*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ \ ۱۶ رجب ۱۴۴۰ \ Saturday, March 23, 2019
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۹)؛ ثمره رفاقت میرزا جوادآقا تهرانی در عاقبت بخیری آرایشگر محل حوزه/ متدینین و مؤمنین جامعه در مقابل قشر گنه‌کار دو راه دارند؛ یا به بهانه گنه‌کار بودن از آنان اجتناب کنند، با آنان رفاقت نمایند تا با ارشاد و راهنمایی اثرگذار باشند، مسیر دوم سخت‌تر است و ممکن است مورد اتهام هم قرار گیرند اما اولیاء الهی آن را انتخاب می‌کنند.
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۰۹:۱۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۸)؛ سال های قحطی و آغوش باز مؤسس حوزه قم برای فقرا حوزه/ افرادی از همین جامعه به ظاهر زیبای ما به هر علتی دچار بحران مالی هستند و حتی برخی از این اشخاص محتاج نان شب خود می‌باشند، این عزیزان به عنوان یک انسان، استحقاق اطعام و احسان دارند و حقی در اموال اغنیاء برای فقراء وجود دارد که باید اداء شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۳:۳۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۷)؛ پذیرایی طلبگی از ناصرالدین‌شاه با طعم انگور حوزه/ در متون ديني ما در باب مخالفت با تجملات دنيوی و دنياگرايی تأكيدات فراواني شده است، يكي از كمالات اخلاقي انسان ساده زيستي است، زاهدانه زیستن، پاسخ انسان‌های دانا و متفکر به زندگي ناپايدار دنياست که در پرتو آن، آرامش درون و برون برایشان حاصل می‌شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۱:۳۱
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۶)؛ شیخ عباس قمی و نوشتن کتاب در کنار جاده در اعصار مختلف همواره افرادی بوده‌اند که نسبت به روحانیت نگاه بدبینانه داشته‌اند و به دنبال بدنام کردن و تنزل جایگاه روحانیت و به تبع آن، اسلام بوده‌اند، اما غافل از آن‌ که عزت و ذلت به فرموده حق‌تعالی از آن اوست.
۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۱:۵۷
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۵)؛ انفاق علی‌وار شیخ مرتضی انصاری! حوزه/ برای این که در کارها و عبادات خود اخلاص داشته باشیم باید آفت ریا را از بین ببریم و بدانیم کسی که با خداست، همه چیز دارد، و کسی که از او جداست فاقد همه چیز است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۰ - ۰۹:۲۳
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۴)؛ حجره مثال زدنی سید جعفر شهیدی(ره) حوزه/ ارزش انسان با توجه به تلاش و کوششی که در راه رسیدن به اهدافش انجام می‌دهد، سنجیده می‌شود و پاداش این تلاش اگر با ایمان به خداوند و برای او انجام‌گرفته باشد، برعهده اوست والا پاداشش بر عهده کسی خواهد بود که کار برای او انجام‌شده است.
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۰۹:۵۷
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۶۳)؛ تعجب عزرائیل از قبض روح ندیم سلیمان(ع) حوزه/برای هر انسانی با توجّه به طبیعت و استعداد جسمی خود و تقدیری که برایش رقم خورده است، اجل مشخصی قرار داده ‌شده و مدّت زمان زندگی‌اش معین و مشخص‌گردیده، بر این اساس هنگامی‌که اجل کسی فرارسد، امکان پیش و پس کردن آن وجود ندارد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۰۹:۰۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۲)؛ ردپای فرشتگان رزق در مطب طبیب شیرازی حوزه/ این که برخی روزی بیشتری دارند وبرخی در تنگی رزق قرار می‌گیرند، حکمت و آزمون الهی است و الا برای خداوند همه چیز ممکن است، اما می‌خواهد به این وسیله روح سخاوت و فداکاری را در اغنیا و همچنین صبر و تحمل را در فقرا پرورش دهد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۶ - ۱۱:۵۳
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۱)؛ واکنش آیت‌الله ملکی تبریزی به انتقاد از اهل علم! حوزه/ متأسفانه برخی به دليل شدت محبت نسبت به معبود بی‌همتا گاهي پا را فراتر از محدوده قوانين الهي مي‌گذارند، دچار افراط مي‌شوند، در صورتی که این تندروی، وسوسه شیطان است و خداوند در قرآن کریم از این کار نهی فرموده است.
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ - ۱۹:۲۹
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۶۰)؛ در و دیوار با مرحوم کاشی ذکر می گفتند! حوزه/ عظمت و بزرگی خداوند متعال به حدی است که همه موجودات و مخلوقات تسبیح او را می‌گویند و اینکه انسان به عنوان اشرف مخلوقات بتواند دائماً ذکر پروردگار را بگوید و همواره به یاد او باشد، توفیق بزرگی است که نصیب هر کسی نمی‌شود.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۱۸:۳۹
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۹)؛ عبایی که پانزده نفر را از سرما نجات داد! حوزه/ حلاوت و لذت بخشیدن، در کمال آن است، یعنی اینکه انسان از آنچه دوست دارد و مورد توجه اوست بگذرد و به تعبیر دیگر ایثارگر باشد، نه اینکه آنچه لازم ندارد و یا وسایلی که دورریختنی است را انفاق کند.
۱۳۹۵/۱۰/۱۲ - ۰۸:۳۸
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۸)؛ واکنش شیخ جعفر کاشف الغطاء به جسارت های یک فقیر حوزه/ در قرآن کریم مکرر امر به انفاق شده است، این مسئله یک وظیفه برای مسلمین است، اما باید این کار و هر عمل خیر دیگری را فقط برای رضای خدا انجام داد، در این صورت قدر نشناسی فرد محتاج منجر به ناراحتی نمی‌شود و اجر آن در پیشگاه الهی محفوظ است.
۱۳۹۵/۱۰/۱۱ - ۰۹:۱۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۷)؛ وضوی امام خمینی(ره) در بیابان بدون آب! حوزه/ اگر سیری در فضایل نمازهای مستحبی کنیم، در بین آن‌ها نماز شب مانند مرواریدی درخشان، می‌درخشد و شاید میانبری باشد تا یک شخص مؤمن را به درجه والای بندگی و عبودیت در درگاه پروردگار متعال برساند. خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:
۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۱۳:۳۷
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۶)؛ تدبیر حکیمانه میرزای شیرازی برای جلوگیری از تفرقه حوزه/ از مسائل بروز و موردنیاز جامعه اسلامی در این عصر و پس از بیداری اسلامی که در جهان رخ داد، همگرایی و وحدت میان مسلمین است تا مانع تسلط کفار و دشمنان دیرینه اسلام، بر جامعه بزرگ اسلامی شود.
۱۳۹۵/۱۰/۶ - ۰۹:۲۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۵۵)؛ لطف خداوند به آیت الله کاشانی(ره) حوزه/ خداوند متعال از ما می‌خواهد دینش را یاری دهیم و در مقابل به ما وعده داده است اگر در برابر دشمنان دینش ایستادگی کردیم و به فرامین او عمل کردیم، از راه‌های پنهانی ما را در این مسیر یاری خواهد کرد.
۱۳۹۵/۱۰/۵ - ۰۹:۵۸
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۵۴)؛ وقتی ملاعلی همدانی خورش میزبان را نخورد! حوزه/ دین کامل و بی نقص اسلام، برای حفظ بدن و روح انسان از امراض، غذاها و خوراکی‌های حلال و حرام را کاملاً مشخص کرده است و خوردن هر چیزی را اجازه نداده است؛ از جمله مواردی که خوردن آن را شدیداً نهی کرده است، مردار است.
۱۳۹۵/۱۰/۴ - ۰۸:۵۶
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۳)؛ امتناع امام خمینی از پذیرش خمس یک تاجر! حوزه/ در طول تاریخ اسلام همواره دولت‌های ظالم با مکر و حیله به دنبال تضعیف اسلام بوده‌اند و از هیچ ابزار و وسیله‌ای در این خصوص دریغ نکرده اند بزرگان دین ما به لطف پروردگار، هیچ‌گاه اسیر نیرنگ آنان نشده‌اند.
۱۳۹۵/۱۰/۲ - ۱۱:۱۹
آیه‌ها و آینه‌ها(۲۵۲)؛ پیش‌بینی مرحوم قاضی از مرگ نوزاد و پایان یک خرافه حوزه/ مرگ مسئله ایست که همه با آن رودررو خواهند شد، حال برخی در اوایل تولد، بعضی در جوانی و یکی هم در سن پیری به آن دچار می‌شود، اما نکته مهم این است اجل هر فرد، مشخص است و اگر فرا برسد، نمی‌توان لحظه‌ای آن را جا به جا کرد.
۱۳۹۵/۱۰/۱ - ۰۹:۰۲
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۵۱)؛ وقتی خدا اجابت می کند! حوزه/ برخی از افراد گله دارند چرا دعاهای ما به اجابت نمی‌رسد در حالی که خداوند وعده به استجابت دعا داده است، در جواب باید گفت؛ برای این وعده الهی مقدماتی وجود دارد از جمله آن اطاعت از پروردگار و ترک گناه است زیرا برخی گناهان مانع استجابت دعا می‌شوند.
۱۳۹۵/۹/۳۰ - ۱۵:۴۵
آیه‌ها و آینه‌ها (۲۵۰)؛ سنگی که در کنار آتش سرد ماند! حوزه/ موجودات در امور خویش همواره نیازمند توجه خداوند می‌باشند، از جمله آن امور رزق و روزی است البته خداوند حکیم در نظام هوشمندانه و حکیمانه خود رزق و روزی هر شخص و هر موجودی را بدون تغییر در جای خود مشخص و معین کرده است.
۱۳۹۵/۹/۲۹ - ۱۲:۵۵
اوقات شرعی

آخرین اخبار سرویس