق پاداش است، اما برخی از اعمال نیکو به‌گونه‌ای است که پس از مرگ نیز به‌طور مستمر برای انسان اجر و پاداش دارد، مانند تألیف کتاب های ارزشمند که سال‌ها مورداستفاده مسلمین قرار گرفته و از آن بهره‌مند می شوند.
۱۳۹۵/۱۱/۱۸ - ۰۸:۳۲
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۲)؛ برخورد میرزا جواد آقا تهرانی با دوچرخه سوار بی‌احتیاط حوزه/ یکی از مسائلی که ذهن انسان را بشدت مشغول می‌کند و آرامش را از زندگی دور می‌کند، نداشتن روحیه گذشت و بخشش است در حالی که می‌توان با گذشت از برخی بی‌محبتی‌ها یا کم‌لطفی‌ها، آسایش و آرامش را به روح خود تزریق کنیم.
۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۰۹:۱۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۱)؛ وقتی امام جماعت مسجد النبی(ص) درمانده می شود؟! حوزه/ از آنجا که اسلام، دینی لطیف و رحمانی است، پیروان خود را از بحث و مجادله بی‌مورد نهی کرده است، اما در مواردی برای وصال مردم به حقیقت با شرایطی اجازه داده بلکه به آن امر کرده زیرا ممکن است افرادی با دیدن این مجادلات نیکو، از گمراهی نجات یابند.
۱۳۹۵/۱۱/۱۳ - ۰۹:۰۵
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۸۰)؛ نماز با طمأنینه در سرمایی که اشک چشم یخ می‌زد حوزه/ از جمله اعمالی که برای همه طبقات معنوی بندگان کارساز است، نماز است زیرا آن‌کسانی که درجه تعبد و اطاعتشان پایین است خود را با نماز به معبود متصل می‌کنند و همچنین اولیاءالله نیز با این عمل نیکو به طبقات والای بندگی می‌رسند.
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ - ۰۹:۱۷
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۷۹)؛ فقیه بیابان‌گرد! حوزه/ بهترین نعمت بندگان در این جهان داشتن خالق و معبودی کریم است که در بخشندگی هم مانند دیگر صفاتش، از همه برتر است.
۱۳۹۵/۱۱/۱۱ - ۰۹:۵۴
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۷۸)؛ راز مرگ فرزند خردسال شیخ حسنعلی اصفهانی! حوزه/ نهایت بندگی را می‌توان در نماز دید و شاید عمل دیگری چنین نباشد که مصداق این مقدار عبودیت و تضرع در پیشگاه معبود بی‌همتا باشد پس باید دقت کرد، نه‌تنها هیچ‌گاه این عمل ترک نشود بلکه در بهترین مکان و زمان، یعنی در مسجد و اول وقت انجام گیرد.
۱۳۹۵/۱۱/۱۰ - ۱۰:۰۱
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۷)؛ آمران به معروف به این سه آیه دقت کنند!! حوزه/ شاید امربه‌معروف و نهی از منکر از مهم‌ترین واجباتی باشند که به دست فراموشی سپرده ‌شده‌اند و باید احیاء شوند، اما نکته‌ای که قبل از آن باید به آن دقت کرد، این است مؤمن باید اول به فکر تصحیح اعمال خودش باشد سپس به مردم تذکر دهد.
۱۳۹۵/۱۱/۹ - ۱۳:۵۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۶)؛ تعارف عجیب شیخ انصاری به همسر خود! حوزه/ ارتزاق و استفاده شخصی از بیت‌المال، نوعی بیماری است که در آن شخص مریض عادت به استفاده بیش‌ازحد و نابجا از بیت‌المال می‌کند و همواره در مصرف آن نسبت به اموال خود بی‌توجه است. حاکم شرع باید با جدیت با این افراد برخورد کند.
۱۳۹۵/۱۱/۶ - ۱۰:۲۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۵)؛ صدقات چگونه باطل می شوند؟! حوزه/ چه بسا انسان توفیق پیدا می‌کند و اعمال نیک و شایسته انجام می‌دهد اما مسئله مهم‌تر این است که بتواند آن اعمال را نگه دارد و حبط نشود، مثلاً در انفاق تأکید شده که بدون منت ببخشید و الا آن بخشش و انفاقی که با منت باشد، هیچ ثمره‌ای ندارد.
۱۳۹۵/۱۱/۵ - ۱۰:۰۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۴)؛ هرگز به مال یتیم نزدیک نشویم! حوزه/ تصرف عدوانی در اموال دیگران قطعاً اشکال دارد، این عمل در برخی موارد مانند تعرض به مال یتیم، بسیار مورد نهی واقع‌شده، زیرا یتیم از طرفی سرپرستی ندارد و نمی‌تواند از خود دفاع کند و از طرف دیگر، معمولاً به آن مال محتاج است.
۱۳۹۵/۱۱/۴ - ۱۰:۱۶
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۳)؛ اسارت و اقامه نماز با دست شکسته حوزه/ نماز از بهترین اعمال برای بندگی است که همواره بزرگان ما تأکید فراوانی نسبت به آن داشته‌اند و اصرار دارند، گرچه فردی گناهکار هم باشد؛ اگر نماز را کنار نگذارد و ترک صلاة نکند، قطعاً روزی به مسیر تعبد و بندگی بازخواهد گشت.
۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۱:۳۰
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۲)؛ حفظ عزت حتی در تنگدستی! حوزه/ ممکن است هر فردی در چرخه زندگی خود گرفتار آلام و مصائبی گردد که گذر از آن نیازمند تحمل والایی است، اما عزت‌نفسی که کتاب هدایت آن را مختص خدا، رسول و مؤمنان دانسته، به بندگان این اجازه را نمی‌دهد تا در این دوران زیر بار منت فساق و منافقین روند.
۱۳۹۵/۱۱/۲ - ۱۰:۴۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۱)؛ چهار عضو یک خانواده با دو عبا! حوزه/ جان و مال آدمی برای قشر مادی نگر ارزشمندترین چیزهاست و گذشتن از آن بسیار سخت و محنت آور است زیرا آن را تمام سرمایه زندگی خود می‌دانند، اما آنان که خود را از مرداب دنیا بیرون کشیده‌اند و به آن تعلق ندارند، جان و مال خود را در عوض بهشت با خالق خود مبادله می‌کنند.
۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۰۹:۰۴
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۷۰)؛ پشیمانی آیت‌الله بهجت از برخوردش با جوان فلج! حوزه/ داشتن سرمایه ارزشمندی چون مقام رضا و تسلیم، درّ کمیابی است که بندگان ناب الهی به آن می‌رسند و از آن آرامش می‌گیرند و در مشکلات به آن تکیه می‌کنند اما هر کس که از این دارایی گران‌بها محروم باشد حتی در بهترین شرایط، نگران و ناراضی است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۰۹:۵۲
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس